Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Ця стаття буде про електронний реєстр повісток, чим він небезпечний щодо відповідальності за ухилення від мобілізації.
Переховування від військкомату може мати свої наслідки, і про них у даній статті і поговоримо.
Не з'явився на порядку денному і потрапив до електронного реєстру тих, хто ухиляється від мобілізації
Колись давно, ще в давньому Радянському Союзі, які одні лають та проводять декомунізацію та борються з диктатурою, а інші навпаки люблять, було прийнято піддавати так званому «громадському осуду» тих, хто щось порушив шляхом вивішування їх на який-небудь. дошці оголошень.
- Наприклад, хтось не там викинув сміття, спізнився на роботу, не там покурив, усі – ти на дошці ганьби.
- Але зачекайте, коли ми живемо. І хіба політика не спрямована зараз на боротьбу з диктатурою та всіма подібними проявами?
- Так от, після того, як у новинах пропонують запровадити реєстр ухилістів, таке враження, що не спрямоване. І що всі ці пропозиції висуває якась людина з минулого, котра випадково перемістилася сюди на машині часу.
Ось давайте тепер перенесемося в наш час і уявимо, що на якійсь дошці ганьби написали, що Іванов Іван Іванович злісно ухиляється від мобілізації і весь такий поганий.
Як Ви думаєте, чи особливо засмутиться ця людина від такого оголошення чи його оточення.
На мій суб'єктивний погляд швидше посміється. Ні для кого не секрет, що багато хто зараз бояться бути на порядку денному. І це нормальне почуття для кожної людини, ризик за своє життя та здоров'я.
Звичайно, це не означає, що ухилення від мобілізації – це добре. Так це погано. Але, на жаль, це зустрічається.
Так можливо почнемо жити за більш сучасними мірками. Мотивувати людей іти служити в армію якимись фінансовими стимулами, щоб людина знала, що якщо вона піде воювати, то вона та її сім'я куплять новий будинок, нову квартиру, що будуть забезпечені на все життя. І якщо раптом щось трапиться, або він отримає поранення, то йому чи його родичам не доведеться проходити довгу бюрократичну процедуру і доводити роками державі своє право на виплати та допомогу.
Саме таким чином і можливо боротися і диктатурою, але не шляхом якихось електронних реєстрів.
Як Ви думаєте, чи виникне у того, хто ухиляється, який побачив себе в електронному реєстрі почуття каяття та величезне бажання з'явитися за порядком денним у військкомат?
Чи існує реєстр тих, хто ухиляється від мобілізації, зараз і які проблеми з його впровадженням
- На даний момент жодного електронного реєстру з переліком осіб, які не з'явилися до військкомату за повісткою, не існує.
- Більше того, щоб створити електронний реєстр таких осіб, спочатку потрібно створити електронний реєстр військовозобов'язаних. Якого в нас поки що в Україні немає і на його створення потрібно багато часу, навіть за словами представників нашої влади, не менше року.
- Тому говорити про якусь єдину базу тих, хто ухиляється, на даний момент ще дуже рано.
- На реєстрації навіть немає законопроекту щодо його створення.
- Ну а якщо щось буде створено, то про це на цьому каналі Ви дізнаєтесь першими.
- І памятайте, що виклик у військкомат по телефону не створює обов'язку для явки.
Чим небезпечна єдина база тих, хто ухиляється від мобілізації, для військовозобов'язаних
Якщо говорити про громадський осуд і про те, що комусь раптом стане соромно, що його внесли до електронного реєстру, то гадаю, що цей час уже давно минув. І всі ці прийоми можуть бути колись у 50-60 роках минулого століття і діяли, але зараз уже новий час та нові правила.
При цьому деяка небезпека впровадження єдиної бази все ж таки є. І як адвокат я її бачу наступного.
Якщо створити таку єдину базу тих, хто ухиляється від мобілізації, то вже не важко виписувати штрафи за неявку у військкомат кожному, хто в ній зазначений. Якщо зараз це десь робиться, а десь забувається, за наявності такого реєстру державний бюджет можна добре поповнити.
Також усі, хто буде внесений до цього реєстру, перебуватиме під ризиком примусового приводу до військкомату. Тобто Вас можуть зупинити десь на вулиці, перевірити документи, пробити по базі, побачити Вас у реєстрі та з поліцією примусово привезти до військкомату. Це не означає, що одразу й мобілізують. Ні. Процедури медкомісій ніхто не скасовував, і право на 24 години для явки за мобілізаційним розпорядженням теж. Проте, до ТЦК та СП доставлять.
І звичайно ж, ті, хто вже не вперше не з'явилися за такими повістками про уточнення даних, або ж не з'явилися за мобілізаційним розпорядженням хоча б 1 раз, перебувають під ризиком кримінальної відповідальності. І якщо зараз десь заводять кримінальні справи, а десь забувають, то за наявності єдиної бази притягати до кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації будуть усі.
Ну і маю питання, наскільки це вплине на право перетину кордону України. Поки що щодо цього обмежень немає. І Держприкордонслужбу не цікавить при перетині Вами кордону, які у Вас там стосунки з військкоматом, і куди Ви прибули за повісткою чи ні. Але це поки що.
А ось якщо теоретично заборонять випускати з України тих, кого внесено до реєстру тих, хто ухиляється від мобілізації, то це вже буде проблема.
Тішить одне, на даний момент ні такої заборони, ні самого реєстру повісток, ні навіть реєстру військовозобов'язаних немає.
У цій статті я розповіла про електронний реєстр тих, хто ухиляється від мобілізації, чим він небезпечний щодо відповідальності за ухилення від мобілізації. Також вже опубліковані відео та статті на тему, що робити якщо Вас насильно тягнуть у військкомат, про кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації та просто про відповідальність за неявку за повісткою, про основні хитрощі військкомату та про те, що робити, якщо не визнають відстрочку. Раджу всім ознайомитись.
Штраф за неявку в військомат при наявності такого електронного реєстру буде кожному, хто не прийшов. Але адвокатський супровід у військкоматі і знання своїх прав завжди допоможе.