Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Зміна керівника на юридичної особи - це досить багатостадійний процес, адже саме керівник наділений значним колом повноважень виконавчого спрямування, що передбачено статутом товариства: представництво інтересів підприємства, затвердження платіжних та багатьох інших фінансових документів, укладання угод та здійснення інших дій від імені підприємства.
Загалом, зміна директора юридичної особи має дві основні складові: корпоративну та трудову.
До корпоративної відноситься скликання загальних зборів засновників, підготовка протоколу та інші дії, що регулюються ЗУ «Про господарські товариства». Трудова умова полягає в обґрунтуванні зміни осадової особи згідно з трудовим законодавством (КЗПП).
Стадії заміни керівника:
- Перш ніж скликати загальні збори, що звісно є обов’язковим в прийнятті рішення щодо зміни керівника юридичної особи необхідно обґрунтувати підстави звільнення працівника. Згідно з ст. 40 КЗПП визначено перелік законних підстав з яких може бути звільнений працівник за ініціативи роботодавця: якщо наявні зміни в організації виробництва і праці, працівник невідповідально ставився до своїх посадових обов’язків, або ж систематичне їх не виконував, прогул, відсутність працівника протягом чотирьох місяців у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, призов або мобілізація роботодавця. Законодавством передбачаються підстави розірвання трудового договору за ініціативи працівника (ст. 38 КЗПП).
- Проаналізувавши наявні підстави слід переходити до корпоративної складової процесу заміни керівника, а саме скликання загальних зборів засновників юридичної особи. Відповідно до ст. 32 ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» загальні збори скликаються виконавчим органом підприємства про що повідомляється кожен учасник в тридцятиденний строк. Обов’язковим є ведення протоколу зборів в якому відображаються всі прийняті рішення та обговорювані питання. По закінченню протокол підписується головою та учасниками загальних борів.
- Протокол з усіма наявними реквізитами є підставою для видання наказу про звільнення керівника, що видається ним же і засвідчує факт звільнення. Варто зазначити, що звільнення одного керівника і призначення іншого не може проводитися в один день.
- Наступним кроком є реєстрація зміни керівника юридичної особи та внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що можна зробити через державного реєстратора в найближчому ЦНАПі, або ж у нотаріуса. Важливим є процес зібрання необхідних документів, а саме: заява за встановленою формою про внесення змін до Реєстру; рішення уповноваженого органу юридичної особи щодо зміни керівника; квитанцію, що підтвердить сплату адміністративного збору та протокол загальних зборів. Задля підтвердження внесених змін державний реєстратор видає витяг з вищезазначеного реєстру.
- Окремою стадією є повідомлення державних органів про внесені зміни до реєстраційних даних. При внесенні змін до реєстру автоматично оновлюються дані в податковій, тому повідомляти її про це непотрібно, але якщо директор на підприємстві виконував ведення бухгалтерського та податкового обліку то протягом 10 днів з дня внесення змін необхідно про це повідомити податкову. Також потребується повідомити в територіальний орган Державної фіскальної служби про прийняття на роботу нового працівника, отримати довідку від органів статистики та подати відомості до відділення банку з підписом нового директора підприємства.
- Заключним кроком є отримання новим керівником кваліфікованого цифрового підпису, шляхом приєднання до договору про визнання електронних документів, який укладався між податковою та самим підприємством.
Допомога юриста у заміні директора юридичної особи:
Юридичні послуги в такому випадку направлені на повний супровід внесення змін в реєстраційні дані та оформлення всіх необхідних документів: заяв, протоколу, наказу, доручення. Подача документів до державного реєстратора та отримання відповідного витягу, а також повідомлення про внесені зміни контролюючих органів.