Консультації, безпосереднє ведення справ, витребування документів, складання письмових висновків, реалізація прав і свобод громадян.
Збільшення розміру аліментів на дитину в умовах воєнного стану
Спеціальне законодавство, яке регулює сімейні правовідносини визначає рівні права і обов’язки жінки та чоловіка, які перебувають у шлюбі, зокрема, обов’язок виховування своєї дитини.
Збройна агресія російської федерації проти України внесла свої корективи в сімейні відносини та в непоодиноких випадках призводить до розірвання сімейних відносин (шлюбу) від якого найбільше страждають діти. Розірвання шлюбу, як правило призводить до виникнення спору щодо сплати (стягнення) аліментів, а також збільшення їх розміру.
Аліменти у своєму загальному значенні є обов’язком утримання дитини, який виражається як у готівковій, так і натуральній формах.
На побутовому рівні розуміння поняття аліменти - кошти для забезпечення потреб дитини, які виплачує один із членів колишнього подружжя.
Аліменти за міжнародним правом та національним законодавством України за своєю суттю є власністю дитини на яку вони сплачуються. Аліменти можуть сплачуватись як авансом, так і щомісячно. Право на виплату аліментів мають як діти, які не повноліття, так і діти до 23 років, які навчаються та потребують допомоги.
Сам порядок збільшення розміну аліментів на дитину є процесом перегляду раніше визначеного розміру аліментів. За законом існують два можливих варіанти вирішення питання щодо збільшення суми аліментів:
- позасудовий порядок, результатом якого є укладення договору між батьками дитини;
- судовий порядок, результатом якого є відповідне судове рішення (виконавчий документ).
Наведені варіанти вирішення питання збільшення розміру аліментів мають свої особливості.
Позасудовий порядок збільшення аліментів на дитину залежить від позиції та домовленостей батьків дитини, яка перебуває на утриманні, а також умов договору. На законодавчому рівні для позасудового порядку вирішення сімейних спорів можливо залучити медіатора та досягти згоди.
Судовий порядок же встановлює відповідну юридичну процедуру звернення із заявою на збільшення розміру аліментів або позовною заявою на збільшення розміру аліментів, яка полягає у процесі перегляду встановленого розміру аліментів та супроводжується складністю з обґрунтуванням заявлених вимог та надання належних доказів.
Судова практика вказує на проблемність доведеності у судовому порядку підстав для збільшення суми аліментів.
За загальним правилом під час визначення розміру аліментів суд приймає до уваги такі критерії:
- матеріальний стан дитини та стан її здоров’я;
- матеріальний стан одного із батьків, який сплачує аліменти, в тому числі майнових прав та стан здоров’я;
- наявність на утриманні платника аліментів інших дітей, інших членів сім’ї;
- інші обставини, що мають значення.
Аналіз норм сімейного законодавства вказує, що підставами збільшення розміру аліментів є як зміна сімейного стану, так і зміна матеріального стану. Суд касаційної інстанції у своїх рішеннях звертає увагу, що зміна сімейного стану одного із батьків дитини, яка отримує аліменти, погіршення майнового стану, як приклад, у зв’язку з народження дитини в іншому шлюбі, не є підставою для збільшення розміру аліментів. У будь - якому випадку, особа не позбавлена права на перегляд розміру визначеного розміру аліментів та збільшення їх розміру.
В реаліях сьогодення перед батьками, які отримують аліменти на дитину постає питання щодо можливості збільшення встановленого розміру аліментів із платника аліментів, який в умовах воєнного стану мобілізований до лав ЗС України або проходить службу в правоохоронних органах та отримують додаткову винагороду.
Так, можна, оскільки урядом прийнято постанову, якою до переліку доходів з яких утримуються аліменти включено додаткову винагороду, яка становить до 100 тис. гривень.
Таким чином, особи яким встановлена додаткова винагорода під час війни зобов’язані сплачувати аліменти з усіх видів грошового забезпечення, що створює умови для можливого перегляду та збільшення розміру аліментів на дитину.