Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби, зокрема, здійснюється у воєнний час за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
«Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби» міститься в додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402.
Пунктом 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 р. № 1153/2008 встановлено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:
- підстави звільнення з військової служби;
- думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
- районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Згідно до п. 6.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 військовослужбовці на медичний огляд направляються прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Відмова в направленні особи на медичний огляд для отримання висновку про непридатність до служби є неправомірною .
Оскаржувати відмову можна відповідно до п. 110 Дисциплінарного статуту ЗСУ на неправомірні дії / бездіяльність стосовно військовослужбовця з боку командирів або інших військовослужбовців.
Відповідно до положень Дисциплінарного статуту ЗСУ звернутись особисто або подати скаргу можна також до:
- посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку та інших державних органів;
- з інших питань службової діяльності, крім зазначених, до безпосереднього командира (начальника), дії якого оскаржуються;
- якщо особа, яка порушує права, невідома, то скарга подається в порядку підпорядкованості.
Подання скарги не звільняє військовослужбовця від виконання службових обов’язків і наказів командирів (начальників).
Дії військових начальників, які відмовляються скерувати військовослужбовця на медичний огляд для встановлення придатності до військової служби, можуть кваліфікуватися як адміністративне правопорушення, зокрема за статтями 172-13 (зловживання владою або службовим становищем, вчинене з корисливою метою чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб) та 172-16 (інше умисне невиконання військовою службовою особою покладених на неї службових обов’язків) Кодексу України про адміністративні правопорушення..
Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.
За результатом проведеної експертизи ВЛК приймають рішення у вигляді постанов.
Пунктом 240 Положення № 1153/2008 передбачено, що після отримання військовою частиною відповідного висновку (постанови) ВЛК про непридатність військовослужбовця до військової служби за станом здоров’я документи про його звільнення з військової служби оформлюються та надсилаються посадовій особі, яка видає наказ про звільнення негайно.
Пунктом 242 Положення № 1153/2008 встановлено, що після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у 5-денний строк прибути до ТЦК та СП для взяття на військовий облік.
Юридичний сервіс «Консультант» надає юридична допомога під час війни та підбере фахівця для допомоги у складанні рапорт на звільнення з ЗСУ, переведення до іншої частини, отримання відпустка, отримання УБД , тощо. Адвокат для військових здійснить супровід при вирішенні вищезазначених питань та відповідно проконтролює нарахування необхідних виплат при звільненні, відпустки, тощо.