Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Ця стаття буде про те, хто з постраждалих від війни може отримати будівельні матеріали безкоштовно та як це зробити.
Зрозуміло, зараз зима, потрібно утеплювати житла, багато будинків і квартир постраждали від війни і далеко не у кожного в цей час є достатньо коштів, щоб за свій рахунок відновлювати пошкоджене або знищене від обстрілу житло.
Тому я проаналізувала стан справ на сьогоднішній момент, хто має право отримати безкоштовні будматеріали чи допомогу. І що потрібно для цього зробити. І готова із Вами цим поділитися.
У цій статті Ви дізнаєтесь:
- куди до яких організацій звертатися за безкоштовними будматеріалами та допомогою;
- як збільшити шанси на отримання будматеріалів для відновлення зруйнованого житла;
- хто має більше шансів отримати будматеріали безплатно на відновлення пошкодженого житла.
Соціальні питання найбільше турбують населення у даний час. І адвокат із соціальних питань допоможе Вам у них розібратись.
Куди в які організації звертатися за безкоштовними будматеріалами та допомогою
Як Ви розумієте, ситуація із зруйнованим чи пошкодженим житлом в Україні зараз катастрофічна. І насправді не так багато організацій зараз готові комусь допомагати будматеріалами і безкоштовно. При цьому, по можливості, деякі все ж таки це роблять.
Насамперед хочу сказати, що проаналізувавши інформацію в Інтернеті, я дійшла висновку, що питання безкоштовного постачання будматеріалів, дров та інших необхідних засобів, як правило, у кожному окремому районі займаються органами місцевої влади, наприклад, ОТГ, сільрада, міськрада. І коли йдеться про серйозну допомогу та якісь благодійні фонди викликають її надати, то, як правило, вони контактують не з окремими громадянами, а з посадовими особами органів місцевої влади. А вже ці посадові особи, своєю чергою, розподіляють допомогу на підконтрольних їм територіях.
Тому, якщо трапилася така ситуація, настала зима, і Вам нічим навіть вікна та двері в житло закласти, то почати потрібно зі звернень, і бажано письмових, до органів місцевої влади.
І якщо у Ваших регіонах передбачено якусь допомогу соціально незахищеним верствам населення на зиму, то її Вам нададуть.
На жаль, як правило, органи місцевої влади обмежені в бюджетних коштах теж, і не можуть надавати допомогу всім, хто її потребує. Тому якісь шанси щось отримати будуть лише у дійсно соціально незахищених категорій громадян. Решті поки що доведеться якось вирішувати свої питання самостійно або самим шукати благодійні організації.
Щодо благодійних організацій, які надають допомогу саме будматеріалами, скажу, що найчастіше це Червоний Хрест, періодично Норвезька рада у справах біженців, ООН. Ще знайшла в Інтернеті інформацію про якусь організацію «Ініціатива Схід-SOS».
Ось приклади допомоги будматеріалами, які я знайшла в Інтернеті:
Комітет Червоного Хреста та Норвезька рада у справах біженців доправили гуманітарну допомогу у вигляді будівельних матеріалів для відновлення житла для потреб мешканців Запорізької області. Серед цінного вантажу був брезент поліетиленовий, прозора поліетиленова плівка, дошки, цвяхи, ОSB-дошки, планки та монтажна піна. Їх уже отримали представники Степногірської, Камишівської, Кушугумської, Таврійської, Новоолександрівської, Гуляйпільської, Оріхівської, Преображенської та Терноватської територіальних громад. Вони будуть розподілені для подальшого ремонту тих будівель місцевим мешканцям, які постраждали від бойових дій.
За підтримки Червоного хреста привезли будівельні матеріали також до Куп'янська. Це були понад 300 аркушів шиферу та близько 400 пакунків брезенту, які доставлені для ремонту постраждалих будівель.
Раніше у джерелі "Коментарі. Харків" повідомляли, що на початку листопада Харківський обласний гуманітарний штаб відправив гумконвої до Куп'янського, Ізюмського, Красноградського та Богодухівського районів.
