Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В процесі вирішення кримінальної справи може виникнути необхідніть у проведенні обшуку, що завжди є стресовою ситуацією, але якщо знати основні правила та особливості цього процесу, то можна уникнути значної кількості перешкод.
Обшук - це слідча дія, яка проводиться з метою знаходження розшукуваного предмета, що є знаряддям кримінального правопорушення (ст. 234 КПК). Згідно з ст. 233 КПК ніхто не може проникнути до володіння особи, інакше як за її добровільною згодою, або на підставі ухвали слідчого судді.
Підставою для проведеня обшуку є ухвала слідчого судді, що видається прокурору, слідчому та є дійсною протягом одного місяця. Також важливою деталлю є те, що ухвала слідчого судді дозволяє проникнення до житла особи лише один раз.
Процедура обшуку починається із вручення ухвали та її копії особі, що є власником житла.
Якщо ж особа відсутня під час проведення обшуку, то вищезазначені документи повинні залишити на видному місці (ст. 236 КПК).
До основних правил проведення обшуку можна віднести:
- ведення протоколу,
- наявність не менше двох понятих,
- здійснення обшуку особами тієї самої статі,
- прокурор чи слідчий не повинні перешкоджати присутності адвоката на всіх стадіях обшуку (але якщо адвокат не з'явиться протягом троьх годин, то обшук можуть почати і без його присутності).
У випадку порушення процедурних норм, особа або її захисник можуть зробити заяву, яка заноситься до протоколу. Виходячи з практичнх особливостей, існують поради, яких потрібно дотримуватись під час проведення обшуку:
- встановити повноваження особи, що проводитиме обшук
- в ухвалі повинна міститися адреса приміщення, в якому проводитиметься обшук, що обов'язково потрібно перевірити.
- визначитися з тим, які саме речі розшукуються (це також зазначається в ухвалі).
- вимагати залучення адвоката.
Законодавством передбачені випадки, коли слідчий, прокурор можть проникнути до житла особи без її згоди та вмотивованого рішення суду.
Такими випадками є:
- врятування життя особи та майна,
- безпосереднє переслідування особи, що є підозрюваною у вчиненні злочину.
Якщо ж проникнення до житла відбулося у вищезазначених випадках, то по закінченню обшуку. слідчий, прокурор повинні невідкладно подати клопотання про проведення обшуку до слідчого судді.
Нерідко разом із розшукуваним майном вилучають й інші речі, але законодавство передбачає можливість їх повернення.
- Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК слідчий, прокурор повинні внести клопотання про арешт тимчасово вилученого майна до суду, інакше таке майно повинно бути негайно повернуто особі, у якої воно було вилучено.
- Процес зняття арешту згідно з ст. 303 КПК можна почати зі звернення до судді зі скаргою про бездіяльність слідчого, прокурора та повернути тимчасово вилучене майно.
- Завершальна стадія повернення свого майна включає в себе направлення примірника судового рішення з супровідним листом до слідчих органів, що значно пришвидшить цей процес.
Отже, під час проведення обшуку слід дотримуватися правових норм, знати межу повноважень суб'єктів, що беруть у ньому участь та слідкувати за діями слідчого, прокурора, щоб у разі необхідності зафіксувати праворушення з їх сторони. Велике значення тут має адвокат з кримінальних справ, адже саме він зможе професійно оцінити дії уповноважених осіб, перевірити законність проведення обшуку та належним чином сформулювати заяву, якщо будуть наявні правопорушення. Також однією із функції адоката в такому випадку є фіксація проведедння обшуку за допомогою технічних засобів.