Адвокат
Позов про стягнення аліментів.
Стаття 1. Підстави та порядок подання позовної заяви про стягнення аліментів
1.1. Позовна заява про стягнення аліментів може бути подана особою, яка має законний інтерес у відшкодуванні витрат на утримання та підтримку іншої особи відповідно до чинного законодавства.
1.2. Заява про стягнення аліментів подається до суду за місцем проживання або перебування відповідача на території цієї країни.
1.3. У заяві обов'язково вказуються факти та обставини, що обґрунтовують вимогу про стягнення аліментів, а також пропозиції щодо розміру, умов та порядку виплати аліментів.
Стаття 2. Порядок стягнення аліментів
2.1. Процедура стягнення аліментів здійснюється відповідно до встановленого законом порядку та процедур судового розгляду.
2.2. Розмір стягнення аліментів визначається судом на підставі заяви позивача та урахуванням фінансових можливостей відповідача.
2.3. Умови стягнення аліментів на дітей встановлюються судом з урахуванням їхніх потреб та інтересів.
Стаття 3. Зміна способу стягнення аліментів
3.1. У разі зміни обставин стягнення аліментів, позивач має право подати заяву про зміну способу стягнення аліментів до суду.
3.2. Зміна способу стягнення аліментів може бути здійснена на підставі рішення суду та узгоджена сторонами.
Стаття 4. Стягнення аліментів з безробітного
4.1. У разі якщо відповідач перебуває безробітним, суд може встановити аліменти у розмірі, що відповідає його можливостям та потребам особи, на яку поширюється право на аліменти.
4.2. Порядок стягнення аліментів з безробітного визначається відповідно до законодавства та рішення суду.
Час, з якого присуджуються аліменти, визначається відповідно до законодавства щодо сімейних відносин. Зокрема, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду з дня пред'явлення позову або з дня подання заяви про видачу судового наказу, згідно зі статтею 191 Сімейного кодексу України. Це означає, що час, який пройшов від моменту подання позову до його задоволення, не має значення.
Позовна давність не застосовується до вимог про стягнення аліментів у судовому порядку, тобто позов може бути пред'явлений будь-коли протягом терміну існування права на аліменти. Право на аліменти виникає у дитини з моменту її народження.
Якщо один із батьків відмовляється добровільно надавати утримання своїй дитині, інший батько або мати, з яким проживає дитина, може пред'явити позов про стягнення аліментів на утримання дитини або подати заяву про видачу судового наказу, незалежно від того, який строк минув з моменту виникнення цього права. Також причини, з яких раніше не зверталися до суду з вимогою про стягнення аліментів, не мають значення.
Якщо позов або заява подається до суду особисто, днем пред'явлення позову вважається день прийняття його судом, що засвідчується датою реєстрації. У випадку, коли позов або заява надсилається поштою, днем пред'явлення вважається календарна дата прийняття відповідного листа поштою, що підтверджується поштовим штемпелем, а не день надходження до суду (дата реєстрації вхідної документації судом).
Стягнення аліментів за минулий період можливе згідно зі статтею 194 Сімейного кодексу України, яка надає таку можливість в окремих випадках.
Це право на стягнення аліментів за минулий період є винятком із загального правила і може бути реалізоване у випадку, якщо:
- раніше аліменти не були стягнуті;
- позивач доведе, що він докладав зусиль для отримання аліментів від відповідача, проте відповідач ухилявся від сплати утримання дитині.
У цьому випадку суд може призначити аліменти за минулий період, але не більш як за десять років.
Процес доказування в таких справах є складним, оскільки якщо особа не зверталася за аліментами раніше, вважається, що інший з батьків належним чином виконував свої обов'язки щодо утримання.
Доказами того, що позивач намагався отримати аліменти, можуть служити:
- спроби встановлення місця проживання, роботи та реального доходу відповідача;
- письмові докази звернень позивача до відповідача з вимогою про сплату аліментів;
- електронні докази листування з відповідачем.
Електронні докази повинні бути представлені у паперовій та електронній формі, засвідчені ЕЦП та підписом, та додані до матеріалів справи.
Ухилення від сплати аліментів може бути підтверджене приховуванням доходів, місцям проживання або тимчасовим виїздом за кордон.
Після того, як суд приймає позитивне рішення щодо стягнення аліментів за минулий період, видано виконавчий лист, який необхідно пред'явити до виконання. Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий період, але не більш як за десять років перед пред'явленням виконавчого листа до виконання.
У випадку, якщо аліменти за виконавчим листом не були стягнуті через розшук платника аліментів або через його перебування за кордоном, вони повинні бути сплачені за весь минулий період.