Детальніше
Комітет Верховної Ради України підтримав ініціативу з проведення перевірок роботодавців на предмет випадків мобінгу.
Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розглянув питання доцільності включення до порядку денного сесії парламенту проєкту Закону про внесення змін до статті 16 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу за реєстр. № 11044 від 28 лютого 2024 року.
Було зазначено про ряд проблемних питань у відповідних галузях і потребу в розвитку захисту прав осіб, чия дієздатність обмежена, відповідно до міжнародних стандартів, що визначені в різних документах, таких як Загальна декларація прав людини, Європейська конвенція з прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Європейська соціальна хартія (переглянута), та Конвенція про права осіб з інвалідністю.
.В результаті спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Комітет, серед іншого, розробить рекомендації для Уряду.
Крім того, Комітет рекомендує Верховній Раді України включити до порядку денного та прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики" щодо формування комплексного підходу до внутрішньої політики у ветеранській сфері за реєстром № 11007.
Автори цієї законодавчої ініціативи вказують, що чинне законодавство не враховує основних принципів внутрішньої політики стосовно всебічної підтримки ветеранів війни та інших вразливих категорій населення, і вважають необхідним встановлення законодавчої бази для цього.
Народні депутати України, члени Комітету, також розглянули проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо повороту виконання судових рішень про стягнення заробітної плати та інших виплат, пов'язаних з трудовими правовідностями у сфері публічної служби, за реєстром № 9524. Комітет рекомендує Верховній Раді України підтримати цей законопроект під час його першого читання.
Нагадаємо, що мобінгом вважають діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску. Проте існує чимало прогалин у доведенні фактів мобінгу на практиці. Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права підготував дайджест судової практики з питань встановлення фактів мобінгу в Україні підготував. Правозахисники зробили висновок, що проявами мобінгу можуть бути:
– створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);
– безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі та наради, в яких працівник відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);
– нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
– нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
– безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень).
Зазначалося про низку проблемних питань у відповідних сферах та необхідність розбудовувати в Україні захист прав недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, відповідно до міжнародних стандартів, які передбачені Загальною декларацією прав людини; Європейською конвенцією з прав людини; Міжнародним пактом про громадянські і політичні права; Європейською соціальною хартією (переглянута); Конвенцією про права осіб з інвалідністю.
За підсумками спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Комітет, зокрема, напрацює відповідні рекомендації Уряду.
Також Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного та прийняти за наслідками розгляду у першому читанні за основу проект Закону про внесення змін до Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» щодо формування комплексного підходу до внутрішньої політики у ветеранській сфері за реєстр. № 11007.
Автори законодавчої ініціативи зазначають, що чинна редакція Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» не містить основних засад внутрішньої політики стосовно всебічної підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, членів сімей осіб, зниклих безвісті у зв'язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, членів сімей осіб, які перебувають у полоні, та постраждалих учасників Революції Гідності. «Відсутність законодавчо визначеної рамки та пріоритетів політики щодо ветеранів війни обумовлюють прийняття суперечливих державницьких рішень, безсистемне формування законодавчої бази», - зазначається у пояснювальній записці до законопроекту. Тож, проектом Закону № 11007 пропонується визначити основні засади внутрішньої політики у ветеранській сфері, що закладе фундамент для її належного формування та злагодженої реалізації центральними та місцевими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Народні депутати України – члени Комітету під час засідання також розглянули законопроект, з опрацювання якого Комітет не є головним, а саме: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо повороту виконання судових рішень про стягнення заробітної плати чи інших виплат, що випливають з трудових правовідносин у сфері публічної служби за реєстр. № 9524. За наслідками розгляду Комітет прийняв рішення рекомендувати парламенту за наслідками розгляду у першому читанні прийняти його за основу. Про дане рішення Комітет в установленому порядку повідомить головний з опрацювання законопроекту № 9524 Комітет - Комітет Верховної Ради України з питань правової політики.
Додатково, Комітет вніс зміни до свого робочого графіку, включивши проведення публічних консультацій стосовно виконання/невиконання рішень Конституційного Суду України у сфері соціального забезпечення, а також організацію засідань "круглих столів" на такі теми:
"Соціальне забезпечення осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: актуальні питання та їх розв'язання в умовах воєнного стану";
"Можливості громад та органів влади у впровадженні ефективної системи соціального захисту прав ветеранів, Захисників і Захисниць України та членів їх сімей".
Наостанок Голова Комітету Галина Третьякова підкреслила на необхідності пріоритезувати розгляд законопроектів у соціальній сфері в залі Верховної Ради України. Очільниця Комітету закликала народних депутатів України – членів Комітету долучитися до адвокації законопроектів щодо яких Комітет прийняв позитивне рішення на засіданнях депутатських фракцій та Погоджувальної ради. «Вже 22 важливі законопроекти, рішення по яким Комітет прийняв, очікують розгляду парламентом. Уряд та Офіс Президента пріоритезували більше 10 з них, - повідомила пані Третьякова. – Народні депутати нашого Комітету сумлінно виконують свої обов’язки перед суспільством. Але це не призводить до того, щоб наші законопроекти розглядалися в залі. Ситуація дивна».
Зокрема, розгляду парламентом очікують законопроекти, які стосуються соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії рф проти України; створення Державного реєстру осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України; ідентифікації пенсіонерів за кордоном; визначення поняття і процедури врегулювання трудових відносин при передачі суб’єкта господарювання; забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю, тощо.
Загальне Правовий аналіз ситуації
Можливо, Вам будуть цікаві наступні статті: консультація адвоката консультація юриста аналіз документів правовий аналіз ситуації письмова консультація перевірка документів юристом юристи документи допомога адвоката онлайн адвокат онлайн юридичний висновок правовий висновок адвоката юрист онлайн
Схвалення рекомендацій Комітету, що виникли після проведення "круглого столу" на тему "Реабілітація військовослужбовців та ветеранів в Україні: сучасний стан, проблеми та виклики", який відбувся 29 лютого 2024 року, і обговорення часткового перегляду висновку Комітету від 31 січня 2024 року (протокол № 174) щодо доцільності включення до порядку денного одинадцятої ї сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання проекту Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян» (реєстр. № 10364 від 21.12.2023) та ухвалення висновку Комітету щодо розгляду проекту Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян» (реєстр. № 10364), поданого народними депутатами України Цибою Т., Третьяковою Г. та іншими народними депутатами України, перенесено.