Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Відшкодування шкоди у разі затоплення квартири
Положеннями ст. 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної, а також шкода, завдана майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Виключення – особа звільняється від обов’язку відшкодувати завдану нею шкоду, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України у п. 2 постанови від 27.03.1992 № 6 "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди", розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина, або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв’язок та є вина зазначеної особи.
Для підвердження відповідальності необхідна наявність складу правопорушення:
- шкода;
- протиправна поведінка заподіювача шкоди;
- причинний зв’язок між шкодою та поведінкою заподіювача;
- вина.
Зіткнувшись із затопленою квартирою, важливо вчасно зайнятися проблемою та виправити ситуацію. Якщо винна сторона добровільно не пропонує компенсацію за збитки, необхідно зібрати вагомі та допустимі докази інциденту повені, щоб підготуватися до потенційного судового позову.
Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків і прибудинкових територій, офіційно затверджених постановою Держкомжитлу від 17.05.2005 р. № 76, є вимога складання офіційного звіту в випадки затоплення квартири або аварії. З формою та оформленням цього звіту можна ознайомитись у Додатку № 4 до зазначеного Указу. За результатами інвентаризації постраждалих приміщень будинку відповідальна за складання цього звіту призначена комісія у складі представників адміністрації багатоквартирного будинку.
Якщо особа, відповідальна за затоплення квартири, відмовляється добровільно запропонувати компенсацію за завдані збитки, життєздатним способом дій є звернення до суду шляхом подання відповідного судового позову.
Згідно з положеннями частини третьої статті 177 Житлового кодексу УРСР у випадках, коли виникає потреба у поточному внутрішньому ремонті або це пов'язано з капітальним ремонтом будинку або його конструктивних елементів у зв'язку з пошкодженням будівлі. елементів або інженерного обладнання, відповідальність за проведення цих ремонтів або понесення пов'язаних з цим витрат покладається на орендодавця, зокрема житлово-будівельний кооператив.
Якщо квартиру затопило через недбалість фізичної особи, до суду можуть бути притягнуті як винна особа, так і управитель будинку. Відповідно до закону, керуючий майном несе відповідальність за нагляд і утримання майна, і може нести відповідальність у випадках недбалості. Якщо суд ухвалить рішення на користь позивача, будь-які присуджені збитки будуть розподілені між відповідачами відповідно до їхніх відповідних інтересів власності.
Відповідно до норм частини першої статті 27 Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичних осіб подаються до відповідного суду за місцем їх проживання або офіційної реєстрації в порядку, встановленому законом. Крім того, ч. 6 ст.
Правила щодо форми, змісту та підтвердних документів до позовної заяви визначені статтями 175-177 Цивільного процесуального кодексу України.
Оцінка та розгляд справи в рамках судового процесу регулюються спеціальними правилами, викладеними в розділі III Цивільного процесуального кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК кожна сторона зобов’язана належним чином обґрунтувати обставини, на які вона посилається, для обґрунтування своїх вимог або контрдоводів.
Використовуючи наявні докази, суд ретельно вивчає справу, щоб винести вичерпне та добре обґрунтоване рішення. Після завершення цієї оцінки приймається рішення про задоволення або відхилення позову. У разі відмови в задоволенні позову існує можливість оскаржити це рішення в апеляційному або касаційному порядку.
Бувають випадки, коли суд не бере до уваги звіти ЖЕКів, а натомість пропонує провести комплексне обстеження квартир. Хоча ці перевірки безкоштовні, їх можна продовжити на період від 6 місяців до 1 року. За цей час у відповідача є можливість провести суттєвий ремонт квартири, тому встановити наявність будь-яких проблем буде надзвичайно складно. Як альтернатива, вибір приватної експертної фірми може призвести до додаткових витрат, але це забезпечує значно прискорений процес перевірки.
Після винесення судового рішення весь процес компенсації можна вважати завершеним. Проте, якщо суд відхилить позов, існує можливість подати наступні апеляції у вищих судах, наприклад, через апеляцію чи касацію.
У разі, якщо відповідачі добровільно не виконують рішення суду, необхідно звертатися до суду, який видав судове рішення, за допомогою виконавчих листів чи наказів із подальшим зверненням до органів виконавчої влади, як це передбачено Законом України «Про виконавче провадження». Праці».
Процедура відшкодування шкоди у разі затоплення квартири може зайняти багато часу та бути доволі складною. Боржник у зазначеному питанні може розраховувати на досудове врегулювання спорів, але якщо сторони не досягають згоди у сумі відшкодування, то для вирішення питання необхідно судове врегулювання спорів.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний судовий документ (претензію боржнику, позовну заяву, відзив на позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.