Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Ця стаття буде про те, як докупити пенсійний стаж для виходу на пенсію в Україні 2022 року, а також про методи, за допомогою яких цей пенсійний стаж можна самому збільшити.
Багато хто давно просили розібрати цю тему. І тому представляю її Вашій увазі.
У даній статті Ви дізнаєтесь:
- як докупити страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію;
- скільки коштує докупити трудовий стаж в Україні;
- які документи Вам необхідні, щоб купити пенсійний стаж, який необхідний для виходу на пенсію;
- чи вигідно в принципі докуповувати страховий стаж або легше вийти на пенсію пізніше;
- хитрий варіант як збільшити свій страховий стаж самостійно.
Також рекомендую своє ще одне відео на тему як докупити недостатній страховий стаж за посиланням: https://youtu.be/jVoXzOJkPLE
Пенсія юридична консультація - це те, що Вам потрібно, якщо Вам відмовляють у пенсійному фонді у призначенні пенсії.
Як докупити страховий стаж, необхідний Вам для виходу на пенсію
У попередньому своєму відео та статті про те, як Вам вийти на пенсію достроково за посиланням: https://youtu.be/JdZQ_xL1OZQ я розповідала, що у 2022 році у 60 років Ви можете вийти на пенсію, якщо страховий стаж у Вас становить не менше 29 років, у 63 – якщо страховий стаж, який Ви маєте, від 19 до 29 років, та у 65 – якщо страховий стаж у Вас від 15 до 19 років.
Також я розповідала, що цей необхідний Вам страховий стаж щороку буде збільшуватиметься додатково на 1 рік до аж 2028 року, і у 2028 році страховий стаж, який буде необхідний для виходу на пенсію у 60 років, становитиме для Вас не менше 35 років.
Часто буває ситуація, що Ви хочете вийти на законну пенсію вже зараз, а Вам для цього не вистачає буквально кілька місяців або кілька років трудового стажу. І це дуже прикро.
Мені одного разу розповіли, що бачили у пенсійному фонді бабусю, яка плакала, бо їй відмовили у виході на пенсію через те, що в неї 1 місяця страхового стажу не вистачає.
Але насправді приводу для сліз бабуся зовсім не мала. І її проблема легко вирішувалася, причому як мінімум трьома способами.
І саме зараз я Вам розповім, як можна вирішити питання нестачі страхового стажу і вийти на пенсію раніше, як Ви хочете.
Першими двома двома способами є укладання з Пенсійним фондом договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, коли Ви самі можете на цілком законних підставах докупити у держави брак для виходу на пенсію страхового стажу.
Ці договори можна укласти двох видів.
Перший вид договору є дешевшим, але більш тривалим для вирішення питання Вашого виходу на пенсію. Він полягає на конкретний термін, раніше якого Ви на пенсію вийти не можете. Оплати провадяться по ньому 1 раз на місяць. Його можна укласти на період від 1 року, не менше ніж на 1 рік і до 5 років. І вийти на пенсію Ви зможете лише після закінчення його терміну дії.
Другий вид договору дозволяє Вам вийти одноразово докупити весь страховий стаж, який Вам бракує, і відразу ж вийти на пенсію, не чекаючи закінчення року або більш тривалого терміну. По ньому можна докупити як страховий стаж за 1-2 місяці, і за рік чи максимум за 5 років. Він дозволяє Вам вирішити Ваше питання купівлі необхідного стажу швидше, але воно в 2 рази дорожче, ніж попередній варіант, де Вам доведеться чекати щонайменше 1 рік.
Звертаю Вашу увагу на те, що за цими договорами не можна купити страховий стаж більш ніж за 5 років. І що перший тип договору, який дешевший, але довгостроковий, не можна укласти на пару місяців, він укладається на період від 1 року. А другий тип договору, яким можна відразу моментально докупити весь стаж, але який дорожче, можна укласти і період від 1 месяца. Купівля страхового стажу доступна за період з 1 січня 2004 року та за пізніший період.
