Детальніше
Звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі понад 4 місяці
Відповідно до Закону України від 1 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі — Закон № 2352) було внесено зміни до статті 36 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), яку доповнено пунктом 8-3 — припинення дії трудового договору у зв’язку з відсутністю працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль. Який порядок звільнення працівника за цією підставою?
З'ясуємо, важливі аспекти даного питання.
Стаття 36. Підстави припинення трудового договору
Підставами припинення трудового договору є:
8-3) відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль;
Цю підставу припинення трудового договору не слід ототожнювати із звільненням у зв’язку з прогулом (п. 4 ст. 40 КЗпП).
Для припинення дії трудового договору за відповідною підставою мають бути одночасно дотримані 2 обов’язкові умови:
1) фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці поспіль;
2) відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль (при цьому не має значення, поважні чи неповажні причини такої відсутності).
Вбачається, що у випадку невиконання одночасно 2 вищенаведених умов звільнення відповідно до такої підстави може бути визнано судом незаконним, наприклад, якщо працівник доведе, що протягом 4 місяців поінформував роботодавця про причини своєї відсутності. При цьому, з огляду на необхідність виконання вимоги щодо відсутності працівника або інформації про нього 4 місяці поспіль, не може вважатись виконанням цієї умови наявність кількох подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують 4 місяці.
Процедура звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі понад 4 місяці поспіль
Згода виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) потрібна при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця. Оскільки за нормами статті 36 КЗпП таке звільнення, як звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль, не належить до підстав звільнення з ініціативи роботодавця, то відбувається воно без погодження профспілки.
Можливо, Вам будуть цікаві наступні статті: консультація адвоката консультація юриста аналіз документів правовий аналіз ситуації письмова консультація перевірка документів юристом юристи документи допомога адвоката онлайн адвокат онлайн юридичний висновок правовий висновок адвоката юрист онлайн
Висновок:
Нова підстава для припинення трудового договору, що введена згідно із змінами Закону № 2352, стосується випадків, коли працівник відсутній на роботі протягом понад чотирьох місяців поспіль, при цьому роботодавець не має інформації про причини такої відсутності. Підкреслено, що ця підстава відмінна від звільнення через прогул, що регулюється іншими нормами законодавства.
Процедура звільнення за цією підставою передбачає дотримання двох обов'язкових умов: фактична відсутність працівника на роботі понад чотири місяці поспіль і відсутність інформації у роботодавця про причини цієї відсутності протягом того ж періоду. Суд може визнати таке звільнення незаконним у разі невиконання обох цих умов або якщо працівник зможе довести, що інформував роботодавця про причини своєї відсутності.
Важливо зауважити, що для цього виду звільнення не потрібна згода профспілки, оскільки воно не вважається звільненням з ініціативи роботодавця згідно зі статтею 36 КЗпП.