Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Зовсім недавно було ухвалено суттєві зміни щодо виплати пенсій українцям за багатьма категоріями. Настають масові перевірки, дехто може втратити пенсію, а для декого, навпаки, спростять процедуру її оформлення.
- Ця стаття буде про українські пенсії жителям зони бойових дій і непідконтрольних Україні територій.
- Ми обговоримо, як оформити пенсію, якщо вони через обставини поки не можуть виїхати на територію України.
- І що робити, якщо вони не встигнуть протягом 3 місяців подати заяву на пенсію, що тоді станеться з їхньою пенсією.
- Пенсійний адвокат та юридична допомога в оформленні пенсії зараз потрібна багатьом, особливо в зоні бойових дій.
Українські пенсії жителям зони бойових дій
- 20.03.2023 р. було ухвалено Закон України № 2981-IX.
- І цим законом було внесено суттєві зміни, які спростять пенсіонерам, які і правда опинилися в зоні бойових дій і не можуть поки що повернутися на Україну, процес оформлення українських пенсій.
А тепер давайте обговоримо ці основні зміни. Вони стосуються насамперед строків.
До моменту внесення цих змін, пенсіонер, який досяг пенсійного віку, хоче вийти на пенсію, повинен був подати заяву до ПФУ про це протягом 3-х місяців з дня, коли він досяг пенсійного віку. І тільки в цьому випадку пенсія нараховувалася б з моменту досягнення Вами пенсійного віку.
Приміром, якщо Ваш пенсійний вік 60 років, і Ви його досягли 1 березня, то заяву на призначення пенсії Вам потрібно було б подати до 1 червня, щоб не втратити ці 3 місяці пенсії.
В іншому випадку, коли пенсіонер не встигав подати заяву в 3-місячний термін, він втрачав виплати за весь попередній період, і пенсію йому нараховували вже тільки з дати подання ним заяви до пенсійного фонду.
Тобто якщо б Ви досягли пенсійного віку, але вчасно заяву на призначення пенсії не подали, десь ходили 2 роки, а потім згадали, що настав час оформляти пенсію, і подала цю заяву, то за минулі 2 роки їй уже ніхто нічого б не повернув.
Ці правила були цілком зрозумілі в умовах мирного часу. А коли почалася війна, то для деяких пенсіонерів, які опинилися в зоні бойових дій, вони стали справжнім вироком. Виходить, що якщо, приміром, мешканець зони бойових дій через постійні обстріли, блокпости або за станом здоров'я не міг нікуди виїхати, то і право на пенсійні виплати він за всі ці місяці б втратив.
Але добре, що цю проблему вирішено. Нехай пізно, через рік, як почалася війна, але вирішена.
Тепер жителі зони бойових дій можуть подати заяву протягом дії всього воєнного стану в Україні та додатково протягом 3-х місяців з моменту скасування його або припинення.
Тобто у них є весь час, поки триває війна плюс ще 3 місяці.
І якщо вони встигають у строк, то тоді пенсія їм нараховуватиметься за весь період, з якого в них виникло це право на пенсію. І минулі виплати в них нікуди не подінуться, а просто накопичуватимуться.
В цьому законі також є певні обмеження і далі ми їх розберемо.
На кого поширюється право подати заяву на пенсію пізніше і зберегти всі виплати
- У Законі № 2981-IX від 20.03.2023 р. чітко зазначено, що його дія поширюється тільки на тих пенсіонерів, у яких право на пенсію виникло під час війни, тобто починаючи з 24.02.2022 р.
- Це означає, що якщо пенсіонер досяг пенсійного віку раніше 24.02.2022 р., то дія цього закону на нього не поширюється, і в нього немає права подати заяву на призначення йому пенсії протягом дії всього воєнного стану. Точніше таке право у нього звісно є, але його виплати за минулий період будуть втрачені, і щоб такого не сталося, йому потрібно було встигати протягом 3 місяців з дати досягнення пенсійного віку.
- Ну а тим, хто досяг пенсійного віку починаючи з 24.02.2022р. пощастило більше.
- Однак, це стосується далеко не всіх жителів України.
- Ці зміни стосуються лише жителів зони бойових дій та окупованих територій.
Нагадую, що перелік таких територій постійно оновлюється. І перевірити, чи перебуває Ваша територія в зоні бойових дій, Ви завжди зможете в Наказі Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022р. за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#n15
І якщо у Вас виникає питання, чи належите Ви до зони бойових дій, то краще перевірте в Наказі.
Чи потрібно подавати заяву на пенсію жителям зони бойових дій або все буде автоматично, і як її подавати
Звичайно ж заяви на призначення пенсії все одно подавати потрібно. Навіть жителям зони бойових дій і непідконтрольних Україні територій.
Інакше у держави немає можливості дізнатися про те, що Ви досягли пенсійного віку і що у Вас є право на пенсію, а також розрахувати Ваш страховий стаж і призначити розмір пенсії.
Вищезазначеними змінами Вас ніхто не звільняв від обов'язку подавати заяву на пенсію, але Вам подовжили строки, протягом яких Ви це можете зробити, та дали змогу при цьому зберегти всі виплати за весь строк, якщо Ви подасте документи протягом дії воєнного стану або протягом 3 місяців від дати його скасування чи припинення.
І тепер дуже часте питання в даний час. Як же подавати цю заяву, якщо навколо війна, стріляють. І куди взагалі йти з документами?
Питання все одно Вам рано чи пізно вирішувати доведеться і для цього є кілька способів:
- подати заяву на пенсію особисто в органи Пенсійного фонду України на підконтрольній Україні території. Але, звісно ж, цей спосіб доступний не кожному, і не кожен може і хоче виїхати;
- для тих, хто не може або не хоче виїжджати із зони бойових дій, доступний інший спосіб. Подати заяву на призначення пенсії онлайн через особистий кабінет Пенсійного фонду України або через Дію.
Для цього Вам знадобиться Інтернет, комп'ютер, Ваші відскановані документи, в хорошій якості, а також терпіння і посидючість. Ну а якщо Ви зовсім не справляєтеся із завданням - тоді можете доручити це питання фахівцеві.
Якщо в Вас виникли питання щодо того, чи маєте Ви право на пенсію, консультація юриста з нарахування пенсії Вам допоможе. Адвокат з пенсійних питань роз'яснить Ваші права і обовязки.