Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Процедура банкрутства являє собою досить складний та багатостадійний процес. Однією із стадій є продаж майна боржника, що має свої особливості та тонкощі. Загалом, для того щоб перейти до продажу необхідно спочатку сформувати ліквідаційну масу, тобто те майно, яке підлягатиме реалізації. В свою чергу формування ліквідаційної маси відбувається на підґрунті інвентаризації і саме вона буде первиною та найважливішою в цьому процесі. Проведення інвентаризації майна під час процедури банкрутства є важливою частиною процесу і має на меті визначення та документування всіх активів та зобов'язань боржника. Ось деякі ключові аспекти проведення інвентаризації:
Перевірка документації: Ліквідатор або уповноважена особа перевіряє наявну документацію про майно боржника, включаючи акти приймання-передачі, договори оренди, акти оцінки тощо.
Фізична перевірка майна: Здійснюється фізична перевірка майна боржника для визначення його кількості, стану та ринкової вартості. Це може включати інвентаризацію обладнання, товарів, нерухомості, фінансових засобів тощо.
Документування результатів: Результати інвентаризації документуються у вигляді звіту, в якому вказується детальна інформація про кожен актив, його стан та оцінка вартості.
Перевірка зобов'язань: Під час інвентаризації також перевіряються зобов'язання боржника, включаючи борги перед кредиторами, операційні зобов'язання та інші фінансові зобов'язання.
Аудит: Після завершення інвентаризації може бути проведений аудит результатів для перевірки їх точності та відповідності законодавству.
Окрім інвентаризації ліквідаційна маса формується і шляхом повернення майна від третіх осіб, адже ліквідатор має право здійснювати заходи, спрямовані на пошук, виявлення і повернення майна, яке перебуває у третіх осіб під час процедури банкрутства. Це один з його ключових обов'язків для максимізації активів боржника для подальшого погашення боргів перед кредиторами.
Такі заходи можуть включати:
Аналіз фінансових документів: Ліквідатор може проводити аналіз фінансових документів боржника для виявлення можливих активів, які можуть бути у третіх осіб.
Комунікація з третіми особами: Ліквідатор може зв'язатися з третіми особами, які можуть мати інформацію про майно боржника або можуть володіти активами, щоб з'ясувати подробиці та вжити заходів для їх повернення.
Подання судових позовів: Ліквідатор може подати судові позови з метою відновлення права власності на майно боржника або вимоги до осіб, які незаконно утримують майно боржника.
Переговори з третіми особами: Ліквідатор може проводити переговори з третіми особами з метою вирішення спорів та повернення майна без судових процедур.
Запити на інформацію та документи: Ліквідатор може подавати запити на отримання інформації та документів від третіх осіб для встановлення наявності майна боржника у них.
Варто також зазначити, що законодавством передбачає певні обмеження стосовно того майна, яке можу бути включене до ліквідаційної маси, а саме:
- індивідуально визначене майно, яке належи боржнику на підставі інших речових прав окрім права власності та господарського відання;
- державне майно, що не увійшло до статного капіталу товариства і перебуває на балансі банкрута;
- майно, що є виключене з обігу;
- майно, стосовно якого боржник є користувачем, або ж балансоутримувачем;
- майнові права на об’єкти інтелектуальної власності;
- майно, що є об’єктом довірчої власності;
- активи, які включені до складу іпотечного покриття.
Способи продажу майна боржника під час ліквідації:
Безпосередній продаж або на комісійних умовах: даний спосіб реалізується шляхом продажу майна через організації роздрібної торгівлі. Зокрема цей метод використовується стосовно майна, яке швидко псується, малоцінного майна або ж такого, ринкова вартість якого не перевищує однієї мінімальної заробітної плати.
За договором з інвестиційною фірмою: Шляхом укладення договору ліквідатор може продати фінансові інструменти.
На аукціоні: Замовником аукціону виступатиме арбітражний керуючий. Початковою вартістю майна буда та, що встановлена ліквідатором. щодо процедури проведення, то аукціону відбуватиметься в електронні формі за допомогою електронної торгової системи. Після завершення аукціону формується протокол його проведення, який потім надсилається всі його учасникам.
Адвокат з банкрутства на різних стадіях:
Юридична допомога при банкрутстві є вкрай важливою, адже кожен етап починаючи з відкриття провадження, закінчуючи завершенням ліквідаційної процедури супроводжується виликою кількістю докумнетації, яка повинна відповідати вимогам чинного законодавства. Юристи проведуть правовий аналіз ситуації, визначать найбільш ефективний шлях проведення ліквідаційної процедури задоволення вимог кредиторів та ін. Отже, допомога в процедурі банкрутства від кваліфікованого юриста - це надійний інструмент, який допоможе зберегти час та забезпечить відповідність всім вимогам законодавства.