Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Важливість перевірки контрагента:
- Якщо ваша компанія спеціалізується на імпорті або експорті, або ж надає послуги з великою вірогідністю вам прийдеться взаємодіяти з іноземними контрагентами перевірка яких є обов’язковою.
- Важливість цього процес полягає в тому, що це допоможе зберегти не тільки час та гроші, але й залишить репутацію бізнесу незаплямованою.
- Неперевірений контрагент може коштувати у кращому випадку недоставленим товаром, неоплаченою послугою, або ж взагалі такими обставинами, за яких подальше ведення бізнесу буде неможливим.
- Особливо під час війни, взаємодія з іноземними компаніями потребує детального аналізу та дослідження всіх аспектів. Тому нерідко використовують послуги бізнес-юриста, що дозоляє пришвидшити процес перевірки.
Алгоритм дії для перевірки іноземних контрагентів:
Перед тим як висвітлити даний алгоритм варто зазначити, що інформація, яку ви збиратимете повинна міститися виключно в офіційних джерелах, а сам процес перевірки повинен бути послідовним та доцільним, тобто необхідно виходити з правового аналізу кожної окремої ситуації.
1. Першим кроком є перевірка базової інформації про вашого контрагента: назва, рік створення адреса, статут, наявність реєстрації. правовий статус. Вищеперелічені дані можна отримати як в національних реєстрах країни де зареєстрований контрагент, так і шляхом відправлення запитів до нього безпосередньо. Варто зазначити, що в деяких країнах не прийнято надавати контрагентам фінансову звітність, так як це вважається порушенням ділового етикету та є комерційною таємницею. Також можна скористатися офіційним сайтом компанії з якою плануєте співпрацювати, досить часто там також опубліковують необхідну для вас інформацію.
2. Наступним кроком є перевірка фінансового стану іноземної компанії. Якщо ж контрагент перебуває у стані банкрутство або є неплатоспроможним то на стадії виконання ним свого забов’язання можуть виникнути труднощі. Більшість країн ЄС приєдналися до єдиної бази даних, що значно спрощує процес перевірки. На відміну від українського ЕДР, іноземні реєстри є платними. Якщо контрагент є платником ПДВ, необхідною є перевірка і відповідного номеру на предмет валідності. Це можна зробити також в єдиних базах даних.
3. Ще одним вкрай важливим кроком є перевірка контрагента на наявність судових рішень, або відкритих виконавчих проваджень. Почати слід з Єдиного реєстру судових рішень, цілком можливо, що іноземний контрагент вже взаємодіям з українськи компаніями. Якщо ж український ЕДР не містить необхідної інформації то варто перевіряти в іноземних реєстрах. На що варто звернути увагу в першу чергу: чи є контрагент боржником по справі; з яких обставин була порушена справа щодо вашого потенційного контрагента та чи був він стороною по справі у кримінальних провадженнях, що звісно має насторожити вас від співпраці з ним.
4. Перевірка санкційних списків - один з найважливіших етапів, що має важливе значення на розвиток вашого бізнесу та ділову репутацію. Якщо виявиться, що ваш контрагент потрапив під санкції, то це може нести купу ризиків фінансового, договірного та репутаційного характеру. Для тих, хто співпрацює з контрагентами. що перебувають під санкціями можуть виникнути проблеми із залученням інвестицій, кредитів або ж страхових послуг. Також необхідно буде припинити всі чинні договори, угоди з вашим контрагентом за для унеможливлення втрати прибутку або ж небажаних витрат. Варто зазначити, що під санкціями можуть перебувати не тільки окремі компанії, але й цілі країни. В такому випадку взаємодія з контрагентом, який зареєстрований в підсанкційній країні буде означати вашу безпосередню підтримку такої країни, що понесе за собою набагато більші труднощі. Спочатку слід перевірити санкційні списки РНБО, США та країн ЕС.
Допомога юриста з перевірки іноземних контрагентів:
Послуги юриста для бізнесу на етапі пошуку надійних партнерів полягають у повному та логічному аналізі всіх вищезазначених аспектів. Професійний юрист дослідить статус компанії та вкаже на сумнівні параметри виходячи з правого поля кожної окремої країни. Головним завданням юриста є: направлення запитів до контрагентів, робота з реєстрами, перевірка санкційних списків та підготовка договору, який буде врегульовувати взаємодію з вашим контрагентом.