Працюю юристом з 2015 року.
У зв’язку з тим, що через військові дії в Україні багато компаній вимушені поміняти своє місце знаходження, в сьогоднішній статті обговоримо, як проводиться зміна адреси юридичної особи.
Спочатку необхідно визначитись з поняттям «місце знаходження» фірми. Цивільний кодекс України, а саме стаття 93 дає тлумачення місце знаходженню фірми як «фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу». Тобто, це є саме те місце де директор керує справами та ведеться облік. Інакше кажучи, юридична адреса фірми це місце знаходження органів управління. Цю інформацію можна знайти в Статуті та в ЄДР. Треба вчасно внести зміни до Єдиного державного реєстру, оскільки актуальна інформація потрібна для того, щоб ваші компаньйони, клієнти могли в будь-який час вас знайти. І тут важливим є те чи підприємство зареєструє своє місце знаходження адресую проведення фактичної господарської діяльності чи адресую перебування управлінських органів.
Своєю чергою, Податковим кодексом України, а саме пунктом 45.2 надається тлумачення, ще одному терміну як «податкова адреса» під яким розуміють місце знаходження юридичної особи, інформацію про яку можна знайти в ЄДР. Тому, якщо в ЄДР проводиться зміна юридичної адреси підприємства, то відповідно поміняється і податкова адреса.
Законодавство не передбачає спеціальних строків для зміни юридичної адреси, але бажано це зробити якнайшвидше, щоб уникнути непорозумінь з державними органами та контрагентами.
Реєстрація змін юридичної адреси потребує підготовки наступних документів:
- заяву щодо державної реєстрації юридичної особи. Форма 2 заяви діє з 11 липня 2021 року. В заяві заповнюємо лише необхідні поля (оскільки форма заяви є уніфікованою). В ній вносимо назву, код ЄДРПОУ, організаційно-правову форму юридичної особи та кладемо галочку або плюс в полі зміни місця знаходження. Обов’язково необхідно вказати нову інформацію про місце знаходження.
- рішення, щодо зміни місця знаходження юридичної особи, яке треба завірити у нотаріуса. Якщо засновник один робимо рішення або протокол загальних зборів учасників, якщо засновників двоє і більше.
- квитанція або платіжне доручення про сплату адміністративного збору за зміну інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі. Його розмір складає 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
- статут в новій редакції, якщо в попередньому було внесено юридичну адресу. Підписи засновників нотаріально засвідчуються. Статут нумерується та зшивається. Відповідно до частини 1 статті 88 Цивільного кодексу України та частини 2 і 4 статті 57 Господарського кодексу України, наявність інформації про юридичну адресу фірми в її установчих документах не є обов’язковою, тому юристи-практики рекомендують не вносити цю інформацію.
Законодавство дозволяє подавати документи як у паперовій, так і в електронній формі.
Якщо маєте намір подати документи в електронному варіанті, це необхідно зробити через портал електронних сервісів. Державний реєстратор вносить зміни протягом 24 годин з моменту отримання документів та формує виписку з новою юридичною адресую. Якщо інформація подана не повністю, це може бути підставою для зупинення розгляду документів. Державний реєстратор може відмовити у реєстрації, якщо пакет документів подала належним чином не уповноважена особа.
Якщо подаєте документи в паперовій формі, це можна зробити у ЦНАПі, акредитованого нотаріуса, який має право вносити зміни до ЄДР або ж надіслати пакет документів поштою. Важливим моментом відправлення документів поштою, є те що підпис особи, яка подає документи необхідно завірити у нотаріуса.
Реєстрація змін юридичної особи відбудеться, якщо пакет документів поданий державною мовою. Текст має бути надрукований або написаний від руки друкованими літерами. Також, в рішенні, заяві, статуті не повинні бути помилки, описки, виправлення.
Після отримання виписки з ЄДР бажано задля підтвердження ділової репутації та повідомити контрагентів про оновлену інформацію місця знаходження юридичної особи поштою або електронним листом, додавши копію нової виписки.