Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Подавати позовну заяву необхідно до окружного адміністративного суду за вибором позивача: за місцем проживання (перебування) позивача або за місцем розташування ВЛК, рішення якої оскаржується.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 4 цієї статті встановлено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов’язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.
Важливо! процес оскарження висновку ВЛК не звільняє від обов'язку з'явитися на виклик ТЦК та СП для направлення у військову частину або проходження навчання, що в протилежному випадку може призвести навіть до притягнення особи до кримінальної відповідальності. Отже слід додати до позову заяву про його забезпечення, у якій просити суд зобов'язати призупинити рішення ВЛК до ухвалення рішення суду.
Положенням ст. 193 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через 60 днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.
Суд розглядає справу по суті протягом 30 днів з дня початку розгляду справи по суті.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. Також суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Таку правову позицію викладено у постанові Верховного Суд у від 13 червня 2018 р. № 806/526/16.
Рішення суду першої інстанції може бути повністю або частково оскаржено в апеляційній інстанції протягом 30 днів з дня проголошення постанови адміністративного суду (протягом 15 днів з дня проголошення ухвали), в окремих випадках протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Рішення суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційній інстанції протягом 30 днів після набрання законної сили рішенням апеляційного суду.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Юридичний сервіс «Консультант» допоможе підбрати фахівця для оскарження рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) в позасудовому порядку та підготувати відповідну заява на оскарження рішення влк, підготувати відповідну позовну заяву, а також супроводити процес оскарження рішення ВЛК.