Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Нерідко при працевлаштуванні роботодавці обіцяють комфортні умови праці, гідну заробітню платню та з великою впевненістю запевняють працівника у великому досвіді на ринку і здобутках компанії.
- Слухаючи це все працівники з великими надіями подають своє резюме та укладають трудовий договір, очікуючи обіцяного.
- Варто зазначити, що досить часто на ринку праці зустрічаються шахраї, або просто некомпетентні роботодавці мета яких залучити якомога більше кваліфікованих спеціалістів, на підґрунті великої кількості гарантій та обіцянок.
Існує чіткий алгоритм дій працівників, що допоможе унеможливити працевлаштування, яке не дасть бажаних результатів: перевірка факту реєстрації бізнесу, перевірка основного виду діяльності компанії, перевірка судових рішень щодо підприємства та виконавчих проваджень, перевірка заборгованостей компанії та актуальний фінансовий стан.
- Перевірка реєстраційних документів - це є ключовим фактором, який взагалі свідчить про існування підприємства з юридичної точки зору. Підприємство може перебувати у процесі припинення господарської діяльності, або в стані банкрутства. Перевірити документи роботодавця можна у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Це допоможе встановити організаційно-правову форму підприємства, офіційний статус, його направленість, а також дату створення.
- Перевірка основного виду діяльності компанії. Не менш важливим є перевірка КВЕД, адже саме це визначає вид діяльності компанії, тобто ті сфери, в яких вона спеціалізується. Якщо дані в реєстрах не співвідносяться з тим, про що свідчить роботодавець - це вже є причиною для виникнення сумнівів у достовірності сказаного ним.
- Перевірка судових рішень та виконавчих проваджень щодо підприємства. Ключовим етапом у перевірці роботодавця є аналіз судової практики, яка закріплена за його підприємством. У Єдиному реєстрі судових рішень є можливість перевірити всі судові провадження в яких компанія перебувала як в якості позивача, так і в якості відповідача по справі, що дасть важливу інформацію про підстави звернення, рішення суду. Наявність виконавчих проваджень можна перевірити у Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень, що допоможе дізнатися, що стало предметом примусового виконання судових рішень та на якій стадії перебуває процес виконання.
- Перевірка заборгованостей компанії. Цей крок можна реалізувати за допомогою Єдиного реєстру боржників, де міститься інформація про заборгованості, що виникають з трудових, договірних, майнових відносин.
- Перевірка фінансового стану компанії. Цей крок дасть можливість визначити рівень фінансової стійкості на ринку, конкурентоспроможності компанії та рівень розвитку, що спирається виключно на офіційну звітність.
Для того щоб унеможливити порушення прав та інтересів працівника, а якщо такі дії були вчинені, то притягнення до відповідальності порушника, трудові відносини мають ґрунтуватися на договірній основі.
Згідно з ст. 21 КЗПП трудовим договором є угода, яка укладається між працівником і роботодавцем, за якою встановлюється забов'язання працівника виконувати певну роботу, а роботодавець, в свою чергу забов’язується виплачувати заробітну плату та забезпечити гідні умови праці, що передбачені законодавством.
Такий договір може укладатися як безстроково, так і з встановленням строків, або ж на час виконання певних робіт.
Документи, які необхідні працівнику для укладення договору: паспорт, трудова книжка, документ про освіту, військовообліковий документ.
Договір вважається укладеним якщо від підписаний сторонами, а також якщо наявний наказ від роботодавця про прийом працівника на роботу.
Варто зазначити, що одним із обов'язків роботодавця перед укладенням договору є інформування працівника про місце роботи, функціональне призначення працівника, тривалість щорічної відпустки його права та обов’язки, а також про наявність небезпечних факторів для здоров’я особи.
Також законодавством передбачена можливість випробування ( винятки з цього пункту зазначаються у ст. 26 КЗПП), про що зазначається у договорі. Відповідно до ст. 27 КЗПП строк випробування не повинен перевищувати трьох місяців.
Отже, аналіз документів роботодавців перед працевлаштуванням є обов’язковою умовою для тих, хто хоче уникнути перешкод та інших непередбачуваних складнощів вже під час виконання своїх трудових завдань. Важливим є і аналіз трудового договору, адже умови його не повинні порушувати прав та інтересів робітника та забезпечувати всі гарантії передбачені законодавством.