Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Набуття майнових прав на промисловий зразок
Положеннями ст.ст. 5, 6 Закону України «Про охорону прав на промислові зразки» від 15.12.1993 № 3688-XII встановлено послідовність надання правової охорони і критерії охороноздатності промислового зразка.
Статтями 7-10 Закону № 3688-XII визначено коло осіб, які мають право на одержання свідоцтва.
Особа, яка бажає одержати свідоцтво і має на це право, подає до Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ) заявку.
Загальні вимоги до заявки містяться у ст. 11 Закону № 3688-XII. Більш детально процес складання заявки описано у Правилах складання та подання заявки на промисловий зразок, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 18.02.2002 № 110
Згідно із п. 3.1 Правил розгляду заявки на промисловий зразок, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 18.03.2002 № 198 заявці, що надійшла, надається реєстраційний номер і проставляється дата надходження заявки.
За подання заявки сплачується збір розмір якого визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності» від 23 грудня 2004 р. № 1716.
Відповідно до ст. 12 Закону № 3688-XII датою подання заявки є дата одержання НОІВ матеріалів, що містять принаймні:
- клопотання у довільній формі про державну реєстрацію промислового зразка, викладене українською мовою;
- відомості про заявника та його адресу, викладені українською мовою;
- зображення виробу, що дає уявлення про його зовнішній вигляд;
- частину, яка зовнішньо нагадує опис промислового зразка, викладену українською або іншою мовою. В останньому випадку для збереження дати подання заявки переклад цієї частини українською мовою повинен надійти до НОІВ протягом двох місяців від дати подання заявки.
За умови відповідності заявки вимогам ч. 1 ст. 12 Закону № 3688-XII заявнику надсилається рішення, після сплати ним збору за подання заявки. У разі порушення встановлених вимог рішення не надсилається, а заявка вважається відкликаною, про що заявнику надсилається повідомлення.
Згідно із положеннями п. 4.1 Правил № 198 після встановлення дати подання заявки та за наявності документа про сплату збору за подання заявки проводиться формальна експертиза заявки під час якої:
- визначається належність об'єкта, що заявляється, до об'єктів, яким надається правова охорона;
- перевіряється правильність оформлення документів заявки відповідно до розділу 3 Правил складання та подання заявки на промисловий зразок, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 18.02.2002 № 110;
- проводиться класифікація об'єкта, що заявляється, відповідно до Міжнародної класифікації промислових зразків;
- перевіряється єдність промислового зразка.
Відповідно до п. 4.5 Правил № 198 якщо заявка на промисловий зразок і документ про сплату збору за подання заявки відповідають установленим вимогам, то заявнику надсилається рішення про видачу свідоцтва.
Пунктом 4.1.1 Правил № 198 встановлено, що у разі коли об'єкт, що заявляється, не належить до об'єктів, яким відповідно до ст. 5 Закону № 3688-XII надається правова охорона, заявнику надсилається рішення про відхилення заявки.
Згідно із п. 4.3 Правил № 198 якщо заявка або документ про сплату збору за подання заявки не відповідають установленим вимогам, заявнику надсилається повідомлення із зазначенням невідповідностей.
Залежно від характеру повідомлення, яке отримав заявник, він може вчинити такі дії:
- сплатити збір за видачу свідоцтва про реєстрацію та направити підтверджуючий документ;
- оскаржити рішення щодо відхилення заявки;
- Виправити невідповідності, надати додаткові матеріалів, необхідні для проведення експертизи.
Відповідно до положень ст. 16 Закону № 3688-XII після отримання рішення про державну реєстрацію промислового зразка заявник має впродовж 3 місяців направити документи про сплату державного мита за видачу свідоцтва і збору за публікацію. Цей строк може бути продовжено на 6 місяців за умови подачі відповідного клопотання і сплати збору.
Згідно ст. 19 Закону № 3688-XII заявник може оскаржити рішення за заявкою у судовому порядку, а також до Апеляційної палати (Апеляційна палата - колегіальний орган НОІВ для розгляду заперечень проти рішень НОІВ щодо набуття прав на об'єкти інтелектуальної власності та інших питань, віднесених до її компетенції цим Законом) протягом двох місяців від дати одержання рішення чи копій матеріалів, затребуваних відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону.
Право оскаржити рішення НОІВ до Апеляційної палати втрачається у разі сплати державного мита за реєстрацію промислового зразка.
Для усунення невідповідностей надається 2 місяці від дати одержання заявником повідомлення. Якщо за цей строк невідповідності не будуть усунуті і заявник не подасть мотивованого клопотання про його продовження, заявнику надсилається рішення про відхилення заявки (п. 4.3 Правил № 198).
Після одержання запитуваних матеріалів, надання заявником відповідей на зауваження, приймається рішення щодо можливості здійснення реєстрації промислового зразка.
Оскарження рішення також відбувається згідно зі ст. 19 Закону № 3688-XII.
Відповідно до положень ст. 16 та ст. 17 Закону № 3688-XII на підставі рішення про державну реєстрацію промислового зразка та за наявності документів про сплату державного мита і збору за публікацію, в офіційному бюлетені здійснюється опублікування відомостей про видачу свідоцтва. Одночасно здійснюється державна реєстрація промислового зразка.
Згідно до ст. 18 Закону № 3688-XII видача свідоцтва здійснюється у місячний строк після державної реєстрації.
Свідоцтво видається особі, яка має право на його одержання.
Якщо право на одержання свідоцтва мають кілька осіб, їм видається одне свідоцтво.
Строк чинності майнових прав на зареєстрований промисловий зразок становить 5 років від дати подання заявки і продовжується за клопотанням власника на один або більше п’ятирічних строків. Загальний строк чинності майнових прав на зареєстрований промисловий зразок не може становити більш як 25 років від дати подання заявки.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахові юридичні послуги для бізнесу. Адвокати та юристи здійснять кваліфікований юридичний супровід бізнеса, а також нададуть допомогу при підготовка договору, підготовка та оформлення документів для реєстрації майнових прав на промисловий зразок, перевірка контрагента, тощо.