Детальніше
Злочини проти основ національної безпеки України:
Умови призначення довічного позбавлення волі
Кваліфікація дій, які є злочинами проти основ національної безпеки України займає перше місце в особливій частині Кримінального кодексу України.
На даний час Кримінальний кодекс України містить одинадцять статей, що визначають дії, які є злочинами проти основ національної безпеки України та за вчинення яких передбачена кримінальна відповідальність.
Варто зазначити, що до початку військових дій росії проти України та до окупації української території, а саме до подій 2014 року, Кримінальний кодекс України містив всього шість статей, які визначали злочини проти основ національної безпеки України. До повномасштабного вторгнення військ росії на територію України, до вже визначених злочинів, законодавець добавив ще дві статті, а саме:
ст. 110-2 - фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України;
ст. 114-1 - перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань.
Після повномасштабного вторгнення, станом на травень 2024 року, законодавець добавив ще три статті, а саме:
ст. 111-1 – колабораційна діяльність;
ст. 111-2 - пособництво державі-агресору;
ст. 114-2 - несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Розглянемо злочини проти основ національної безпеки України, за які Україна передбачила можливість призначення довічного позбавлення волі
Україна визначила можливість довічного позбавлення волі за:
1. Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків (ст. 110 ККУ).
2. Діяння, умисно вчинені громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, які вчинені в умовах воєнного стану (ст. 111 ККУ).
3. Добровільне зайняття громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, включаючи окупаційну адміністрацію держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до їх проведення, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків (ч.5, 8 ст. 111-1 ККУ).
4. Участь у організації та проведенні заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності спільно з державою-агресором або його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань, а також на уникнення відповідальності за збройну агресію проти України, якщо відсутні ознаки державної зради, активна участю у таких заходах, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків (ч.6, 8 ст. 111-1 ККУ).
5. Добровільне прийняття громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, утворених на тимчасово окупованій території, а також добровільна участь у незаконних збройних чи військових формуваннях, створених на цій території, або надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових утворень, які були створені відповідно до законодавства України, включаючи добровільні формування, утворені або самоорганізовані для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків (ч.7, 8 ст. 111-1 ККУ).
6. Вчинення дій, в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, з метою ослаблення держави, таких як вибухи, підпали або інші акти, спрямовані на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди здоров'ю, а також на зруйнування або пошкодження об'єктів, що мають стратегічне значення для народного господарства чи оборони. Також вчинення таких дій з метою радіоактивного забруднення, масового отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій.
Умови призначення довічного позбавлення волі за злочини проти основ національної безпеки України визначаються з урахуванням серйозності злочину, його наслідків та обставин, що супроводжують вчинення правопорушення. При розгляді кожного випадку суд бере до уваги всі обставини, які можуть вплинути на прийняття обґрунтованого рішення щодо винесення вироку. У разі винесення вироку про довічне позбавлення волі суд повинен обґрунтувати своє рішення, враховуючи всі суттєві аспекти справи та принципи справедливості.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, провівши правовий аналіз конкретної ситуації, забезпечать представництво та захист у суді та візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Адвокат у суді та судовий процес з адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.