Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Статус УБД - це окремий вид правового статусу, який видається особам, що безпосередньо брали участь в обороні країни, забезпечували безпеку населенню та захищали інтереси держави.
- Варто зазначити, що отримання такого статусу є можливим не тільки для військовослужбовців, що несли службу у складі Збройних сил, але і для тих, хто належить до Нацгвардії, Національної поліції, працівникам воєнної прокуратури та багатьох інших військових формувань.
- Відповідно до чинного законодавства, учасники бойових дій отримують ряд пільг соціального спрямування: безоплатне одержання ліків, санаторно-курортне лікування, знижки за користування житлом та ін.
Як отримати посвідчення учасника бойових дій?
Загалом є декілька способів за допомогою яких можна реалізувати процедуру отримання статусу УБД: звернення та подача документів командиром частини до спеціальної комісії, шляхом звернення військовослужбовця особисто, за зверненням особи, яка звільнена з військової служби.
- Для ініціювання першого способу варто звернутися д свого командира з рапортом для збору документів. Результатом такого звернення є збір командиром документів та подання їх до комісії. Складається відповідна заява та додаються документи, що підтверджують факт того, що особа дійсно перебувала у складі військової частини та несла військову службу. Зібрані документи подаються до комісії, яка протягом одного місяця їх розглядає, аналізує та приймає відповідне рішення. У випадку виникнення питань що потребують зясування, комісія можу заслуховувати пояснення військовослужбовця. Розгляд спірних питань є компетенцією міжвідомчої комісії, що додаткового досліджує та аналізує подані документи. Про прийняте рішення комісія повідомляє командира, який в свою чергу видає посвідчення УБД.
- Бувають випадки, коли командири не приділяють увагу процесу оформлення відповідного статусу, або ж взагалі ігнорують військовослужбовця. В такому разі є можливість подати документи до комісії самостійно. Учасник бойових дій пише заяву за встановленою формою, збирає всі необхідні документи. шляхом подання рапорту до командира та самостійно подає зібране до уповноваженої комісії. Командир забов’язаний через кадрові центри оформити всі необхідні документи. Також слід додати згоду на обробку персональних даних та копії документів, що засвідчують особу заявника. Після отримання документів комісія реєструє їх у книзі обліку та розпочинає процес їх дослідження та аналізу, що є аналогічним до вищеописаного.
- Якщо особа звільнена з військової служби та бажає отримання статусу УБД, то необхідно звернутися до ТЦК та СП за місцем проживання. Цей спосіб також передбачає збір документів, що підтверджують факт несення служби та є підставою для надання відповідного статусу. Далі ТЦК та СП здійснюють перевірку наданих документів і доказів, якщо необхідно, роблять запити до військової частини, в якій проходив службу заявник. Наступним кроком є направлення досліджених документів до спеціальної комісії, яка повинна протягом місяця прийняти відповідне рішення. Заключним етапом є видача ТЦК та СП посвідчення учасника бойових дій.
Законодавством передбачені випадки в яких комісія може прийняти рішення про позбавлення статусу УБД:
- наявний обвинувальний вирок за тяжкі або особливо тяжкі злочини;
- у випадку подання недостовірних даних, або ж якщо особа сама подала заяву про позбавлення відповідного статусу.
Проаналізувавши усе вищесказане, можна дійти до висновку, обрання способу оформлення УБД залежить від ситуації в якій знаходиться військовослужбовець. Незаконна відмова у наданні такого статусу може бути оскаржена у судовому порядку.