Крім цих двох варіантів є ще один, як я його називаю, «хитрий» варіант збільшення страхового стажу, коли Ви не хочете ходити і про щось домовлятися в Пенсійному фонді, але все ж таки Вам потрібно якось збільшити свій пенсійний стаж. Його я залишу на закуску і розповім про нього наприкінці цієї статті тим, хто дочитає її до кінця.
Скільки коштує докупити трудовий стаж в Україні
Від типу договору з Пенсійним фондом про купівлю страхового стажу та залежатиме його вартість.
Якщо Ви укладете перший тип договору, який довгостроковий, і за яким за якийсь термін, щонайменше 1 рік, Ви щомісячно сплачуватимете ЄСВ, сума щомісячного платежу становитиме не менше, ніж місячний страховий внесок, який становить 22% від мінімальної заробітної плати на сьогоднішній день.
З 1 жовтня 2022 року мінімальна заробітна плата складає 6700 грн. в місяць. Відповідно, у місяць за такого розміру мінімальної заробітної плати Вам доведеться заплатити 1474,00 грн. (6700,00 грн. * 22%).
При цьому, якщо Ви укладете другий тип договору, який дає Вам можливість відразу докупити весь необхідний стаж і відразу вийти на пенсію, який можна укласти навіть на 1-2 місяці, то розмір щомісячного внеску за ним становитиме в 2 рази більше, тобто 2948,00 грн. (1474,00 грн.*2).
Наприклад, у 2022 році один додатковий рік стажу коштує 34 320 грн. Але це величина не постійна, оскільки мінімальний розмір зарплати зростає, відповідно, зростає і мінімальний місячний страховий внесок.
Які документи Вам потрібні для того, щоб купити пенсійний стаж для Вашого виходу на пенсію
Укладання такого договору регулюються ст. 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI та Інструкцією, затвердженої наказом Міністерства фінансів від 20.04.2010. .№449.
Відповідно до положень даних нормативних актів для укладання даного договору Вам потрібно звернутися до Пенсійного фонду та мати при собі такі документи:
- із заповненою заявою за формою, затвердженою згідно з дод. 3 до цієї Інструкції;
- копією трудової книжки (якщо вона у Вас є);
- випискою із системи Вашого персоніфікованого обліку (форма ОК-5);
- копією документа, який засвідчує Вашу особу (наприклад, Вашого паспорта).
І все з цього комплекту документів Вам достатньо, щоб докупити страховий стаж.
Чи вигідно в принципі докуповувати страховий стаж чи легше вийти на пенсію пізніше
Щоб правильно відповісти на це питання, потрібно знати, скільки стажу Вам не вистачає для виходу на пенсію, і порахувати, скільки його варто докупити. А також розрахувати приблизний розмір пенсії, яку Ви втрачаєте, якщо не вийдіть на пенсію зараз.
Зразковий розмір пенсії, який Вам належить, Ви можете розрахувати на підставі даних Вашого страхового стажу на пенсійному калькуляторі у Вашому особистому кабінеті на сайті ПФУ.
Припустимо, зразковий розмір пенсії, який Вам належить, становить 5000 грн. в місяць.
У разі, якщо Вам бракує 1-2 місяці страхового стажу, то Вам вигідно докупити цей стаж за договором другого типу, шляхом одноразової виплати, і відразу оформити пенсію.
Розмір Ваших витрат за 1 місяць стажу у такому разі становитиме 2948,00 грн. і окупиться за першої ж пенсії за перший місяць.
І звичайно ж, Вам вигідніше це зробити, ніж чекати, наприклад, ще 2 роки, щоб вийти на пенсію не в 60 років, а в 63 роки, і втрачати при цьому щомісяця по 5000 грн. За 3 роки очікування своєї черги Ви втрачаєте 180 000,00 грн., а вартість вирішення Вашого питання складе менше 3000 грн. І звісно, у такому разі стаж легше докупити.
При цьому, якщо Вам не вистачає 2-3 роки стажу, або більше, тут потрібно порахувати, скільки виплат Ви втрачаєте, і чи коштують Ваші витрати того, щоб докуповувати стаж за Вашого розміру пенсії. І скільки часу вони окупляться. У деяких випадках легше вийти на пенсію згодом.
