Консультації, безпосереднє ведення справ, витребування документів, складання письмових висновків, реалізація прав і свобод громадян.
Відшкодування збитків потерпілому внаслідок настання ДТП
В результаті збільшення кількості автомобілів, по всіх містах України, однією з актуальніших тем, яка непокоїть автовласників - збільшення кількості випадків ДТП. На перший погляд все дуже просто, оскільки наразі всі власники та користувачі автівок мають на руках страхові поліси, завдяки яким вся відповідальність лягає на страхові компанії, головне вчасно та за інструкцією, все виконати. Але така проблема, як стягнення грошей з винуватця ДТП, нікуди не поділася. Хотів би привернути увагу до основних питань та проблем, які витікають з правовідносин між сторонами, учасниками ДТП. Отже провівши деяку працю над законодавством, хочу розповісти про наступне:
- Ким та в якому обсязі відшкодовується майнова шкода
- Які існують альтернативи по задоволенню потреб потерпілого
- Хто, окрім винуватця ДТП може нести відповідальність
- Розмір завданих збитків
Відшкодування шкоди:
Загальними правилами вже визначено, що відповідальність за завдану шкоду повинен нести боржник - це особа, яка своїми діями завдала шкоди. Стосовно дорожньо-транспортної пригоди, то така шкода розцінюється як така, що заподіяна джерелом підвищеної небезпеки – транспортним засобом (далі ТЗ), в цьому разі відповідальність може нести або особа, яка на законних підставах, під час настання ДТП, керувала ТЗ, або є власником.
Треба зауважити, що шкода, заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її заподіяла. Розмір завданих збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі. Страхові компанії (далі СК) відшкодовує лише оцінену шкоду.
Не останнім питанням в цих відносинах потерпілого і боржника є відшкодування франшизи та моральної шкоди, більшість з яких переходять у поле судових правовідносин.
Альтернативи стягненню матеріальних збитків:
Як що є така можливість і необхідність, то з урахуванням обставин справи, суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі, наприклад може передати річ того ж роду і такої ж якості, за свої кошти полагодити пошкоджену річ, або відшкодувати завдані потерпілому збитки у повному обсязі.
Обов’язкове страхування:
Згідно з спеціальним Законом про страхування - до сфери обов`язкового страхування відповідальності належить цивільно-правова відповідальність власників наземних транспортних засобів. Крім того, у вищезазначеному Законі визначено, що метою здійснення обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності є забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, а також захист майнових інтересів страхувальників.
Ринок СК, які пропонують придбати страхові поліси, дуже різноманітний. Власники, користувачі транспортних засобів можуть придбати як дешеві – мають достатньо високий відсоток франшизи та невелику суму страхового відшкодування, так і більш дорогі – нульова франшиза і суттєва сума по відшкодуванню завданих збитків.
Визначення розміру завданих збитків:
Обсяг страхової виплати від страховика, за договором, є обмежений, в подальшому наслідком таких обмежень є збільшення судових спорів. Розповсюдженим аспектом таких спорів, частіше, бувають недоплати з боку страхових компаній страхового відшкодування – це коли реальний ремонт ТЗ коштує більше ніж відшкодовує СК. Другим неприємним моментом може бути і такий випадок, коли збитки перевищують максимальну суму, яка СК повинна сплатити за умовами договору.
Сума завданих збитків, на практиці, формується з розрахунків, які надає Станція Технічного Обслуговування, за вибором потерпілого, або за рекомендацією Страхової Компанії. В цих розрахунках ви точно не знайдете розмір завданої Вам моральної шкоди, а також суму втраченої собівартості авто, внаслідок настання ДТП. Цими питаннями необхідно займатись особисто, та доводити свої вимоги в суді. А у разі незгоди страховика або потерпілого з сумою нарахованих збитків, вони можуть скористатися можливістю та назначити товарознавчу експертизу.
Основні дії при настанні ДТП:
Як завершення даної статті хочу залишити алгоритм дій при настанні страхового випадку як ДТП:
- Перш за все переконайтесь що з Вами все гаразд і ви нічого не ушкодили;
- В подальшому оглянути транспортний засіб, чи безпечно знаходитись біля нього:
- Переконатись, що з другим учасником ( винуватцем ДТП ) також все добре:
- Вибрати для себе безпечне місце і зателефонувати в Страхову Компанію та в поліцію. Час, на протязі якого Ви повинні сповістити СК, зазначений у полісі (договорі) про обов’язкове страхування:
- Дочекатися, якщо Вас попередили, страхового комісара а також співробітників поліції.
Дана інформація не є вичерпною, та сподіваюся – корисною.