Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
28.06.2023 усіх застав зненацька так званий законопроект 9342, яким непомітно для всіх внесли зміни до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", унаслідок чого чимало тих, у кого була відстрочка від мобілізації, тепер її втратили.
- Його швидко ухвалила ВРУ, вже 30 червня його підписав Президент і з 1 липня зміни набувають чинності.
- Тож у цій статті, як я багатьом обіцяла, ми з Вами детально розберемо, у кого відстрочка від армії втрачена назавжди, а в кого все ще зберігається. І як це вплине на тих, хто її вже встиг оформити.
- В інших статтях, які також скоро вийдуть, розповім про хитрі методи, як можна обійти обмеження і зберегти своє право на відстрочку від призову для тих, хто в групі ризику.
- І як довести, що немає інших родичів.
- А також, чи впливають ці зміни на право на виїзд чоловіків з України.
- Чи має смисл переховування від військкомату, яка зараз відповідальність за неявку до військкомату, все це зараз щодня чує адвокат.
Мобілізація відстрочка і зміни, законопроект 9342
- Як ми вже всі знаємо, з 1 липня коло осіб, у яких є відстрочка від мобілізації, значно звузилося.
- Законопроектом 9342, який поспіхом 28 червня ухвалила ВРУ і вже 30 червня підписав Президент, було внесено зміни до абзацу 11 частини 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
- І давайте розберемося, що це за зміни і чия відстрочка від призову під загрозою.
А зміни стосуються трьох категорій осіб:
- у кого була відстрочка від мобілізації на підставі того, що його батьки інваліди 1 або 2 групи;
- у кого була відстрочка від мобілізації на підставі того, що батьки його дружини інваліди 1 або 2 групи;
- у кого була відстрочка від мобілізації на підставі того, що його дружина інвалід 1, 2 або 3 групи.
До цих змін відстрочка від армії у цих осіб була незалежно від того, оформлений у них догляд за цими інвалідами чи ні, зареєстровані вони разом чи за різними адресами, або ж є у них інші родичі, які також можуть здійснювати догляд, чи ні.
Але тепер з 1 липня 2023 року все.
Законопроєктом 9342 до цієї норми про відтермінування було додано невеличку приписку "по-фрейдськи" про те, що тепер таку відтермінування від призову матимуть уже не всі, а лише за умови, що в інваліда немає інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.
Що ж це означає?
- А означає це, що якщо, приміром, у військовозобов'язаного мати інвалід 1 або 2 групи, у матері є працездатний чоловік, або інша повнолітня дитина, то все, відстрочка від мобілізації за цим абзацом втрачається.
- Так само якщо, наприклад, у Вас дружина інвалід 1, 2 або 3 групи, вже є повнолітня дитина або ж у дружини є живі працездатні батьки, то все. Відстрочка теж втрачається.
- Але все-таки є ситуації, коли відстрочка від мобілізації все одно у Вас залишається, і далі ми їх обговоримо.
- У кого відстрочка від мобілізації все одно залишається навіть після змін
Для того, щоб відповісти на це запитання, потрібно вивчити норми Сімейного кодексу України про те, хто з родичів і кого зобов'язаний утримувати.
Також потрібно вивчити Закон України "Про зайнятість населення", де дано поняття, хто такі працездатні особи, і Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено, хто такі непрацездатні особи.
- Скажу одразу, все, що я зараз скажу, - це мій аналіз норм чинного законодавства.
- Зовсім немає гарантії, що військкомати з ним погодяться, і цілком можливо вважатимуть будь-якого іншого родича, крім Вас, підставою, щоб позбавити Вас відстрочки.
- І доводити свою правоту доведеться в суді або в рамках кримінальної справи.
- На жаль, простого рішення з гарантованим швидким успіхом у мене для Вас немає. Є тільки таке, як завжди складне. Або ж ніякого. І тоді миримося з усім і йдемо на війну. Тут вирішувати кожному.
Так от, проаналізувавши всі ці норми, ми отримуємо таке.
- Зобов'язані утримувати батьки дітей і повнолітні діти батьків.
- Також подружжя зобов'язане утримувати одне одного.
- І ще батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх дітей на час їхнього навчання, але не більше ніж до 23 років.
- Щодо інших категорій осіб, то брати, сестри, тітки, дядьки, бабусі й дідусі, невістки, тесті, зяті й тещі прямого обов'язку утримувати родичів більш далекого ступеня споріднення, не першого і не кровного, не мають.
- Точніше, вони його мають часто або за умови спільного проживання понад 5 років, і лише за можливості надавати таку допомогу та відсутності інших родичів.
- Працездатними особами у нас є всі особи від 16 років, навіть не від 18 років, які проживають на території України і здатні за станом здоров'я до трудової діяльності.
- А непрацездатними у нас є всі пенсіонери, які отримують пенсію за віком, у т.ч. на пільгових умовах, а також ті, хто отримують дострокову пенсію, тобто взагалі всі пенсіонери. І звісно ж особи з інвалідністю, будь-якої групи, і 1, і 2, і 3, а також діти з інвалідністю або діти з інвалідністю.
Занадто складно, згодна, тепер постараюся Вам усе розкласти по поличках на конкретних прикладах.
Перед тим як почати, попереджаю, що цей аналіз зроблений мною особисто, відображає мою суб'єктивну точку зору, яка ґрунтується якраз на всіх положеннях вищевикладених законів.
Знаючи нашу країну, хотілося б побачити не тільки голу теорію, а ще й практику.
Загалом, приступаємо. На прикладах, у кого зберігається відстрочка, у кого ні.
