Детальніше
Президент України підписав закон, який стосується визнання освіти, отриманої на тимчасово окупованих територіях.
Президент України, Володимир Зеленський, підписав законопроєкт №9591, який стосується визнання освіти, здобутої на тимчасово окупованих російською Федерацією територіях. Цей закон дозволить українцям та українкам, які отримали освіту на цих територіях, підтвердити свій рівень знань і продовжити навчання в інших освітніх закладах України.
Повідомлення про це з'явилося на порталі “Українська правда.Життя”. Законопроєкт був ухвалений Верховною Радою України ще у листопаді 2023 року за підтримки 264 народних депутатів. Також 21 грудня 2023 року документ підписав Президент України, Володимир Зеленський.
Згідно з положеннями законопроєкту, для підтвердження освіти, отриманої на тимчасово окупованих територіях, українцям потрібно буде пройти спеціальну атестацію. Цей процес буде проводитися в окремо визначених закладах освіти. Варто відзначити, що результати навчання на рівні вищої освіти будуть визнаватися лише в обсязі до 75% загального обсягу освітньої програми.
Законопроєкт пропонує відновити можливість проходження атестації для визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, незалежно від дати здобуття освіти.
Особам, які проходять атестацію для здобуття вищої освіти, можуть бути зараховані результати навчання та кредити ECTS (Європейської системи трансферу і накопичення кредитів) обсягом не більше ніж 75% від загального обсягу освітньої програми.
Загальне Правовий аналіз ситуації
Можливо, Вам будуть цікаві наступні статті: консультація адвоката консультація юриста аналіз документів правовий аналіз ситуації письмова консультація перевірка документів юристом юристи документи допомога адвоката онлайн адвокат онлайн юридичний висновок правовий висновок адвоката юрист онлайн Правовий аналіз ситуації, Правовий висновок, Написання адвокатського запиту, адвокатський запит, аналіз ситуації юристом, аналіз ситуації адвокатом, юридичний аналіз ситуації, висновок юриста, висновок адвоката
Атестація не проводиться за спеціальностями (професіями), перелік яких затверджує Кабінет Міністрів України, а також для визнання результатів навчання та кредитів ECTS на другому (магістерському) рівні вищої освіти, крім програм підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування, і третьому (освітньо-науковому/освітньо-творчому).
Крім того, Уряд України ухвалить перелік спеціальностей, за якими не можна буде пройти атестацію.
«Інтерфакс-Україна» розповідає, що Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який визнає результати навчання громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України.
Як зазначено у картці законопроєкту №9591, розміщеній на сайті Верховної Ради, документ було повернуто до парламенту з підписом глави держави 21 грудня.
Законопроєкт пропонує відновити можливість проходження атестації для визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, незалежно від дати здобуття освіти.
Особам, які проходять атестацію для здобуття вищої освіти, можуть бути зараховані результати навчання та кредити ECTS (Європейської системи трансферу і накопичення кредитів) обсягом не більше ніж 75% від загального обсягу освітньої програми.
Атестація не проводиться за спеціальностями (професіями), перелік яких затверджує Кабінет Міністрів України, а також для визнання результатів навчання та кредитів ECTS на другому (магістерському) рівні вищої освіти, крім програм підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування, і третьому (освітньо-науковому/освітньо-творчому).
Перелік освітніх закладів, які проводитимуть таку атестацію, а також перелік спеціальностей, за якими проведення атестації допускатися не буде, буде визначено урядом. Результати навчання можуть бути визнані в обсязі не більше 75% від загального обсягу освітньої програми. Згідно з текстом закону, навчання відбуватиметься коштом державного або місцевого бюджету з наданням місця в гуртожитку.
Навчання, дозвілля та соціалізація: МОН створило карту цифрових освітніх центрів Чому був прийнятий законопроєкт про визнання результатів навчання на ТОТ? Законопроєкт ще наприкінці листопада прийняла Верховна Рада, аби вирішити проблему з визнанням освіти, здобутої на тимчасово окупованих росією територіях України. «Ми не визнаємо дипломи, видані на окупованих територіях, але ми можемо визнати знання людей, які їх там здобули, переїхали на підконтрольну територію і хочуть будувати життя тут», – зазначив народний депутат, член Комітету з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук. За його словами, це має стати сигналом для людей, що вони зараз можуть переїхати чи чекати на деокупацію. При цьому їм не доведеться «перенавчатися з нуля».
«Посил законопроєкту дуже простий: Крим — це Україна, Донбас — це Україна. Є українці, які зараз перебувають під окупацією і здобули якісь знання, ці знання можуть бути визнані на підконтрольній території України. Можуть бути визнані кваліфікації на рівні професійної освіти, на рівні вищої освіти — до 75%, якщо ці знання не стосуються певних категорій — військового права, військової науки, педагогіки тощо. Цей механізм закладений у законопроєкті», — додав Грищук. Таку ініціативу Мінреінтеграції підтримували й правозахисники у спільному зверненні. Зокрема, директорка з адвокатури Центру прав людини ЗМІНА Альона Луньова заявляла, що прийняття такого документа свідчить про впевненість держави у звільнених та повернених територіях, які багато років перебували в умовах окупації. «Визнавати окремі документи, видані на окупованих територіях, нам все одно рано чи пізно істотно. Бо інтегрувати людей без цього неможливо.
Це знак, що держава бачить перспективи деокупації цих територій», – вважає Луньова. У коментарі Тижню, громадська організація Донбас SOS отримує дзвінки на гарячу лінію з проханням допомогти із атестатами чи дипломами, отриманих на ТОТ, оскільки люди мають проблеми у подальшому навчанні чи роботі на підконтрольних територіях. «Наразі вони приїхали на підконтрольну територію.
Медики, бухгалтери, програмісти, економісти, менеджери та інженери. Вони хочуть працювати в своїй країні, приносити користь та бути її частиною. Перешкода – відсутність процедури підтвердження кваліфікацій, знань та умінь, які вони хочуть застосувати, працюючи в Україні», – прокоментували активісти.