Детальніше
Контрабанда: Огляд злочину за Кримінальним кодексом України
Контрабанда полягає в незаконному ввезенні, вивезенні, приховуванні чи перевезенні через митний кордон України (переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю) товарів, перелік яких чітко визначений у ст. 201, 201-1, та 305 Кримінального кодексу України.
До 2012 року, контрабандою в Україні вважали незаконне ввезення, вивезення будь-яких товарів.
17 січня 2012 року набули чинності внесені зміни до ст. 201 ККУ, відповідно до яких, контрабандою вважається переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю таких речей:
1. Культурних цінностей.
2. Отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин.
3. Радіоактивних матеріалів.
4. Зброї або боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї або бойових припасів до неї).
5. Частин вогнепальної нарізної зброїю
6. Спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Відповідальність за статтею 201 ККУ.
Відповідальність за контрабанду перерахованих вище речей передбачена у виді позбавлення волі на строк від трьох до семи років.
Кваліфікуючими ознаками злочину за статтею 201 ККУ, які можна вважати обтяжуючими обставинами є: здійснення контрабанди цих речей за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за контрабанду, або службовою особою з використанням службового становища. У такому випадку відповідальністю може бути позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Контрабанда лісоматеріалів
У 2018 році законодавець доповнив Кримінальний кодекс України статтею 201-1, відповідно до якої до контрабанди було віднесено незаконне переміщення через митний кордон України:
1. Лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев.
2. Лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України.
Відповідальність за статтею 201-1 ККУ: позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Кваліфікуючі/обтяжуючі ознаки: вчинена за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за контрабанду, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі. Відповідальність за наявності кваліфікуючих ознак: позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
У випадку контрабанди лісоматеріалів організованою групою осіб позбавлення волі сягає від десяти до дванадцяти років.
Контрабанда наркотичних речовин
Окрім зазначених речей, Кримінальний кодекс України, нормами статті 305, відносить до контрабанди незаконне переміщення через митний кордон України:
1. Наркотичних засобів.
2. Психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів.
3. Фальсифікованих лікарських засобів.
Відповідальність за ст. 305 ККУ: позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.
Кваліфікуючі ознаки:
1. контрабанда передбачених ст. 305 ККУ речовин вчинена повторно, за попередньою змовою групою осіб, контрабанда особливо небезпечних наркотичних/психотропних речовин, контрабанда у великих розмірах. Відповідальність - позбавлення волі на строк від восьми до десяти років з конфіскацією майна.
2. контрабанда передбачених ст. 305 ККУ речовин організованою групою або контрабанда цих речовин в особливо великому розмірі. Відповідальність - позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Контрабанда підакцизних товарів
Варто зазначити, що з 01 січня 2024 року набрали чинності чергові зміни до Кримінального кодексу України, якими кодекс було доповнено ст. 201-4, відповідно до якої до контрабанди додалось незаконне переміщення через митний кордон України:
1. підакцизних товарів (крім електричної енергії).
Відповідальність за ст. 201-4 ККУ: штраф від двадцяти тисяч до сорока тисяч неоподатковуваних мінімумів (340000 – 680000 грн.) доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до шести років.
Кваліфікуючі ознаки:
1. контрабанда підакцизних товарів вчинена за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за контрабанду, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі. Відповідальність - штраф від сімдесяти п’яти тисяч до ста двадцяти тисяч (1275000-2040000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від шести до одинадцяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
2. контрабанда підакцизних товарів вчинена вчинена організованою групою. Відповідальність - позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Контрабанда інших, спеціально не визначених статтями Кримінального кодексу України, товарів
З метою охоплення «поняттям контрабанда» всіх можливих товарів, які перебувають в обороті, законодавець доповнив Кримінальний кодекс України статтею 201-3, яка набуде чинності 01 липня 2024 року, відповідно до якої до контрабанди додалось незаконне переміщення через митний кордон України:
1. товарів у значному розмірі (крім підакцизних товарів та електричної енергії).
Відповідальність за ст. 201-3 ККУ: штрафом від десяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170000 – 340000 грн.).
Кваліфікуючі ознаки:
1. Контрабанда товарів, вчинена за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за контрабанду, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі. Відповідальність - штраф від п’ятдесяти тисяч до сімдесяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
2. Контрабанда товарів, вчинена організованою групою. Відповідальність -позбавлення волі на строк від семи до одинадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Контрабанда, як порушення митних та податкових законів, не тільки створює загрозу для економічної безпеки країни, але й порушує міжнародні норми та порушує закон і порядок.
Проблема контрабанди — одне з першочергових завдань держави у справі захисту її економічних інтересів.
У свою чергу, юридична сервіс «Консультант» відіграє важливу роль у забезпеченні правового захисту осіб, які можуть бути обвинувачені у контрабанді. Наші юристи дотримуються принципів справедливості та законності, і готові надати кваліфіковану юридичну допомогу в розгляді справ, пов'язаних із контрабандою.
Ми закликаємо всіх громадян дотримуватися закону та утримуватися від будь-яких дій, що можуть завдати шкоди економіці та безпеці країни. Тільки шляхом спільних зусиль можемо забезпечити порядок та добробут для всіх громадян.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, провівши правовий аналіз конкретної ситуації, забезпечать представлення інтересів в суді, забезпечать захист в суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Адвокат для суда та представитель в суде є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.