Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В процесі реєстрації юридичної особи, одним із найважливіших аспектів є формування статутного капіталу, що свідчить про можливість підприємства нести відповідальність за забов’язаннями та виступає своєрідним показником гарантії безпечного ведення підприємницьких відносин.
- Статутний капітал - сукупність майнових вкладів (гроші, цінні папери, нерухомість) внесених учасниками товариства при його реєстрації. Законодавством не обмежується розмір статутного капіталу, окрім акціонерного товариства де визначена мінімальна сума капіталу у розмірі 1250 неоподаткованих мінімумів громадян.
- В якості вкладу до статутного капіталу заборонено вносити бюджетні кошти, майно підприємств, які засновані на комунальній або державній власності, а також майно, яке перебуває на правах власності в установах, що фінансуються з державного бюджету.
- За законодавством статутний капітал формується протягом 6 місяців з дня реєстрації товариства.
- Найчастіше засновник підприємства відкриває банківський рахунок з метою формування капіталу з вкладів, які попередньо оцінюються за загальною згодою учасників, або за допомогою експерта (ст. 115 ЦКУ).
- Якщо активи підприємства вище ніж статутний капітал, то з метою захисту інтересів кредиторів необхідно збільшити розмір капіталу, а у випадку зменшення активів, навпаки, зменшити.
- Загалом зміна розміру статутного капіталу залежить від організаційно - правової форми підприємства.
Алгоритм дій для збільшення статутного капіталу для: АТ, ТОВ та ТДВ:
- Акціонерне товариство - форма товариства, статутний капітал якого утворюється з суми номінальної вартості його акцій. Збільшення розміру статутного капіталу дозволяє товариству залучати більше фінансових ресурсів на вигідних для себе умовах. Зміна статутного капіталу акціонерного товариства відбувається завдяки проведенню зборів його акціонерів. Існує два способи для збільшення розміру капіталу: завдяки випуску нових акцій, збільшення номінальної вартості акцій. Якщо товариство здійснює випуск нових акцій, то самі акціонери користуються переважним правом на їх придбання, шляхом відкритої підписки. Після здійснення підписки передбачається надання звіту до Державної комісії з цінних паперів. Наступним кроком є скликання загальних зборів акціонерів з метою погодження результатів підписки. Затвердження змін статуту капіталу відбувається шляхом голосування та прийняття їх більшостю акціонерів. Паралельно з цим ведеться протокол зборів, який згодом підписується всіма акціонерами. Також необхідно провести реєстрацію змін до статутного капіталу у державного реєстратора протягом 3 днів з дня прийняття рішення про збільшення статутного капіталу . Варто зазначити, що процес безпосередньої реєстрації містить такі стадії: формування заяви, сплата адміністративного збору, підготовка протоколу загальних зборів з усіма підписами, подача зібраних документів до реєстратора, внесення реєстратором змін до ЄДР, видача витягу, що підтверджує внесені зміни.
- ТОВ та ТДВ - форма товариства, статутний капітал якого є сумою майнових вкладів його засновників. Зміна статутного капіталу ТОВ чи ТДВ здійснюється декількома способами: шляхом додаткових вкладів та завдяки нерозподіленому прибутку. Учасники товариства а також треті особи можуть вносити додаткові вклади за рішенням установчих зборів. Для учасників встановляється строк для внесення вкладу протягом року з дня винесення рішення установчими зборами, а для третіх осіб протягом 6 місяців. Протягом місяця необхідно провести установчі збори з метою затвердження внесених змін. Також варто зареєструвати внесені зміни за вищеописаною процедурою.
Алгоритм дій для зменшення статутного капіталу для: АТ, ТОВ та ТДВ:
- Зменшення статутного капіталу АТ можна здійснити наступними способами: зменшення номінальної вартості акцій, зменшення кількості акцій шляхом їх викупу. Перед процедурою зменшення статутного капіталу зазначеними способами, товариство забов’язане попередити про це всіх кредиторів. Якщо ж акціонери зазнали збитків у зв’язку із внесеними змінами до реєстраційних даних, то товариство відшкодовує завдані збитки. Рішення про зменшення статутного капіталу приймається шляхом проведення установчих зборів. Також передбачається реєстрація змін у державного реєстратора шляхом подачі заяви та протоколу, за вищезазначеною процедурою.
- У випадку зменшення статутного капіталу ТОВ чи ТДВ шляхом зменшення номінальної вартості часток учасників, співвідношення номінальної вартості часток повинно зберігатися незмінним. Протягом 10 днів з дня прийняття рішення про зменшення статутного капіталу, товариство забов’язане поінформувати про це всіх кредиторів. Кредитори в свою чергу, протягом 30 днів можуть вимагати виконання забов’язання у товариства, дострокового його припинення, або ж укладення іншого договору. Отже, існують наступні стадії зменшення статутного капіталу: прийняття рішення на установчих зборах, формування протоколу, подача документів до державного реєстратора з метою внесення змін до ЄДР, повідомлення кредиторів.
Отже, реєстраційні дії та внесення змін до реєстраційних даних юридичних осіб - це багатоскладовий процес, що потребує правового аналізу кожної окремої ситуації. Допомога досвідченого юриста унеможливить виникнення труднощів з оформленням всіх необхідних документів та орагнізаційними особливостями.