Працюю юристом з 2015 року.
В сьогоднішній статті розглянемо питання, що таке заповіт та як його скласти.
Практика показує, що частіше заповіт складають старші люди або ті, які мають важкі хвороби. Заповіт варто оформити для того, щоб був порядок у справах.
До війни заповіт складали двадцять відсотків громадян. Війна все змінила, тому заповітом почали цікавитись молоді люди. Це пов’язано з тим, що вони піклуються про долю рідних людей.
Під заповітом розуміють вільне волевиявлення заповідача щодо долі його майна, а також прав та обов’язків у разі його смерті. Умовою складення заповіту є наявність в особи повної цивільної дієздатності.
Згідно зі законодавством дієздатними є:
- Особа, які досягла вісімнадцяти років.
- Особа, яка є неповнолітньою та зареєструвала шлюб.
- Особа, яка записана мамою або татом дитини.
- Особа, якій виповнилось шістнадцять років та працює або зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Не мають право скласти заповіт:
- Особи, які мають психічні хронічні захворювання.
- Особи, які є недієздатними або обмежено дієздатними.
Якщо особа є недієздатною, то це має бути підтверджено документально. Якщо нотаріус сумнівається в дієздатності заповідача, він має право на відкладення складання.
Лише заповідач може особисто складати, змінювати або скасовувати заповіт. Не допускається вчиняти заповіт представником.
Щоб скласти заповіт не треба подавати нотаріусу документи на майно, яке заповідач передає в спадок.
Для того, щоб скласти заповіт нотаріусу треба подати паспорт та ідентифікаційний код.
Складається заповіт на нотаріальному бланку. Заповідач особисто його підписує. Складається у двох примірниках, один для нотаріуса, а інший для заповідача.
Коли заповіт вже складений, нотаріус реєструє його у відповідному реєстрі. Його називають спадковим. Заповіт можна виконати лише після смерті особи, яка виявила його скласти.
Щоб скласти заповіт у нотаріуса ціна залежить від багатьох факторів. Це по-перше, місце де працює нотаріус, по-друге, його досвід роботи та репутація. Для того, щоб оформити заповіт ціна коливається у приватного нотаріуса від п’яти тисяч гривень. Якщо звернутись до державного нотаріуса, то щоб скласти заповіт ціна буде значно дешевшою.
Видами заповіту є:
- Стандартний.
- Секретний.
- Заповіт подружньої пари.
Якщо заповіт є секретним, то заповідач подає його в конверті, який є заклеєним. Нотаріус не може прочитати зміст такого заповіту.
Якщо заповіт складає подружня пара, то він стосується майна, який був придбаний в шлюбі. Якщо помирає чоловік або дружина, то інший отримує частку померлого.
Виникають випадки, коли заповіт визнають нікчемним:
- Складений особою, яка була недієздатною, малолітньою, неповнолітньою, обмежено дієздатною.
- Складений представником заповідача.
- Заповіт складений не правильно та не посвідчений нотаріусом.
- Заповідач не виявляв свого бажання укласти заповіт.
- Заповідач був під впливом фізичного або психічного насильства.
Якщо ви зіштовхнулися з ситуацією оформлення спадщини в Україні за заповітом, то найкраще звернутися за допомогою до адвоката. Ви отримаєте кваліфіковану допомогу та зекономите ваш час.