Була інформація, що в Боровській громаді, як гуманітарна допомога, крім продуктів харчування та засобів гігієни, можна було отримати гуманітарну допомогу від ООН. Деяким мешканцям, які повідомили у селищну раду про руйнування та пошкодження своїх жител, видавали видавати набори для тимчасового ремонту житла (плівка, OSB, монтажна піна, планки тощо) та комплекти для зимівлі (матраци, подушки, ковдри, постільна білизна) , посуд). Тим, хто не подавав відповідну заяву, але потребує допомоги, пропонували звернутися до працівників селищної ради.
Була інформація про надання подібної допомоги у села Кухарі, а також у Печенігах, де дуже багато потерпілих будинків.
І була навіть інформація, що Міжнародний комітет Червоного Хреста спрямовував гуманітарну допомогу, у т.ч. та будматеріали, навіть на непідконтрольну Україні частину Донецької області.
Як збільшити свої шанси на одержання будматеріалів для відновлення зруйнованого житла
На жаль, на даний момент допомога носить розрізнений характер. Комусь допомагають, комусь ні. Єдиної якоїсь врегульованої схеми дій, щоб отримати допомогу будматеріалами на відновлення житла, немає.
Навіть у межах однієї ОТГ часто твориться свавілля та бардак. Буває, одним будинкам допомагають одразу, ремонтують якісь огорожі, дороги, а при цьому інші люди у будинках поряд сидять без допомоги.
Обіцяний КМУ порядок компенсацій за зруйноване житло постраждалим від війни наразі не розроблено. Коли його буде розроблено, невідомо.
Поки що я не знайшла якоїсь єдиної 100% схеми дій, як подати заявку на допомогу у вигляді будматеріалів для відновлення житла.
При цьому, дещо для збільшення Ваших шансів на допомогу все ж таки порадити можу:
- насамперед тим, чиє житло постраждало чи зруйноване від війни, рекомендую все це фіксувати на фото, відео, та одразу подавати заявку на компенсацію за зруйноване житло через додаток «Дія». Про те, як подавати заявку на компенсацію, є окремий ролик на даному каналі на тему: «Ушкоджене майно, заявка через додаток "Дія"», з яким Ви можете ознайомитись за посиланням: https://youtu.be/asV5w4BdBqM ролик на тему: «Фіксація шкоди, заподіяної бойовими діями» за посиланням: https://youtu.be/MQOknJNBXIg, де я детально розповідаю, як правильно фіксувати завдану Вам шкоду. Всім, хто не знайомий, раджу ознайомитись;
- також рекомендую письмово повідомляти Ваші місцеві органи влади про те, що Ваше житло постраждало від бойових дій і безпосередньо звертатися до них за допомогою. Бігати за всіма поспіль і шукати, хто ж потребує допомоги, місцева влада навряд чи буде. При цьому, якщо пощастить і прийде допомога, то її розподілять насамперед між тими, хто звернувся;
- ну і звичайно Ви також самі можете шукати благодійні організації або фонди, які нададуть Вам допомогу в даній складній ситуації. Наприклад, Ви також самі можете набрати Червоний Хрест та інші організації, і попросити їх про допомогу.
Консультація юриста із соціальних питань допоможе Вам, якщо Ви потрапили у складну життєву ситуацію.
Хто має більше шансів отримати будматеріали безкоштовно на відновлення пошкодженого житла
Звичайно, зараз будматеріали як ніколи потрібні всім. Однак усім їм надати навряд чи буде така можливість.
Тому насамперед пріоритетне право на таку допомогу матимуть соціально незахищені верстви населення, а саме:
- багатодітні сім'ї;
- інваліди;
- вагітні жінки та самотні жінки з дітьми;
- малозабезпечені сім'ї;
- люди похилого віку і самотні люди похилого віку;
- ті, чия оселя постраждала від війни і хто подав заявку на допомогу.
Це якщо загалом проаналізувати ту ситуацію, кому насамперед надають допомогу зараз.
Наприклад, у багатьох територіальних громадах на зиму видавали дрова пенсіонерам із інвалідністю. Це звичайно не будматеріали, але все ж таки цінна річ взимку.
У цій статті я розповіла, хто з постраждалих від війни може отримати будівельні матеріали безкоштовно і як це зробити. Також вже опубліковано безліч відео та статей про те, хто і на які виплати має право та огляди виплат багатьох інших благодійних фондів, з яким Ви можете ознайомитися.
Якщо Ви не знаєте, що робити, і Вам відусіль відмовляють, юрист із соціальних питань допоможе розібратись із ситуацією.