Фанат Феміди, шанувальник Юстиції та прихильник Форсети.
Статистика каже: 80% судових спорів Пенсійний фонд України програє, чому такі великі цифри?
Після ознайомлення з цією статтею вам знадобиться консультація юриста з нарахування пенсії
Пенсійне страхування – забезпечення громадян, які сплачували податки впродовж життя грошовою винагородою за сумлінне виконання обов’язку. Це своєрідна подяка та в той же час підтримка громадян, які втрачають працездатність, отримають інвалідність або втрачають годувальника.
В українській системі пенсійного страхування існують такі різновиди пенсійного страхування:
- Пенсії за віком
- Пенсії по інвалідності
- Пенсії у зв'язку з втратою годувальника
- Пенсії за вислугу років
- пільгові пенсії
- Пенсії за окремими законами
- Пенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осіб
Чому варто перераховувати пенсію та не виходити на неї самотужки?
Розмір пенсії завжди буде залежити від мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, віком, стажем та інших мінімальних величин, прописаних в Законі України «про державний бюджет України» на кожен рік.
Не секрет, що зараз просувається пенсійна реформа, а за планом мінімальної заробітної плати на 2023 рік, вона становитиме майже 9000 тис. грн! За планом пенсійної реформи з підняттям пенсійного віку також підніматиметься пенсійне забезпечення, але не завжди ПФУ робить це відповідно до закону.
Розглянемо ситуацію, ви вийшли на пенсію, маючи повні 30 років страхового стажу для жінок, заповнили заяву, піднесли всі необхідні документи, не перераховуючи самотужки отримуєте 2200 грн на місяць та вважаєте, що «так треба», а ваша сусідка, з таким же страховим стажем, місцем роботи отримує 2800 грн на місяць. Здавалось би, різниця у 600 грн, але рахуємо у рік та отримаємо 7200 грн ви не отримали, бо не дізналися про пенсійне страхування перед його оформленням. Чому так виходить?
- Пенсійний фонд не зарахував роки праці до 2000 року – це доволі часте питання, коли ПФУ відмовляє у розрахунку пенсії, враховуючі ці роки стажу, до створення електронної бази та вам так і говорить «Підтвердіть, що ви дійсно працювали на цьому підприємстві та отримували стільки чи стільки».
- Цілком імовірно, що це підприємство вже давно не працює та отримати документи можливо або в підприємстві наступнику або в архіві.
- Обидва варіанти маловірогідні тому розповім про порядок 919, коли розмір заробітної плати, за відсутності довідки про заробітну плату, визначатиметеся виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на підприємстві, в установі, організації, що склалася в кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
В такому випадку краще порадитись з юристом-пенсійником, який порадить вам або обирати порядок 919 або шукати документи про заробітну плату.
- ПФУ обрав не вигідний період для особи – доволі поширена ситуація, яка робиться не завжди з неуважності. Потрібно розуміти, що в ПФУ працюють люди, а не робити та іноді робота виснажує, тож людина обирає найкоротший шлях розрахунку вашої пенсії, а вам потім недоотримувати пенсію. Юрист допоможе вам вирахувати найвигідніший варіант.
- ПФУ не враховував відзнаки, нагороди, статуси через ваше неподання відповідних відомостей – це можуть бути такі як «діти війни», «ветеран праці», праця в тяжких умовах та інші права на надбавки, передбачені пенсійним законодавством України. Залиште це питання юристу, він нагадає та перевірить всі можливі права на надбавки до пенсії для вас.
- Помилки в розрахунку. Як вже зазначалося, людський фактор дуже високий тому коефіцієнт помилок стрімко високий. Але й не завжди це він, ПФУ міг вас просто обманути, користуючись тим, що не підковані.
Так як же з цим боротися? Суд дасть вам відповідь.
Кожен пенсіонер має право звернутися до ПФУ з заявою на перерахунок пенсії, якщо вважає, що йому недоплачують або з інших причин. Ось ви прийшли, написали цю заяву та отримали відповідь про «недоліків ми не знайшли, сидіть смирно». Більшість вже перестане боротись та буде недоотримувати пенсію щомісяця. Але ви не зробите цього, ви звернитесь до юриста з пенсійних питань та разом з ним домогтись справедливого пенсійного страхування стане набагато легше та швидше.
Одразу кажучи, через те що ПФУ є органом владних повноважень, простої скарги до міністерства не досить, треба звертатись в суд. Пенсійний фонд залюбки програє суд(з власного досвіду, іноді це досить смішно). Так от, юрист з пенсій перераховує пенсію, враховує всі можливі надбавки, прораховує варіант переходу на інше пенсійне страхування та подає разом з вами заяву на перерахунок/перехід пенсії, ви отримуєте чергову відмову та вже з нею та всіма вже написаними документами йдете разом з юристом до фсуду. Немає сумніву, якщо юрист з пенсійних питань прорахував та отримав результат, цей результат є правильним та законним, тому суд візьме до уваги ручний перерахунок позивача(вас) та звірить з перерахунком відповідача(ПФУ).
Ось він, тріумф, суд зобов’язує ПФУ нараховувати певні доплати до пенсії.
Але навіть таке закінчення історії не завжди є закінченням, ПФУ може й не врахувати судове зобов’язання «за наказ» та нарахувати меншу суму. Для оскарження таких протиправних дій пенсійного органу необхідно знову звертатись до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб’єктом владних повноважень – відповідачем на виконання рішення суду.
Для цього потрібно взяти копію рішення та виконавчого листа в суді, пред’явити лист до відділу примусового виконання рішень та отримати лист про хід виконавчого провадження.
Тому, шановні пенсійні страховики, не миріться з несправедливістю, користуйтеся юридичною допомогою. Хай вам щастить, здоров’я вам та бережіть себе!