Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Згідно з статистичними даними понад двадцять відсотків жінок народжують не у шлюбі, у зв’язку з чим зростають справи встановлення батьківства через суд. Це пов’язано з тим, що часто тато дитини, яка народилась не в шлюбі не бажає подати заяву щодо реєстрації себе батьком.
Варто сказати, що є два шляхи, щоб встановити батьківство:
- Реєстрація чоловіка батьком добровільно.
- Звернення в суд з позовною заявою.
У зв’язку з тим, що дитина народжена поза шлюбом виникає необхідність узаконити батьківство чоловіка. Якщо цього не зробити він не матиме прав та обов’язків щодо дитини.
Якщо чоловік добровільно визнає своє батьківство, треба подати заяву в органи реєстрації цивільного стану навіть якщо жінка заміжня з іншим, але хоче, щоб дитина була записана на справжнього батька дитини.
Таким чином, щоб добровільно зареєструвати батьківство треба подати в органи державної реєстрації:
- Заяву батьків.
- Паспорт громадянина.
- Документ, який підтверджує сплату державного мита.
Встановити батьківство через суд можна в таких випадках:
- Дитину народила мама, яка не заміжня, відсутня необхідна заява та дитина записана по прізвищу мами та без вказівки імені тата.
- Матір померла або не має можливості дізнатись де вона та тато живуть, а записали дитину родичі або представник медичного закладу.
- Інформація про батьків відсутня, а записали дитину на підставі рішення органу опіки.
Встановлення батьківства в суді можливе за заявою мами, опікуна або піклувальника, іншою особою, яка займається вихованням дитини. Також, право на звернення в суд має й сама дитина, якій виповнилось вісімнадцять років.
Звернутися з позовом може чоловік, який думає, що він є кровним батьком.
- Також, чоловік, який вважає себе татом тієї дитини, яка народжена або зачати жінкою, яка знаходиться в шлюбі з іншим, може подати заяву до записаного у свідоцтві про народження чоловіка.
- В такій категорії справ залучається орган опіки. До позовної заяви треба додати всю інформацію, яка необхідна для того, щоб зареєструвати батьківство.
- Для того, щоб обґрунтувати свої вимоги, суду слід подати докази. Ними є свідчення свідків, письмові документи, листування, записи зі щоденників. Варто зазначити, що законодавство не обмежує докази, які можна надати суду. Звичайно, що вони не гарантують батьківство дитини.
Одним з важливих доказів є результати генетичної експертизи. Її призначають на підставі ухвали суду.
Заяву про призначення експертизи пишуть особи, які є учасниками справи. Виникають ситуації коли особа, яка є відповідачем не дає свою згоду на проведення експертизи.
Ця проблема регулюється цивільно-процесуальним законодавством, згідно з яким суд визнає або відмовляє визнати факт, метою якої була експертиза.
Найкраще для того, щоб встановити батьківство звернутись до адвоката. Юрист проконсультує з відповідного запитання. Правова допомога юриста у сфері таких справ полягає у зібранні документів для заяви, написання самої заяви, подання її в суд, а також представництво інтересів. Звернення до адвоката наддасть можливість зекономити час клієнта.