Перевіряємо, чи залишилася у Вас відстрочка від мобілізації на конкретних прикладах
- У розрахунок потрібно брати тільки родичів першої лінії споріднення по відношенню до інваліда, який є Вашою підставою для відстрочки.
- Тобто перевіряємо родинні зв'язки щодо батьків інваліда, дітей інваліда і чоловіка або дружини інваліда. І все.
- На мій погляд, братів, сестер, бабусь і дідусів, тіток і дядьків інваліда, а також не кровних їхніх родичів, приміром, невістку (дружину військовозобов'язаного) або її родичів брати до уваги здебільшого не варто, і від їхньої наявності або відсутності Ваше відтермінування не залежить, тому що вони, згідно із законом, здебільшого не зобов'язані утримувати інваліда.
- Звичайно, бувають і винятки, коли зобов'язані.
- Наприклад, коли оформлено опіку на інваліда, коли це встановлено рішенням суду або в інших індивідуальних випадках.
- Але це швидше виняток, ніж правило. Тому за загальним правилом їх у розрахунок не беремо.
- Серед батьків інваліда, дітей інваліда та чоловіка або дружини інваліда виключаємо тих, хто самі мають інвалідність будь-якої групи, або, на мій погляд, хоча б довідку ЛКК про те, що вони потребують стороннього догляду.
- Також виключаємо тих, хто отримують пенсію, не важливо, з якої причини, за віком, по втраті годувальника чи по інвалідності.
Вони всі непрацездатні. А отже, не повинні утримувати інваліда.
Також із цього списку виключаємо неповнолітніх дітей до 18 років. Незважаючи на те, що вони є працездатними вже з 16 років, батьки їх зобов'язані утримувати до 18 років, і до цього моменту у них обов'язку утримувати батьків немає.
Також, на мій погляд, з цього списку ми виключаємо і дітей, яким вже є 18 років, але немає 23 років, і які наразі продовжують навчання на денній формі навчання.
Ну і звичайно ж ми виключаємо з цього списку всіх померлих родичів.
І ще я б із цього списку виключила всіх родичів, які проживають не в Україні, оскільки працездатними особами згідно із законом вважаються ті, хто проживає на території України. Але це дуже спірне питання. І воно за практикою.
Ось така ось формула.
У підсумку виходить, що якщо, наприклад, в інваліда є батьки, але вони пенсіонери, то відстрочка у їхньої військовозобов'язаної дитини залишається.
Якщо є дружина пенсіонер або інвалід, теж залишається. Якщо є неповнолітні діти або діти до 23 років, які продовжують навчання за денною формою навчання, або діти інваліди, то відстрочка теж залишається.- А ось якщо в інваліда є інші повнолітні діти, не інваліди і не пенсіонери, то відстрочка втрачається. Також вона втрачається у випадках, коли в інваліда є дружина або чоловік, не пенсіонер і не інвалід.
- Або якщо у нього є батьки, не пенсіонери і не інваліди.
Чи зберігається відстрочка від мобілізації у тих, хто її вже оформив, до моменту змін 28.06.2023
- На мій погляд, не зберігається. Точніше зберігається у тих, хто відповідає новим правилам. І не зберігається в тих, хто їм уже з 1 липня не відповідає.
- Знаю, багато хто зараз заперечить, що закон зворотної сили не має. І що відстрочка від армії якщо була дана, то її не мають право забрати, навіть якщо змінився закон. Але в мене поки що думка інша, пояснюю чому.
- Річ у тім, що відстрочку від призову Вам дає не військкомат, як багато хто думає. Відстрочка від армії Вам дається на підставі закону і самим цим законом. Її Вам дає закон. А у військкоматі Ви її просто оформляєте і доводите до відома військкомату.
- Саме на цьому й ґрунтуються всі мої твердження про те, що навіть якщо військкомат не визнає Вашу відстрочку, вона все одно є. Але це працює в обидва боки.
- Зовсім нещодавно, до речі 30.06.2023р., напередодні набрання чинності останніми змінами, я оформляла відстрочку від мобілізації у військкоматі одному хлопцю через те, що його мати інвалід 2 групи. І поставила там запитання, а на який час вони її дають.
- Мені відповіли те саме, що я Вам завжди кажу у своїх роликах.
- Вона у Вас є, поки жива мама, поки у неї є інвалідність і поки діє відповідний закон.
- З цього всього робимо висновки, що змінюється закон - змінюється і Ваше право на відстрочку. Вона може зникнути, може і з'явитися. Але не заднім числом. Вона у Вас була до зміни, а зникла після, якщо Ви не відповідаєте новим правилам. І навпаки, якби розширили список осіб, які мають право на відстрочку, то раніше її у Вас би не було, а щойно закон набув би чинності, вона б з'явилася.
Так, звісно, можливо, тих, хто вже встиг оформити відстрочку у військкоматі до моменту набрання законної сили останніми змінами, чіпати й не будуть. Можливо. Можливо, у списку ТЦК і СП Ви вже будете значиться як той, у кого є відстрочка. Але гарантії цього, на жаль, немає.
У цій статті я розповіла, у кого відстрочка від армії втрачена назавжди, а у кого все ще зберігається. І як це вплине на тих, хто її вже встиг оформити. В інших статтях, розповім про хитрі методи, як можна обійти обмеження і зберегти своє право на відстрочку від призову для тих, хто в групі ризику. І як довести, що немає інших родичів. А також, чи впливають ці зміни на право на виїзд чоловіків з України.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки тепер буде потрібен багатьом, так як після останніх змін військкомат скоріш за все буде поводитись з військовозобов'язаними суворіше.