Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Питання прийняття спадщини є одним з актуальних питань сімейного законодавства.
Спадкодавцем є фізична особа чиї права та обов’язки переходять іншим особам після того, як вона померла.
Спадкоємцями є особи, які отримують спадкові права після смерті спадкодавця.
Спадщина складається з прав та обов’язків, які мав спадкодавець під час коли вона відкрилась і не закінчувались через його смерть. Є певні виключення під час спадкування. Це означає, що не можливим є оформлення спадщини в Україні на особисті немайнові права або на право бути учасником товариств, право отримати відшкодування завданої шкоди, право отримати аліменти, інші виплати, також ті права, які пов’язані з кредитуванням.
Та особа, яка бажає отримати спадщину повинна подати нотаріусу заяву. Це може бути державний або приватний нотаріус. Відкривають спадщину за місцем де проживав спадкодавець. Якщо не відомо де він проживав, тоді відкривається за місцем де знаходиться його нерухоме майно.
Обирає нотаріуса зазвичай той спадкоємець, який перший написав заяву. Щоб спадщину у нотаріуса оформити ціна залежить від місцевості, а також досвіду роботи нотаріуса.
Для оформлення спадщини в Україні потрібен пакет наступних документів:
- Оригінал свідоцтва про смерть.
- Довідка про місце де востаннє спадкодавець жив.
- Документи на право власності на майно.
- Заповіт – під час спадкування за заповітом. Документи, які підтверджують родинні стосунки – під час спадкування за законом.
- Документ, який підтверджує оплату держмита.
Особа звертається з заявою до нотаріуса. Ця вимога не стосується:
- Осіб, які на день смерті спадкодавця жили з ним. Вважається, що ці громадяни автоматично спадкують майно, при умові, що вони не відмовились від спадщини. Доказом того, що вони дійсно проживали зі спадкодавцем є запис в паспорті про прописку або довідка з ЖЕК.
- Дітей, які є малолітніми, неповнолітніми, недієздатними або обмежено дієздатними. Такі діти вважаються, що автоматично спадкують при умові, що вони не відмовились від спадщини.
Строками для того, щоб прийняти спадщину у мирний час є шість місяців, а у воєнний десять. В тому випадку коли спадщина не прийнята в строк, то вважається, що особа втратила право на її отримання.
Цивільне законодавство встановлює черги для спадкування. Вони пов’язані зі спорідненістю зі спадкодавцем. Особливістю спадкування за законом є те, що доки не успадкує перша черга, то не зможе успадкувати наступна. Згідно з законодавством існують п’ять черг спадкування.
Сімейне законодавство передбачає можливість скласти заповіт. Оформлюється така спадщина за місцем де проживав спадкодавець. Під заповітом розуміють вільне волевиявлення особи щодо долі її майна у разі смерті.
Особа, яка написала заповіт має право на скасування старого та написання нового. Також, новий заповіт може скасувати попередній повністю або лише окремі його частини. Спадкодавець має право заповісти своє майно не лише своїм рідним, а й чужим. Також, до цього складу входить держава або організації.
Під час оформлення спадщини в Україні радимо звертатись до адвокатів. Спеціалісти наддадуть консультацію та допоможуть зібрати необхідні документи.