Детальніше
ВИЇЗД ЗА КОРДОН
Перелік осіб, які мають право виїзджати за кордон в умовах воєнного стану:
1. Особи з інвалідністю.
2. Особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України.
3. Особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України.
4. Особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України.
5. Батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
6. Батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи.
7. Баби, діди, повнолітні брати, сестри, мачухи, вітчими, які супроводжують дітей з інвалідністю для виїзду за межі України, у разі їх приналежності до категорії осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
8. Особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення.
9. Опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними, які супроводжують таких осіб для виїзду за межі України.
10. Особи з інвалідністю або інші особи, які потребують постійного догляду, які проживають (перебувають) у закладах/установах незалежно від форми власності та підпорядкування і отримують соціальні послуги із стаціонарного догляду, паліативного догляду, підтриманого проживання.
11. Діти.
12. Військовослужбовці, особи із складових сил оборони та сил безпеки, які потребують лікування.
13. Водії, працівники підприємств залізничного транспорту.
14. Учасники спортивних змагань (спортсмени, тренери, спортивні судді та інші фахівці).
15. Члени екіпажів морських суден.
16. Посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, державних підприємств.
Документи, які необхідно мати при собі для перетину державного кордону:
1. Дійсний паспортний документ.
2. Військово-облікові документи з відповідними відмітками.
3. Для моряків: посвідчення особи моряка, довідку від закладу освіти або підтвердження від Адміністрації судноплавства.
4. Для виїзду по внутрішньому паспорту громадянина України до ЄС: можливо для осіб, які евакуйовуються із районів ведення бойових дій.
По окремим випадкам виїзду за кордон, перелік необхідних документів варто уточнити за чинними нормами нормативно-правових актів або отримавши консультацію у юриста.
Варто зауважити на змінах, які внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України під час воєнного стану.
Постанова Кабінету Міністрів України № 1044 від 10 вересня 2022 року вносить зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України. Наведемо основні тези, які відображають зміст цієї постанови:
1. Право на перетин кордону надається особам з інвалідністю за наявності відповідних документів, що підтверджують інвалідність.
2. Супровід осіб з інвалідністю дозволяється членам сім’ї, які мають документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.
3. Зміни до груп інвалідності: тепер чоловіки можуть супроводжувати дружин з будь-якою групою інвалідності, не лише I або II.
4. Виїзд за кордон до родичів-інвалідів, які вже перебувають за кордоном, дозволяється за наявності відповідних документів, включаючи довідку про перебування на консульському обліку.
5. Документами для перетину кордону, в окремих випадках, можуть бути, серед інших, довідки про інвалідність, документи, що підтверджують родинні зв’язки, та документи, що підтверджують спільне проживання або догляд.
6. Відповідно до українського законодавства, особи з інвалідністю та їх супроводжуючі мають право на позачерговий пропуск через державний кордон України.
Особи з інвалідністю, які їдуть на лікування та мають відповідні документи, а також особи з інвалідністю І групи та їх супроводжуючі, мають право на позачерговий пропуск через кордон не частіше одного разу на тиждень в один бік.
7. Супроводжуючим громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років уже не обмежується кількість перетинів кордону на виїзд з України. Вони можуть виїжджати за кордон до осіб із інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, дітей з інвалідністю або певного переліку захворювань, за якими вони доглядають, якщо зазначені особи (діти) перебувають на консульському обліку.
Ця інформація може змінюватися, тому рекомендуємо перевіряти актуальність даних перед плануванням подорожі. Консультацію Вам можуть надати юристи сервісу "Консультант". Ви можете отримати детальну інформацію про те, як виїхати за кордон, про правила перетину кордону, правила виїзду за кордон чоловіків під час війни, порядок перетину кордону, які документи потрібно для перетину кордону у вашому випадку та іншу інформацію відповідно до вашої ситуації.