Якщо ж Ви заздалегідь передбачите ситуацію та порахуєте свій страховий стаж ще до того, як Вам виповниться 60 років, то легше заздалегідь укласти довготривалий договір купівлі страхового стажу, та купити необхідний Вам стаж за більш тривалий період часу, але вдвічі дешевше.
Хитрий варіант як збільшити свій страховий стаж самостійно
Як я і обіцяла, наприкінці цієї статті я розповім ще один спосіб, як можна збільшити свій страховий стаж, не вдаючись до договору про купівлю стажу з Пенсійним фондом.
Припустимо, Ви розумієте, що для виходу на пенсію Вам не вистачає року, або може бути всього кілька місяців трудового стажу. А можливості десь працевлаштуватись офіційно у Вас немає. І бажання працювати теж.
Вирішити цю ситуацію Ви можете.
Вам достатньо відкрити ФО-П на себе, платити за себе мінімальний ЄСВ потрібний Вам для стажу період часу, а потім, коли стажу буде достатньо, закрити даний ФО-П. І навіть діяльність вести необов'язково за Вашим бажанням.
І все, питання зі стажем вирішено. І за вартістю це питання буде приблизно таким самим, як і укладання довгострокового договору з Пенсійним фондом про купівлю стажу зі щомісячними виплатами.
При відкритті ФО-П Ви залежите самі від себе. При цьому, Вам звичайно потрібно заздалегідь вибрати відповідний вид діяльності. Вибрати систему оподаткування, вигіднішу для себе, єдиний податок або загальну систему. Подавати звітність вчасно, навіть якщо вона пуста. І головне – не забути закрити ФО-П після того, як Вашої мети досягнуто. Щоб не платити далі за себе податки.
Юридична допомога з пенсійних питань стає дедалі популярнішою, так як все більше незаконних відмов у призначенні пенсії надходять людям.
Отже, після того, як Ви прочитали цю статтю до кінця, думаю, всім зрозуміла ситуація про абсурдність ситуації зі сльозами бабусі, якій не вистачало 1 місяця страхового стажу для виходу на пенсію. Адже це питання вона могла вирішити у різний спосіб:
- тут же укласти договір із Пенсійним фондом та докупити одноразово свій 1 місяць стажу. Це станом на грудень 2022 року коштувало б їй 2948,00 грн. і швидше за все окупилося б першою ж пенсійною виплатою;
- відкрити ФО-П, заплатити за себе податки за 1 місяць та закрити ФО-П. І це їй коштувало б 1474,00 грн. Звичайно, за правильно обраної системи оподаткування.
Ну а якби, наприклад, бабусі не вистачало не 1 місяць, а 1 рік стажу, то вона могла б заздалегідь укласти довгостроковий договір про купівлю стажу з Пенсійним фондом на 1 рік або відкрити ФО-П на один рік. І на момент досягнення пенсійного віку питання було б вирішено.
Насправді багато рішень лежать на поверхні, просто співробітникам Пенсійного фонду і державі не вигідно, щоб люди знали свої права і виходили на пенсію раніше. Їм навпаки вигідно, щоб люди втрачали якнайбільше часу та виплат. Тому Ваше право докупити стаж, як правило, Вам ніхто не роз'яснює, а якщо і роз'яснює, то незрозуміло, що у Вас складається враження, що Вам це буде коштувати дуже дорого і легше почекати ще кілька років.
Юридична пенсійна консультація - це те, що було потрібно бабусі, але, на жаль, вона її не отримала.
У цій статті я розповіла про те, як докупити пенсійний стаж для виходу на пенсію в Україні 2022 року, а також про методи, за допомогою яких цей пенсійний стаж можна самому збільшити. Також вже опубліковано відео та статті на тему як вийти на пенсію достроково, оформлення пенсії онлайн та про те, як отримувати пенсію тим, хто опинився на непідконтрольній Україні території.
Також рекомендую своє відео на тему як докупити страховий стаж за посиланням: https://youtu.be/jVoXzOJkPLE
Пенсійний адвокат допоможе Вам розібратись з питаннями купівлі пенсійного стажу, якщо вони в Вас залишились. Адже пенсії - це найголовніше для багатьої у даний час.