Працюю юристом з 2015 року.
Питання аліментів є доволі актуальним в нашому сьогоденні. Аліменти можуть бути оплачені на підставі згоди сторін чи через суд.
- Практика показує, що після розлучення батьків, піклуванням та опікою над дитиною займається матір, при цьому аліменти виплачуються батьком. В силу різних обставин виникають ситуації коли тато не може виплатити аліменти, які встановив суд.
- Можливо у когось виникне запитання чи можна взагалі не сплачувати аліменти? Надаємо відповідь: якщо ви є татом дитини, то взагалі не платити не дозволяється законом.
- Сімейним законодавством зазначається, що один з батьків може бути звільнений від обов’язку сплачувати аліменти, якщо дитина має дохід, який є вищим за дохід платника і його достатньо для забезпечення її потреб. На практиці, такі випадки трапляються дуже рідко.
- Законодавством передбачається можливість передати дитині у власність майно замість виплати аліментів.
Також, можливе зменшення розміру аліментів. Для цього передбачаються причини, щоб зменшити аліменти.
Сімейним кодексом передбачено, що розмір аліментів, який встановлений судовим рішенням або за згодою сторін між батьками, можна зменшити на підставі судового рішення на підставі позову платника, у випадку зміни його матеріального або сімейного становища, погіршення стану здоров’я та в інших випадках, що передбачені законодавством.
Варто сказати, що відсутній повний перелік підстав, який може бути причиною, щоб зменшити аліменти. При цьому є судова практика, яка надає можливість визначити випадки, в яких відбувається зменшення розміру аліментів.
Такими підставами є:
- Платник має інвалідність першої чи другої групи, в результаті чого йому необхідні додаткові кошти на лікування.
- У платника народились інші діти.
- Платник втратив роботу і не може знайти нову з попереднім рівнем доходу.
- Дитина має майно, яке забезпечує її потреби.
- Платник повинен утримувати батьків, дідуся чи бабусю.
- Платник має настільки високий дохід, з якого виплачуються аліменти, що потреби дитини перевищуються.
Аліментів має вистачити для того, щоб забезпечити потреби дитини. Законодавство визначає, що мінімальна сума аліментів не може бути меншою за п’ятдесят відсотків прожиткового мінімуму на дитину конкретного віку.
Не може бути підставами для того, щоб зменшити розмір аліментів:
- Високий заробіток мами, якщо дитина з нею живе. Як мама, так і батько повинні матеріально забезпечувати своїх дітей в рівних частинах, шляхом виділення частини свого заробітку. Якщо хтось з батьків має більший дохід, завдяки чому надає більшу суму на утримання дитини, то це не є підставою для другого з батьків платити менше.
- Наявність у дитини квартири, земельної ділянки, дачного будинку або іншого майна, яке не приносить дохід.
- Отримання дитиною соціальних виплат або стипендії.
Ніхто не може самостійно зменшити розмір аліментів. Зменшення суми аліментів можливе лише через суд. Якщо платник сплачує меншу суму, аніж, та яка встановлена судом виникає борг. В тому випадку коли платник сплачує аліменти із запізнення, нараховується пеня.