Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Порядок встановлення земельного сервітуту

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
PRO 71.52
Реклама
Собяніна Олена Вадимівна
Собяніна Олена Вадимівна
Юрист
Україна / Одеська область

i

Час прочитання: 9 хвилин Кількість переглядів: 1150
Рейтинг:
0
Дата публікації: 21.05.2024

юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.

Порядок встановлення земельного сервітуту

 

Земельний кодекс України, а саме статті 91 та 96, визначає обов'язки власників та користувачів земельних ділянок поважати права власників та користувачів сусідніх земельних ділянок. Ці зобов'язання включають дотримання принципів добросусідства та дотримання правил, що стосуються земельних сервітутів та зон безпеки. Як зазначено у статті 98 Земельного кодексу України, земельний сервітут надає власнику або користувачу земельної ділянки обмежене, відплатне чи безоплатне користування чужою земельною ділянкою (земельними ділянками). Земельні сервітути можуть мати як постійний, і тимчасовий характер. Важливо, що встановлення земельного сервітуту не тягне за собою втрати права власності, користування або розпорядження власником земельної ділянки, на яку встановлено сервітут. Процес встановлення земельного сервітуту покликаний мінімізувати будь-які навантаження на власника земельної ділянки.
Відповідно до статті 100 Земельного кодексу України встановлення земельного сервітуту може здійснюватися у різний спосіб, у тому числі договором, законодавством, заповітом або судовим ухвалою. Цей сервітут може бути наданий власнику або власнику прилеглої земельної ділянки або спеціально призначеній особі (яка називається особистим сервітутом). Для встановлення земельного сервітуту зацікавлена ​​особа має укласти договір із власником або власником земельної ділянки. Важливо відзначити, що реєстрація земельного сервітуту має відбуватися за тими самими процедурами, як і реєстрація прав на нерухоме майно.
Мистецтво. 99 Земельного кодексу України визначено різноманітні категорії прав земельного сервітуту, проте важливо зазначити, що цей перелік не є вичерпним.
Відповідно до статті 404 Цивільного кодексу України фізичні особи мають право вимагати земельний сервітут у власника або власника прилеглої земельної ділянки, а також за потреби у власника або власника іншої земельної ділянки. Відповідно до частини 3 статті 25 Закону України "Про електронні комунікації" операторам надано право вимагати від землевласників або землекористувачів встановлення сервітутів у межах окремих категорій земель, визначених Земельним кодексом України, з метою розгортання та експлуатація мереж та/або інфраструктури електронних комунікацій загального користування.
Відповідно до статті 401 Цивільного кодексу України встановлення сервітуту допускається для задоволення вимог фізичних осіб, які не можуть бути задоволені альтернативними способами. Право на сервітут може належати власнику або власнику прилеглої земельної ділянки, а також спеціально призначеній особі, яка називається особистим сервітутом.
Встановлення сервітуту відповідно до статті 402 частини 1 Цивільного кодексу України може бути досягнуто у різний спосіб, у тому числі договором, законодавством, заповідальним розпорядженням або рішенням суду. За відсутності угоди про встановлення та умови сервітуту суперечки вирішуються судом за позовом сторони, що домагається встановлення сервітуту.
Щоб встановити сервітут, необхідно продемонструвати, що іншого реального способу задоволення потреб людини не існує. Таким чином, найважливішою вимогою для звернення до суду при встановленні сервітуту є надання доказів вжитих дій щодо встановлення сервітуту та недосягнення угоди з власником майна, що розглядається. Якщо особа не зробила жодних спроб встановити сервітут за взаємною згодою (у тому числі не звернулася до іншої сторони з пропозицією), суд не матиме підстав задовольнити клопотання про призначення сервітуту за рішенням суду. Цей висновок підтверджується судовим прецедентом, зокрема ухвалами Верховного суду у справах № 920/1121/17 від 20 листопада 2018 р., № 487/4106/14-ц від 12 червня 2019 р., № 653/2704. /16-ц від 1 січня 2019 року та № 1512/3008/2012 від 9 жовтня 2019 року.
Згідно зі статтею 100 Земельного кодексу України, сторони можуть нотаріально засвідчити договір про встановлення земельного сервітуту. Крім того, власник земельної ділянки має право встановити умову, яка потребує нотаріального посвідчення договору про встановлення земельного сервітуту, а також має право скасувати таку умову. Акт встановлення чи скасування цієї умови є одностороннім правочином, який має пройти нотаріальне посвідчення. Ця вимога є обмеженням прав, пов'язаних із земельною ділянкою, і має бути офіційно зареєстрована державою у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 3 статті 101 Земельного кодексу України та частини 3 статті 403 Цивільного кодексу України фізичні особи, які володіють або користуються земельною ділянкою, на якій встановлено земельний сервітут, мають право вимагати від сторін компенсації за якою встановлено сервітут, якщо інше не встановлено законом.

Визначення розміру плати за встановлення сервітуту віднесено до компетенції суб'єктів сервітутних відносин. При цьому сторони повинні виходити з того, що плата має враховувати ті обмеження, які перешкоджатимуть власнику реалізовувати своє право на обтяжене сервітутом майно.

Сервітут є самостійним речовим правом на земельну ділянку, однак не підлягає відчуженню окремо від неї.

Оскільки сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном, то сервітут не може бути предметом купівлі-продажу, застави та не може передаватися будь-яким способом особі, яка не є власником ділянки.

Варто зазначити, що статтею 55-1 Закону України «Про землеустрій» передбачається, що встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту, проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту, включає:

  • а) пояснювальну записку;
  • б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;
  • в) кадастровий план земельної ділянки із зазначенням меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;
  • г) матеріали польових геодезичних робіт;
  • ґ) копії документів, що є підставою для виникнення прав суборенди, сервітуту.

Підстави припинення сервітуту визначені статтею 102 Земельного кодексу України.

 

Юридичний сервіс «Консультант» підбере відповідних фахівців, що сформують правовий аналіз ситуації та допоможуть швидко та ефективно оформити правоу суборенди, сервітуту. Юрист чи адвокат швидко та якісно надасть юридичні послуги, а при відсутності можливості особисто зустрітись з відповідним фахівцем, нададуть юридичні послуги онлайн.

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

АН
Андрій

Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

ВІ
Віктор

Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

НА
Настя

Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

ОЛ
Олександр

Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

МА
Марія

Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

ОЛ
Олексій

Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

СЕ
Сергій

Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
PREMIUM 75.56 Топ 1
image

Студенцов Олександр Олександрович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 68.3 Топ 2
image

Грицай Микола Ігорович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 59.88 Топ 3
image

Боревич Марія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 55.77 Топ 4
image

Одинцова Валерія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 52.68 Топ 5
image

Баладига Сергій

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 51.29 Топ 6
image

Макеєв Дмитро Вячеславович

Юрист Україна / Кременчук
і
PREMIUM 48.44 Топ 7
image

Хижавська Олеся Ярославівна

Юрист Україна / Хмельницька область
і
PREMIUM 39.17 Топ 8
image

Миколаєнко Олена

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 39.08 Топ 9
image

Молчанов Олег Вікторович

Адвокат Україна / Київ
і
PREMIUM 37.64 Топ 10
image

Палагіна Юлія Володимирівна

Юрист Україна / Харківська область
і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.