Консультації, безпосереднє ведення справ, витребування документів, складання письмових висновків, реалізація прав і свобод громадян.
Право особи, звільненої з військової служби на перерахунок пенсії
На сьогоднішній день, в умовах впровадженого воєнного стану, особа, яказвільнилася з військової служби та отримує військову пенсію задається питанням щодосвого права на її перерахунок. Так, Основним законом визначено, що наша держава перш за все є соціальною, агромадяни мають право на соціальний захист, оскільки, зокрема, військові пенсіїмають забезпечувати належний рівень життя, встановлений законом.
З метою реалізації такого права вищим законодавчим органом України прийнятозакон, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадянУкраїни із числа осіб, які перебували на військовій службі та яким встановлено правона перерахунок пенсії визначених категорій військовослужбовців у порядку, на умовахта розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Діючим законодавством встановлено, що розмір пенсії залежить від розмірускладових грошового забезпечення за посадою на якій працювала особа перед виходомна пенсію.
Кожен пенсіонер, який має право на перерахунок військової пенсії знає, що для їїперерахунку необхідно звернутись до пенсійного органу із заявою та відповіднимидокументами.
Разом з цим, маловідомий факт, що перерахунок пенсій здійснюється не лише напідставі заяви пенсіонера та наданих документів, а й автоматично з урахуванням змін узаконодавстві, яке регулює спірні правовідносини.
Так, у 2018 році з метою проведення пенсійної реформи урядом прийнято«відому» у колах правників постанову № 103, яка була покликана на покращенняпенсійного забезпечення осіб, які отримують військові пенсії та якою запровадженододаткові види грошового забезпечення, що враховуються під час її перерахунку.
Проте, органи Пенсійного фонду України під час застосування вказаної постановита перерахунку військових пенсій в порушення норм пенсійного законодавства грубопорушували конституційне право пенсіонерів на кшталт:
- не застосування 100 процентного підвищення пенсії;
- неврахування додаткових видів грошового забезпечення;
- зменшення процентного значення розміру пенсії тощо.
Зазначені порушення органів Пенсійного фонду України викладені у багатьохрішеннях судової гілки влади, яка захищаючи права пенсіонерів неодноразово,аналізуючи норми пенсійного законодавства, робила висновки про грубе порушенняправ осіб, які отримують військову пенсію з урахуванням вказаної постанови.
Слід звернути увагу, що постанова № 103 неодноразово зазнавала змін, як іпрактика її застосування при перерахунку пенсій, що свідчить про значну складністьпенсійного законодавства.
Отже, можна дійти висновку, що з моменту прийняття вказаної постановизапровадились оновлені умови та порядок визначення розміру пенсій, як наслідокпенсіонери, яким призначена пенсія мають право на її перерахунок.
На підставі викладеного, враховуючи складність пенсійного законодавства, якерегулює відносини щодо перерахунку військової пенсії, за відсутності навичок увирішенні таких спорів, слід звернутись до правника (адвоката), який зможе надатиправову консультацію з проблемних питань та в подальшому в досудовому або всудовому порядку здійснити перерахунок пенсії в більш коротші строки.
Під час написання даної статті проводився аналіз спеціального законодавства, яке регулює спірні правовідносини та усталена судова практика з правовими висновками.