Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Звільнення за прогул під час повітряних тривог: перша судова практика

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 54.99
Реклама
Остапуля Андрій Андрійович
Остапуля Андрій Андрійович
Юрист
Україна / Київ

i

Час прочитання: 11 хвилин Кількість переглядів: 378
Рейтинг:
0
Дата публікації: 30.04.2024

активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки

Звільнення за прогул під час повітряних тривог: перша судова практика

В середньому одна повітряна тривога триває 55 хв. Якщо таких тривог декілька на день, то працівник може бути відсутній на роботі більше ніж 3 години. І за таку відсутність працівника на роботі роботодавець може звільнити працівника за прогул.

Звісно, що подібні ситуації вже є в Україні, і судді вже розглядають справи про поновлення працівників на роботі, яких звільнили за прогул під час повітряної тривоги.

В цій статті розберемось, коли відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги є поважною причиною, як це довести працівнику в суді, які докази слід подавати.

Відсутність працівника на роботі під час тривоги: прогул чи необхідність

Прогул — відсутність працівника на роботі понад 3 годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин та без попередження роботодавця — пункт 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Прогул – це залишення роботи без поважних причин та без відповідного попередження роботодавця в установленому порядку.

Вичерпного переліку поважних причин відсутності на роботі чинне трудове законодавство України не містить, тому кожен випадок щодо поважності причин відсутності на роботі оцінюється окремо з огляду на конкретні обставини.

Невихід на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов’язаних з ними обставин, в тому числі повітряної тривоги, не може мати наслідком звільнення за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП за підставою «прогул», тому що це обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я працівників та їх сімей згідно зі статтею 3 та статтею 50 Конституції України і вважається відсутністю на роботі з поважних причин. У такому випадку за працівниками зберігаються робоче місце та посада.

Між повітряною тривогою та прогулом повинен бути такий зв’язок, що в результаті повітряної тривоги та небезпеки для життя та здоров’я працівник вимушено відсутній на роботі (в офісі або на робочому місці на дистанційній роботі). В такому випадку повітряна тривога буде поважною причиною прогулу.

Отже, відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги може бути поважною причиною, але залежно від обставин та дій працівника.

Висновку Верховного Суду наразі немає. Судова практика у питанні поважності такої причини прогулу, як повітряна тривога, лише формується.

Рішення судів

Давайте розберемо рішення судів перших інстанцій.

1. Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 вересня 2022 року у справі № 161/8467/22 (не оскаржувалось, набрало законної сили).

Обставини справи. Працівника КП «Луцькводоканал» було звільнено за прогули. Поважність її відсутності вона пояснювала постійними повітряними тривогами.

Судом було встановлено:

  • на підприємстві не обладнано укриття;
  • до працівників було доведено, що всі працівники на час повітряних тривог зобов’язані перейти в найближче укриття або скористатись правилом «двох стін», по закінченню повітряної тривоги повернутись на робоче місце;
  • згідно з відповіддю Управління з питань цивільного захисту Волинської обласної військової адміністрації Волинської обласної державної адміністрації, тривалість оголошених повітряних тривог у місті Луцьк:

— 05 квітня 2022 року з 05.32 год до 06.14 год;

— 27 квітня 2022 року з 10.16 год до 10.41 год;

  • відповідно до автоматизованої пропускної системи підприємства, працівниця була відсутня на робочому місці:

— 05 квітня 2022 року 3.45 год (з 07.45 год до 11.30 год);

— 27 квітня 2022 року 5.38 год (з 10.22 год до 17.00 год).

Висновок суду. Суд співставив тривалості повітряних тривог та час відсутності працівника на робочому місці і встановив, що повітряна тривога оголошена поза межами робочого часу підприємства.

Працівниці відмовлено у поновленні на роботі, звільнення за прогул відбулось правомірно. 

2. Рішення Карлівського районного суду Полтавської області від 22 серпня 2023 року у справі № 531/609/23 (інформації про оскарження наразі немає).

