Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Процес фіксації збитків, завданих війною, включає в себе збір доказів пошкодженої нерухомості та іншої наявної шкоди та якомога найповнішого опису наслідків, які вони спричинили.
При вирішенні цього питання слід керуватися постановою Кабінету Міністрів України № 326 від 20 березня 2022 р. де встановлено критерії оцінювання витрат економічного характеру, серед них:
- вартість пошкодженого майна;
- упущена вигода ( береться до уваги саме вигода, яку б отримав власник, якщо б підприємство не зазнало ушкоджень);
- втрати від неоплачених товарів, робіт та послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.
Визначення збитків покладається на органи виконавчої влади на місцях, міністерства або ж на обласні державні адміністрації.
Варто зазначити, що завдана шкода під час війни, повинна бути належним чином зафіксована - це один із ключових етапів у процесі відшкодування, тому до нього слід підійти з повною серйозністю та відповідальністю. Серед методів фіксації можна виділити наступні: зберігання документів, звернення до правоохоронних органів, фіксація стану майна, документування показань свідків, фіксація доказів, внесення факту завданої шкоди до онлайн ресурсів.
- Зберігання документів. Мається на увазі правовстановлюючі документи, що посвідчують право власності на пошкоджене майно. Якщо шкода завдана підприємству, то слід додати і документи про його господарську діяльність. Цей пункт є відправною точкою у процесі відшкодування та об'єктивної оцінки збитків.
- Звернення до правоохоронних органів. Якщо у особи є можливість викликати на місце працівників поліції, то цим не варто нехтувати. Буде складений протокол місця події, а в подальшому надіслані копії всіх документів, що значно допоможе при доказуванні факту завдання шкоди майну.
- Фіксація стану майна. Вкрай важливим є проведення фото-, відеозйомки з місця подій, в яких в повній мірі можна оцінити масштаби завданих збитків.Така зйомка повинна містити інформацію про час, місце завдання шкоди, детальний опис пошкодженого майна та дані тієї особи, що є його власником.
- Документування показань свідків. Якщо в момент завдання шкоди були присутні свідки, то неодмінно потрібно зафіксувати їх свідчення. Нотаріально засвідчена заява свідка - це вагомий інструмент у процесі подальшого відшкодування.
- Фіксація доказів. По-перше, якщо власнику пошкодженого майна вдалося встановити особу того, хто безпосередньо причетний до завдання руйнування, то це слід неодмінно належним чином зафіксувати. По-друге, у тому випадку, якщо особу встановити неможливо, але є інші докази у вигляді уламків від боєприпасу чи інших вибухових матеріалів, за можливості, провести фото-, відеофіксацію цих залишків.
- Фіксація в онлайн ресурсах. На сьогодні діє велика кількість ресурсів, куди можна надіслати всі зібрані докази та інформацію про пошкоджене майно внаслідок війни. Серед таких ресурсів є: warcrimes.gov.ua; damaged.in.ua. Також можна повідомити про пошкоджені будинки, квартири, авто - через Дію, або в найближчому ЦНАПі.
Отже, не дивлячись на якість та функціональність наявних механізмів відшкодування шкоди завданої війною, слід фіксувати всі факти правопорушення щодо вашого майна та повідомляти про це в органи державної влади. Основна мета фіксації - це доказування того факту, що пошкодження настали виключно в результаті ведення воєнних дій. Тому від кількості та об'єктивності доказової бази, яку збере власник пошкодженого майна буде залежати і успішність в процесі відшкодування збитків, завданих війною.