Детальніше
Юрист
Оформлення ВНЖ в країнах ЄС. Для багатьох українців Італія вже давно стала привабливим напрямком для постійного чи тимчасового проживання та працевлаштування. Ця південноєвропейська країна з її мальовничими краєвидами, розвиненою економікою та високими стандартами життя приваблює чисельних іноземців. Проте процес отримання виду на проживання в Італії регулюється низкою юридичних вимог та процедур, з якими варто ознайомитись заздалегідь.
Італійське законодавство передбачає декілька основних підстав для надання дозволу на тимчасове чи постійне проживання:
1. Працевлаштування за наймом у італійській компанії. Необхідно надати трудовий контракт чи запрошення від конкретного роботодавця.
2. Здійснення підприємницької діяльності в Італії. Вимагається надати бізнес-план, підтвердження інвестицій та реєстрації компанії.
3. Навчання у вищому навчальному закладі Італії з наданням посвідчення про зарахування.
4. Возз'єднання сім'ї з близькими родичами (подружжя, неповнолітні діти, батьки), які вже мають статус резидентів Італії.
5. Участь у програмах отримання виду на проживання шляхом інвестування коштів у італійську економіку.
Процедура оформлення починається з подачі відповідного клопотання до Управління імміграції (Ufficio Immigrazione) за майбутнім місцем проживання у супроводі такого пакету документів:
- Заповнена анкета
- Дійсний закордонний паспорт
- Документи, що підтверджують мету перебування (трудовий контракт, запрошення, посвідчення про навчання)
- Довідка про відсутність судимості
- Підтвердження місця проживання в Італії
- Докази достатнього фінансового забезпечення
- Медична страховка
Після подання документів починається їх ретельна перевірка, яка може тривати 2-4 місяці. У позитивному випадку заявнику буде видано посвідчення про тимчасовий вид на проживання терміном до 2 років. Вартість оформлення може сягати 100-300 євро залежно від підстав.
Для отримання постійного виду на проживання ("carta di soggiorno") необхідно легально та безперервно прожити в Італії протягом щонайменше 5 років на підставі тимчасових дозволів та продовжувати відповідати всім вимогам.
Важливо відзначити спеціальну програму підтримки для українців, які були вимушені залишити Україну після 24 лютого 2022 року через війну. Для них діє спрощений режим для отримання тимчасового захисту та доступу до соціального забезпечення.
Підставами для анулювання дозволу можуть стати порушення національного законодавства Італії, надання недостовірних відомостей, відсутність легального джерела доходів тощо.
Загалом, процес отримання виду на проживання в Італії є досить формалізованим та вимагає ретельної підготовки усіх документів відповідно до міграційних правил ЄС та італійського законодавства. Особливу увагу слід приділити дотриманню встановлених термінів дії дозволів та своєчасному продовженню.
Звернення до професійних міграційних компаній чи юристів може суттєво спростити та прискорити процедуру легалізації. За умови виконання всіх вимог, українці отримають змогу комфортно проживати й працювати в розвиненій південноєвропейській державі з давніми культурними традиціями та високою якістю життя.