юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено категорії осіб, які не підлягають призову. Такими є, зокрема, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Відповідно до п. 1.1. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2008 № 402 (далі - Положення), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п. 3.1 Положення, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК за результатами оглядів приймають постанови, які, відповідно до п. 2.1 Положення, оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Такі постанови є обов’язковими до виконання.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Висновок ВЛК після проведення огляду може свідчити про:
- придатність військовослужбовця до військової служби;
- тимчасову непридатність до військової служби з призначенням дати повторного огляду;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно з пп. 2.4.10 п. 2.4 Положення, постанови ВЛК регіонів може бути оскаржено до ЦВЛК або у судовому порядку.
Підпунктом 2.3.5 п. 2.3. Положення визначено, що постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені лише в судовому порядку.
Для перегляду рішення особі необхідно подати до ВЛК вищого рівня або ЦВЛК заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня та додати до заяви всі наявні документи, видані військово-лікарською комісією, рішення якої переглядається. Також в заяві необхідно вказати причини ініціювання перегляду.
Порядок оскарження постанови ВЛК:
- постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату переглядаються ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва;
- переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК мають право ВЛК регіонів (постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право переглядати тільки ЦВЛК);
- постанови будь-яких ВЛК можуть переглядатися ЦВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
За результатом розгляду заяви може бути прийняте рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.
У разі якщо військовозобов’язаний не погодиться із рішенням ВЛК, він може звернутися із позовом до суду про оскарження рішення. До суду можна звернутися і одразу, процедура оскарження рішення влк в позасудовому порядку не є обов’язковою.
Юридичний сервіс «Консультант» допоможе підбрати фахівця для оскарження рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) в позасудовому порядку та підготувати відповідну заява на оскарження рішення влк.