Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Мобілізація транспортних засобів: у кого та за яких умов можуть вилучити авто?
З 18 травня 2024 року набуло чинності законодавство (№ 10449) щодо мобілізації та проходження військової служби. Серед його положень є окремий пункт, який стосується реквізиції транспортних засобів, що належать фізичним особам, для забезпечення потреб Збройних Сил.
Звертаю увагу! ця норма законодавства не стосується осіб, які володіють лише одним транспортним засобом.
Чи можете ви пояснити концепцію мобілізації транспортних засобів?
Відповідно до типового протоколу, українці зобов’язані надати свої будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно у розпорядження Збройних Сил України та інших військових формувань під час мобілізації. Однак їм буде відшкодовано понесені витрати. Ця норма містилася і в попередньому мобілізаційному законі, який дозволяв мобілізацію транспортних засобів, що належали підприємствам, організаціям і громадянам. Конкретні типи та марки транспортних засобів, що використовуватимуться під час мобілізації, для всіх форм власності, у тому числі для підприємств, установ та організацій, визначатимуться місцевими державними адміністраціями відповідно до Мобілізаційного плану України. Вилучення транспортних засобів може здійснюватися територіальними центрами закупівель та соціальної підтримки (ТЦЗ та СП), СБУ чи ГУР на підставі рішень місцевих державних адміністрацій.
Яке авто і в кого може вилучити влада?
Для осіб в Україні, які володіють декількома транспортними засобами, діє норма, яка дозволяє вилучати один автомобіль на користь ЗСУ. Однак це стосується тільки після ретельної оцінки ринкової вартості транспортного засобу, причому пріоритет надається тим автомобілям, які краще підходять для оборонних цілей. Важливо зазначити, що у фізичних осіб, які володіють лише одним автомобілем, арешт транспортного засобу не накладається. Крім того, навіть у випадках, коли транспортний засіб є єдиним засобом виживання, він не підлягатиме конфіскації. Зокрема, це звільнення поширюється на вантажівки, які придатні для перевезення боєприпасів, особового складу та спеціального обладнання, призначеного для бездоріжжя. Крім того, існує детальний алгоритм для забезпечення належного виконання процесу арешту автомобіля.
Замовлення на необхідні транспортні засоби формуються військовими, після чого створюються мобілізаційні замовлення на ці конкретні транспортні засоби в межах визначених регіонів. Ці накази задокументовані в TCC і можуть бути відкликані, хоча це не гарантовано. Зауважимо, що до цих наказів, уточнив Ф. Веніславський, не входить легковий транспорт. Після оголошення демобілізації автомобіль повинен бути повернутий власнику протягом 30 днів. Порядок відшкодування шкоди, заподіяної транспортним засобам, встановлює Кабінет Міністрів.
Норми, які регулюють порядок примусового відчуження та вилучення майна в період воєнного стану чи мобілізації транспортних засобів, визначені Законами України. Серед них «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII, «Про передачу, примусове відчуження чи вилучення майна в умовах воєнного чи надзвичайного стану» від 17 травня 2012 року № 4765. -VI. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998 затверджено Порядок розгляду заяв та надання повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
Отже, для отримання складання документів, що будуть підставою для подальшої отримання компенсації, або повернення мобілізованого майна, доцільно буде отримати юридичні послуги. Юрист чи адвокат складе правовий аналіз ситуації та консультація юриста допоможе у кращому випадку, зберегти майно, або отримати компенсацію за вилучене майно, а при необхідності розпочати судовий процес.