Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із різновидів повісток, які може отримати особа, є повістка на проходження військово-лікарської комісії, що забов'язує прибути у встановлений строк для проходження медичного обстеження.
Військово-лікарська комісія - це установа, що здійснює медичний огляд допризовників, призовників, військовослужбовців і направлена на те, щоб встановити стан здоров'я, придатність або непридатність особи для несення військової служби, навчання у ВВНЗ, визначення причинного зв'язку із захворюваннями, травмами призовників.
- Термін дії рішення ВЛК становить 6 місяців з дня проходження медичного огляду.
- Результатом проходження комісії є постанова, що колегіально приймається ВЛК та оформлюється у вигляді свідоцтва про хворобу; довідки військово-лікарської комісії; протоколом засідання (пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402).
- Порядок оскарження постанови ВЛК складається з двох стадій: досудового вирішення спору та шляхом поданням позову до суду в рамках адміністративного судочинства.
Основні підстави, з яких може бути оскаржена постанова ВЛК:
- Не повною мірою визначений ступінь тяжкості захворювання.
- Були допущені порушення правил проходження ВЛК.
- Медичний огляд здійсьнював лікар, неналежної спеціалізації.
- Не було належним чином встановлено придатність чи непридатність особи до військової служби.
- Під час огляду та винесення рішення, не був встановлений взаємозв'язок двох або більше хвороб.
Слід зазначити, що не варто одразу вдаватись до судового вирішення подібних спорів, адже цей спосіб передбачає значно складніший процес оскарження і займає набагато більше часу.
По-перше, виходячи з вищезазначеного Положення, а саме п. 2.4.10 поснова може бути оскаржена у ВЛК вищого рівня або ж ЦВЛК, шляхом подання заяви в якій описуються причини звернення, додаються всі документи, що були видані особі при проходженні комісії та документальне обґрунтування того, що саме викликало незгоду: заключення лікарів, виписки з медичних карток. Варто зазначити, що існує чітка структура організації ВЛК, яка включає в себе штатні та позаштатні установи.
Загалом функціонують такі види штатних ВЛК:
- району,
- евакуаційного пункту,
- пересувної госпітальної бази.
Також існують ЦВЛК, що переглядають скарги на ВЛК всіх рівнів.
Результатом оскарження постанови ВЛК в позасудовому порядку може бути проведення повторного або контрольного медичного огляду.
По-друге, якщо позасудовий порядок вирішення спору не дав належних результатів, то існує більш дієвий метод оскарження рішення ВЛК, що пов'язвний із зверненням до адміністративного суду з позовом.
- Згідно з ст. 5 КАСУ будь-яка особа може звернутися до суду з метою оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо вона вважає, що її права чи інтереси було порушено.
- В позовній заяві слід викласти обставини справи, навести конкретні докази того, що лікарська комісія проводилася з порушенням законодавчо встановлених вимог та додати підтверджуючі документи.
- Варто зазначити, що надається строк на оскарження, протягом 3 місяців з дня отримання рішення про розгляд заяви, у випадку досудового врегулювання спору, та 6 місяців з дня отримання постанови ВЛК.
Отже, оскарження рішення ВЛК потребує зібрання доказів та детального обґрунтування своєї позиції щодо неналежного проведення медичного огляду та викладення зібраних матеріалів у відповідній заяві.