Працюю юристом з 2015 року.
Обов’язками батьків є піклування про дітей. Часто трапляється так, що батьки не бажають виконувати свої обов’язки. Через це виникають причини для позбавлення прав на дітей.
Сімейним кодексом передбачається, що підставами для позбавлення прав на дітей, є якщо:
- Батьки залишили дитину в пологовому будинку без видимої на це підстави та не цікавилися дитиною протягом пів року.
- Батьки не виховують дитину.
- Батьки застосовують насилля щодо дитини та жорстокість.
- Батьки вживають регулярно алкогольні напої та наркотичні речовини.
- Батьки експлуатують дитину.
- Батьки вчинили умисне кримінальне правопорушення за, що й засуджені.
Верховний Суд України виніс постанову згідно з якою батьки не дбають про своїх дітей, не займаються їхнім розвитком, навчанням. Це стосується випадків коли батьки не годують своїх дітей, не лікують дитину, не говорять з дитиною.
Позбавлення батьківських прав здійснюється на підставі судового рішення. Позов подають за місцем де зареєстрований відповідач.
Право на звернення в суд мають батько, піклувальник, опікун, сім’я в якій живе дитина, заклад освіти, в якому дитина знаходиться, органи опіки. Право на звернення в суд має також дитина якій виповнилось чотирнадцять років.
Варто зазначити, що під час готування заяви, треба звернути увагу на докази. Для цього треба звернутися у відповідну службу щодо надання Висновку про те чи доцільно позбавляти батьківських прав. Він є основним доказом під час судового розгляду справи.
Під час підготовки позову юрист по позбавленню прав допоможе зібрати такі документи:
- Копія документа який посвідчує особу.
- Копія документа про народження дитини.
- Довідка про склад родини.
- Довідка з навчального закладу де вчиться дитина.
- Пояснення рідних, сусідів, знайомих, про те, що батьки не виховують дитину.
- Інші відомості, які свідчать про те, що батьки не виховують дитину.
Доказами того, що батьки не займаються вихованням дитини є листи, акти. Окреме рішення суду, яке підтверджує цей факт не треба.
Адвокати з позбавлення батьківських прав допоможуть зібрати всі необхідні документи та вагомі докази, які підтверджують факт невиконання своїх обов’язків. Наводимо приклад: якщо хтось з батьків зловживає постійно алкогольними напоями, цей факт треба довести висновком медичної установи. Якщо мати або батько дитини вчинили кримінальний злочин, то це необхідно підтвердити вироком суду. Крім того, треба встановити громадян, які зможуть надати свої пояснення у залі суду. Третьою стороною у справі буде органи опіки, які й наддадуть висновки щодо доцільності позбавлення батьківських прав. Цей висновок відіграє основну роль.
В результаті позбавлення батьківських прав особа:
- Позбавляється немайнових прав на дитину.
- Позбавляється права на отримання пільг.
- Не зможе надалі всиновлювати, опікуватись, піклуватись.
- Не зможе претендувати на утримання в пенсійному віці від дитини.
- Не матиме жодних прав, що пов’язані зі спорідненістю дитини.
В будь-якому випадку батьки матимуть право звернутись в суд з позовною заявою щодо того, щоб поновити свої права на дитину. Однак, це є неможливим якщо дитину всиновили інші люди чи вона стала повнолітньою під час розгляду справи.