Детальніше
Відповідальність за порушення прав власності в Україні
Право власності на майно є одним з фундаментальних прав кожного громадянина та юридичної особи в Україні. Однак, інколи це право може бути порушене, що може призвести до серйозних наслідків для порушника. Українське законодавство передбачає ряд заходів у випадку порушення прав власності.
Цивільно-правова відповідальність
Одним із основних способів відшкодування шкоди, заподіяної порушенням прав власності, є цивільно-правова відповідальність. Згідно з цивільним кодексом України, особа, яка завдала шкоди чужому майну, зобов'язана відшкодувати заподіяні збитки. Це може включати вартість майна, втрачені доходи, витрати на відновлення або компенсацію інших збитків, які виникли внаслідок порушення прав власності.
Кримінальна відповідальність
У випадках, коли порушення прав власності відбувається шляхом злочинної діяльності, винні особи можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.
До кримінальних правопорушень проти власності в Україні відносять шістнадцять діянь, а саме:
1. Крадіжку (ст. 185 Кримінального кодексу України) – таємне викрадення чужого майна.
2. Грабіж(ст. 186 ККУ) – відкрите викрадення чужого майна.
3. Розбій (ст. 187 ККУ) - це напад з метою вилучення чужого майна, супроводжений використанням насильства або загрозами насильства, які можуть становити загрозу для життя або здоров'я постраждалої особи.
4. Викрадення енергоресурсів (ст. 188-1 ККУ) – несанкціоноване та необліковане використання води, електрики, теплової енергії.
5. Вимагання (ст. 189 ККУ) – вимога передачі чужого майна із застосуванням погроз.
6. Шахрайство (ст. 190 ККУ) – привласнення чужого майна шляхом обману чи зловживання доірою.
7. Привласнення, розтрата чи заволодіння майном (ст. 191 ККУ) шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
8. Заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою
(ст. 192 ККУ).
9. Незаконне привласнення особою знайденого або чужого майна або скарбу (ст. 193 ККУ), що випадково опинилося у неї (ст. 193 ККУ).
10. Умисне знищення або пошкодження майна (ст. 194 ККУ).
11. Умисне пошкодження об'єктів електроенергетики (ст. 194-1 ККУ), що призвело до порушення роботи об’єктів або мало небезпеку для життя людей.
12. Погроза знищенням майна (ст. 195 ККУ) загальнонебезпечними способами.
13. Необережне знищення або пошкодження майна ( ст. 196 ККУ).
14. Порушення обов'язків щодо охорони майна (ст. 197 ККУ) – порушення умов зберігання чужого майна, що спричинило тяжкі наслідки.
15. Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво (ст. 197-1 ККУ), якщо таке зайняття завдало значної шкоди власнику майна.
16. Придбання, отримання, зберігання або збут майна, яке було отримане шляхом кримінально протиправних дій (ст. 198 ККУ).
Відповідальністю за злочини проти власності може бути штраф, обмеження волі, громадські роботи, виправні роботи, позбавлення волі.
Вид і міра відповідальності за вчинений злочин проти власності залежить від тяжкості злочину, величини завданої шкоди, повторюваністю вчинених злочинів, умов вчинення злочину, суб’єктів вчинення злочину, їх попереднього домовленості або свідомої організованості для вчинення злочинів та інших обтяжуючих або пом’якшуючих обставин, які враховуються судом під час кваліфікації протиправних дій та призначення покарання.
У кримінальних провадженнях проти власності краще відразу залучати захисника та представника потерпілого. Мета не тільки притягнути винного до відповідальності, але і стягнути збитки, особливо, якщо викрадене майно пошкоджено або знищено.
Адміністративна відповідальність
Порушення прав власності може також призвести до адміністративної відповідальності, яка передбачає застосування штрафів або інших адміністративних санкцій залежно від вагомості порушення.
Розмежування між кримінальним злочином та адміністративним проступком залежить від розміру заподіяної шкоди.
Для визначення виду відповідальності за викрадене чуже майно, визначають вартість викраденого майна і у випадку, якщо вартість викраденого майна не перевищує 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, то таке правопорушення вважається адміністративним і відповідальність настає за Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Наприклад, у 2024 році для кваліфікації за статтею 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується сума, рівна 302,80 гривням, що становить 0,2 від неоподатковуваного мінімуму. Якщо крадіжка майна заподіяла збиток власникові більше, ніж на 302,80 гривень, злочин кваліфікується за відповідною статтею Кримінального кодексу України.
Кодекс України про адміністративні правопорушення окрім ст.51 – дрібного викрадення чужого майна містить ще шість статей, які визначають діяння, що кваліфікуються як адміністративні правопорушення.
Такими діяннями є: порушення права державної власності на надра (ст. 47), води (ст. 48), ліси (ст. 49), тваринний світ (ст. 50), порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності (ст. 51-2), порушення прав на геопросторові дані та метадані (ст. 51-4).
Відшкодування моральної шкоди
Крім матеріальних збитків, порушення прав власності може спричинити також моральну шкоду. В такому випадку, порушник може бути зобов'язаний судом відшкодувати потерпілому компенсацію за душевні страждання чи моральну образу.
Висновок
Гарантія та захист прав власності є ключовими елементами правової системи країни. Відповідальність за порушення прав власності має бути належною, щоб забезпечити справедливість та захист прав кожного громадянина та юридичної особи в Україні.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, провівши правовий аналіз конкретної ситуації, забезпечать представництво та захист в суді та візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Адвокат у суді та судовий процес з адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.