Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Визначення терміну «рапорт» та строки їх подачі:
Рапорт - це усне або письмове звернення військовослужбовця до свого командира з метою викладу обставин для вирушення особистих чи загальних питань.
- Відповідно до ст. 40 Конституції України кожен громадянин ає право направляти звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування.
- Для військовослужбовців ця можливість захищати свої права та інтереси проявляється у вигляді написання рапортів, як форми звернення.
- Згідно з ЗУ «Про дисциплінарний статут Збройних Сил України» де зазначено, що якщо під час несення служби були обмежені права та інтереси, або було покладено незаконним шляхом певні обов’язки - це є підставами для написання звернення з метою оскарження незаконних дій.
- Рапорт складається у двух примірниках, один з яких подається командиру, а інший військовослужбовець залишає собі, попередньо зазначивши дату звернення.
- Строки розгляду рапортів відповідно до ст. 20 ЗУ ,,Про звернення громадян" рапорти розглядаються у розумні строки протягом 15 днів з дня подачі звернення, але можливе подовження розгляду не більше ніж на 45 днів.
Види рапортів:
- Рапорт для проходження ВЛК.
- Рапорт на звільнення з військової служби.
- Рапорт на призначення грошового забезпечення.
- Рапорт на встановлення статусу учасника бойових дій.
- Рапорт про проведення службового розслідування
- Рапорт на відпустку за сімейними обставинами
Особливості написання деяких рапортів:
Рапорт на проходження ВЛК. Загалом проходження лікарської комісії може здійснюватися планово, але в деяких випадках передбачається проведення медичного огляду, який ініціює військовослужбовець особисто. Для того щоб це реалізувати необхідно подати відповідний рапорт та додати всі необхідні документи, що підтверджують наявність підстав для звернення, а саме: карта первинного медичного огляду, довідка про обставини отримання поранення, виписка із стаціонарного лікування та всі інші документи, що з медичної точки зору обгрунтовують доцільність проведення позапланової комісії. В рапорті мають бути обов’язково зазначені підстави для звернення, описана сама хвороба або поранення та прикріплені документи, які підтверджують. Рапорт на ВЛК передається до командира військової частини, належним чином реєструється та направляється до ВЛК для подальшого розгляду та аналізу.
Рапорт на звільнення з військової служби. Згідно з ст. 26 ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» підставами для звільнення є: досягнення 60 річного віку (для офіцерського складу - 65 років); за станом здоров’я, який підтверджується рішенням ВЛК, якщо наявний обвинувальний вирок суду та за сімейними обставинами. У рапорті повинні зазначатися підстави та прикріплюватися документи, що їх підтверджують. Подається до командира військової частини та зазвичай розглядається протягом місяця.
Рапорт на встановлення статусу учасника бойових дій. Для того щоб ініціювати процес отримання статусу УБД, військовослужбовцю необхідно написати рапорт з метою збору всіх необхідних документів, що підтверджують факт несення служби та обрунтування підстав його надання. Заява військовослужбовця та зібрані документи передаються на розгляд комісії, що у місячний строк забов’язана надати рішення щодо встановлення статусу.
Методи оскарження відмови розгляду рапорту:
Бувають випадки, коли направлений рапорт не розглядається у законодавчо встановлені строки, або ж взагалі ігнорується командиром. Вирішити цю проблему можна шляхом оскарження бездіяльності командира, шляхом звернення до Міністерства Оборони України, Оперативного командування Генерального штабу ЗСУ або ж електронною поштою Уповноваженого Верховної Ради з прав людини: hotline@ombudsman.gov.ua.
Отже, рапорт - це можливість військовослужбовця захистити свої права та інтереси, за наявності підстав шляхом правильно складеного звернення.
Нерідко для складання рапорту користуються юридичними послугами, це допомагає у визначені переліку необхідних документів, що додаються до рапорту, змістовному описі предмета звернення та слідкуванні за тим, щоб права військовослужбовця не біли порушені протягом всього процесу.