Працюю юристом з 2015 року.
У тому випадку, коли добробут дитини піддається ризику з боку батьків, може виникнути питання позбавлення батьківських прав. Це трапляється тоді коли батьки неправомірно застосовують свої батьківські права, неналежно поводяться з дітьми, ухиляються від своїх обов’язків.
Позбавлення батьківських прав здійснюється на підставі судового рішення та лише після з’ясування всієї ситуації щодо невиконання або неналежного виконання батьками своїх обов’язків.
Згідно з законодавством підставами для позбавлення прав на дітей є:
- Залишення дитини в пологовому будинку чи в іншому закладі охорони здоров’я без видимої на те причини, а також не виявлення протягом пів року батьківської опіки.
- Не виконання обов’язків щодо піклування дитиною.
- Жорстоке поводження з дитиною.
- Алкоголізм та наркоманія батьків.
- Застосування будь-яких видів експлуатації дитини.
- Вчинення умисного злочину стосовно своєї дитини та засудження за це.
Практика показує, що найчастіше підставою для позбавлення батьківських прав є невиконання батьками обов’язків щодо виховання дитини. Це відбувається тоді коли батьки не займаються фізичним або духовним станом дитини, її навчанням, підготовкою до життя, а також:
- Не годують дитину, не лікують, не забезпечують її медичний огляд.
- Не розмовляють з дитиною в необхідній мірі.
- Не забезпечують дитину культурними та духовними цінностями.
- Не вчать дитину нормам моралі та поведінки.
- Не піклуються про внутрішній світ дитини.
- Не дбають про отримання дитиною освіти.
Право звернутися в суд з позовною заявою має тато або матір дитини, орган опіки, особи, які є опікунами або піклувальниками. Крім цього, право на звернення має й дитина, якій вже виповнилось чотирнадцять років.
- Варто зазначити, що така категорія справ розглядається за обов’язковою участю органу опіки. Цей орган вивчає умови в яких проживає та виховується дитина, ставлення батьків до своїх обов’язків та їх поведінку. Після цього складається висновок, який прикріплюється до справи.
- Справа може розглядатися лише щодо дітей, котрих відношення батьків було неправомірним. Крім цього, справа не стосується інших дітей, які народились пізніше.
- Позов подається за місцем де живе відповідач, або за місцем де знаходиться його майно. Якщо місце проживання тата невідоме, то найкраще одночасно подати й позовну заяву про стягнення аліментів. В такому разі позовну заяву можна подати за місцем де проживає позивач.
- Після прийняття судом рішення про позбавлення батьківських прав, батьків позбавляються будь-яких прав на свою дитину. Це права щодо виховання, представлення інтересів, визначення місця проживання, отримання від дітей в майбутньому аліментів, якщо батьки стануть непрацездатними.
Юрист по позбавленню прав завжди зможе надати фахову консультацію. Допомога у позбавленні батьківських прав полягає у повному супроводженні цього процесу.
Вона охоплює складання позовної заяви, зібрання документів, представлення інтересів перед органами опіки та судом, а також отримання судового рішення. Тому найкраще, довірити таку складну справу професіоналам.