Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Шлюбом може називатися сімейний союз жінки та чоловіка, що зареєстрований в органі державної реєстрації (ст. 21 СК).
Сам процес державної реєстрації передбачає подання відповідної заяви нареченими особисто, але в умовах воєнного стану є можливість зробити це дистанційно, тобто без присутності одного з наречених.
Існує два способи здійснити державну реєстрацію.
По-перше, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. №213 передбачається наступна процедура:
- подання заяви командиру,
- складення акту про укладення шлюбу,
- передача акту в орган державної реєстрації.
Згідно з п .4 ст. 14 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» в мирний час процедура укладення шлюбу тривала протягом тридцяти днів з дня подачі заяви, а на період воєнного стану це можливо зробити за спрощеною системою всього за один день.
Також слід визначитися з тим, які саме особи мають право на дистанційне укладення шлюбу:
- військовослужбовці,
- працівники Національної поліції та Нацгвардії та інших органів (з повним переліком можна ознайомитися у вищезазначеній Постанові).
- Заява про державну реєстрацію шлюбу повинна містити інформацію про того, хто її подає та про особу, з якою укладається шлюб. Складена заява подається безпосередньо командиру, який в свою чергу засвідчує справжність підпису на заяві. Слід зазначити, що така заява виступаає у якості згоди одного з наречених на укладання шлюбу.
- Також можливим є укладення акту, що може здійснюватися командиром без присутності одного або обох наречених, але передбачається можливість присутності з використанням пристроїв відеозв'язку. Складений акт предається у будь-який орган державної реєстрації.
- Орган державної реєстрації, у день подачі заяви складає актовий запис про шлюб та видає свідоцтво про шлюб.
По-друге, існує більш спрощений механізм реєстрації, пов'язаний з подачею заяви через онлайн-портал «Дія», що включає в себе наступні складові:
- заповнення заяви про шлюб;
- сплата адміністративного збору;
- підписання складеної заяви електронним цифровим підписом.
Заява направляється одному з наречених електронною поштою, для подальшого підписання.
Загалом, для укладення шлюбу необхідні наступні документи:
- заява;
- документи, що підтверджують факти, які підлягають реєстрації;
- паспорт громадянина України.
Разом із реєстрацією шлюбу нерідко укладається і шлюбний договір, що направлений на регулювання майнових відносин між подружжям та визначення їх прав та обов'язків.
Такому договору властливі характеристики цивільно-правових договорів та визначають зміст шлюбного договору і зазначені у Цивільному та Сімейному кодексі:
- добровільна згода сторін;
- визначенння істотних умов (предмет, особливості розподілу майна, строк дії);
- забороняється одностороння відмова від виконання забов'язанння, обмеження прав дитини, та встановлення невигідного становища одного з подружжя, а також передбачається обов'язкове нотаріальне посвідченння такого договору.
Отже, на період дії воєнного стану було значно спрощено процес реєстрації шлюбу, що дозволяє вступити у законні відносини уникаючи багатьох складнощів та не вимагає обов'язкової присутності подружжя, а також надано можливість провести всі реєстраційні дії протягом одного дня.