Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кожен у своєму житті зіштовхується з поняттям «цивільно-правовий договір», адже саме вони можуть регулювати велику кількість відносин.
Договір - це певне правовідношення. за яким одна сторона, що виступає в якості боржника, повинна вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію.
- Можна зазначити, що договір направлений на встановлення певних прав та обов'язків між сторонами, що його укладають.
- Цивільним кодексом передбачено велику кількість видів договорів, що мають свої особливості та регулюють різні відносини, але поряд з цим існує чітка модель згідно з якою укладається більшість договорів.
Першою стадією складення договору є підготовка оферти, зі сторони особи, що бажає його укладення.
Оферта - це певна пропозиція, яка має в собі всі істотні умови майбутнього договору (ст. 641 ЦКУ), змістовно викладена та направлена до конкретної особи або групи осіб.
Перед складанням оферти варто ознайомитися з її видами та особливостями. Існують наступні види оферти: публічна, тверда, вільна, безвідклична.
- Публічною офертою є насамперед та, що не адресується до конкретної особи, а отже прийнати її може будь-хто, якщо погодиться з усіма істотними умовами.
- Тверда оферта - вид пропозиції, що направлена до певної особи, та містить конкретні умови, прийнявши які, автоматично укладається угода.
- Вільна оферта не предбачає чітко встановлених умов та не адресована конкретній особі, а також відсутній строк дії. Якщо особа приймає таку пропозицію то у відповідь надсилає вже тверду оферту, що містить характерні для неї умови.
- Безвідкличною називають оферту, що не підлягає відкликанню до тих пір, поки той, кому вона адресована не погодиться на викладені в ній умови, або відмовиться від ії прийняття.
Оферти можуть бути надіслані:
- в усній,
- письмовій,
- електронній формі,
- у вигляді листа та проектного контракту або ж типової пропозиції.
Головним є чітке вираження прав та обов'язків, які беруть на себе сторони прийнявши оферту.
- В оферті може зазначатися строк протягом якого контрагенту слід надати відповідь на пропозицію і як тільки вона була отримна, договір вважається укладеним (ст. 643 ЦКУ).
- Цивільним кодексом визначено основні правила складання договорів, а також перелік істотних умов, які повинні міститись у кожному договорі, а саме: предмет, ціна, строк дії.
Умовою про пердмет є визначення найменування, кількість продукції, вимоги щодо її якості.
Конкретна ціна, що прописана у договорі за домовленістю, звільнить його сторони від неприємностей у майбутньому, що пов'язано з процесом виконання договірних забов'язань (ст. 632 ЦКУ).
Строк дії договору - це час протягом якого є дійсними всі права та обов'язки, якими наділені сторони. повинаючи з моменту укладення договору ( ст. 631 ЦКУ).
Наступоною стадією є отримання акцепту, тобто відповіді на пропозицію укласти договір.
- Будь-який акцепт повинен ґрунтуватися на повному аналізі умов, прав та обов'язків, викладених у оферті.
- Також важливим є те, що не допускається часткове прийняття пропозиції, або ж виставлення певних умов щодо її прийняття ( ст. 642 ЦКУ).
- Акцепт може буди надісланий у вигляді письмової відповіді, або ж за допомогою інших видів зв'язку.
Після погодження всіх істотних умов між сторонами, договір вважається укладеним, але є винятки, що пов'язані з окремими видами договорів, які потребуєть нотаріального посвідчення (договорів застави, купівлі-продажу нерухомого майна та земельних ділянок, договорів дарування, найму транспортних засобів).
Обов'язковою частиною оформлення договорів є визначення засобів забезпечення виконання забов'язань, тобто способи впливу учасників договору один на одного, або ж міру відповідальності, яку буде нести той, хто порушив умови договору.
Серед таких засобів є: неустойка (штраф, пеня), засатава, порука, притримання, гарантія, або ж завдаток - все залежить від типу відносин, які регулює договір.
Варто зазначати, що відповідо до ст. 651 Цивільного кодексу допускається зміна або розірвання договору, але якщо є на це згода сторін, або у разі порушення договірного забов'язання однією із сторін за рішенням суду чи одностороння відмова від забов'язання за умови, якщо це передбачено договором або законом.
Отже, процес складення та оформлення договорів вимагає детального визначення прав та обов'язків між сторонами та дотримання всіх законодавчо визначених норм, адже укладення договору - це надійний фундамент для розвитку відносин, що допомагає захистити себе у разі порушення прав чи невиконання або неналежного виконання забов'язання.