Обставини справи. Працівника було звільнено за прогул 10 лютого 2023 року.

Судом було встановлено, що 10 лютого 2023 року відбувся масований ракетний обстріл України, загальна тривалість повітряної тривоги становила 10 год 10 хв. У межах робочого часу позивача повітряну тривогу було оголошено у період:

  • з 08.28 год до 11.56 год (3 год 27 хв);
  • з 13.13 год до 14.40 год (1 год 27 хв).

Після оголошення повітряної тривоги працівник пішов до укриття, що знаходиться за адресою, яке мається у списку споруд, що призначені для укриття, викладеному на офіційному сайті міської ради.

Поза межами оголошеної повітряної тривоги, працівник був відсутній на роботі. Загальний час його відсутності становить 2 год 05 хв.

Можливо Вам буде цікаво до прочитання статті на тематику: стягнення боргу із зарплати стягнення зарплати через суд стягнення заборгованості із зарплати стягнення заробітної плати стягнення заробітної плати у судовому порядку стягнення заробітної плати через суд

Висновок суду. Отже, невихід на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов’язаних з ними обставин не може мати наслідком звільнення за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП за підставою «прогул», тому що це обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я працівників та їх сімей і вважається відсутністю на роботі з поважних причин. У такому випадку за працівниками зберігаються робоче місце та посада.

3. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2023 року у справі № 480/5559/22.

Обставини справи. Держслужбовця було звільнено за прогул, повні робочі дні з 06 червня 2022 року до 05 липня 2022 року.

Однією з причин своєї відсутності Позивач вказував повітряні тривоги, які щодня оголошувались на території Сумської області, це унеможливлювало прибуття позивача до міста Суми та повернення до міста Лебедин.

Суд висловив позицію, що перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, однак позивач не заперечує, що був відсутній на робочому місці протягом повних робочих днів, в тому числі і в ті години, коли повітряна тривога не оголошувалась. При цьому, належних доказів поважності причин своєї відсутності на роботі в цей час позивач не надав.

Суд відмовив працівнику у поновленні на роботі. Рішення не оскаржувалось. 

4. Рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 12 вересня 2023 року у справі № 935/703/22

Обставини справи. Працівника було звільнено за прогул без поважних причин 29 березня 2022 року, 01 квітня 2022 року та 05 квітня 2022 року у період з 14.00 год до 17.00 год.

Висновок суду. Згідно з публічною доступною інформацією щодо тривалості та кількості повітряних тривог на території України, 29 березня 2022 року в Житомирській області була оголошена повітряна тривога у такий час:

  • з 07 год 45 хв до 08 год 40 хв;
  • з 11 год 04 хв до 12 год 15 хв;
  • з 12 год 53 хв до 15 год 09 хв;
  • з 15 год 21 хв до 17 год 34 хв.

В Житомирській області 05 квітня 2022 року була оголошена повітряна тривога з 16 год 03 хв до 16 год 38 хв.

Таким чином, надані суду акти про відсутність позивача на роботі від 29 березня 2022 року та 01 квітня 2022 року не приймаються судом як достатні докази на підтвердження відсутності позивача на роботі у вказані в актах дні.

Зазначена в оскаржуваному наказі відсутність позивача на роботі 05 квітня 2022 року в період з 14.00 год по 17.00 год не підпадає під визначення пункту 4 частини першої статті 40 КЗпП поняття прогулу, оскільки період з 14.00 по 17.00 становить три години, а прогулом є відсутність на роботі більше трьох годин.

Рішень апеляційного суду наразі ще немає.

Отже, судова практика йде правильним шляхом, що не кожна відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги є поважною причиною. Працівнику ще треба довести, що дійсно в цей час була повітряна тривога в регіоні, де він працює (офіс, дім, або по дорозі на роботу), і що роботодавець не організував безпечну роботу працівника в укритті.

image
Може бути цікаво

Схожі послуги та статті

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.32 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 60.04 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.4 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.9 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.9 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.58 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.26 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.3 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.03 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Важливо

Знати про нас

image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.