Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Значення реструктуризації у відносинах кредитодавця із позичальником:
- Досить часто виникають випадки, коли боржник не може погасити борг вчасно та в повному обсязі.
- В такому разі законодавство дозволяє боржнику ініціювати процедуру фінансової реструктуризації.
- В основі цього процесу лежить зміна істотних умов кредитного договору між фінансовою установою (банк, кредитні установи) та самим позичальником.
- Загалом основним мотивом боржника в такому випадку є досягнення домовленості зі своїм кредитором про відстрочення виплати боргу або ж зміна графіку внесення платежів, виходячи з того, що боржник не в змозі виконати свої забов’язання.
- Основною підставою для проведення змін істотних умовою є договір між сторонами, що засвідчує згоду на проведення реструктуризації.
Процедура проведення реструктуризації боргу:
- Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про фінансову реструктуризацію» процедура може проводитись без звернення до суду, достатньо переговорів між кредитором та боржником.
- Розпочати боржнику слід із написання заяви, що обов’язково повинна містити в собі: згоду заявника на передання спору до арбітражу; згоду кредитора на проведення реструктуризації та інформація, яка підтверджує відсутність у заявника проваджень щодо банкрутства.
- До заяви можуть долучатися й інші документи.
Прийнявши заяву секретаріат реєструє її, аналізує на дотримання всіх вищезазначених вимог та протягом наступного робочого дня приймає рішення про проведення процедури реструктуризації.
Також секретаріат у ті ж строки повинен надіслати повідомлення кредиторам щодо проведення зборів.
Якщо ж є схвальне рішення про проведення реструктуризації, боржник у семиденний строк повинен надіслати кредитору наступну інформацію:
- про обґрунтування доцільності та необхідності проведення реструктуризації;
- про наявність простроченої заборгованості;
- про стан забезпечення самого боржника, або ж поручителів;
- та інформацію про наявні виконавчі провадження.
Варто зазначити, що протягом процедури реструктуризації запроваджується мораторій, що передбачає заборону боржнику виконувати вимоги, які висувають кредитори, накладати стягнення на майно боржника, передавати майно боржника у заставу, відчужувати активи боржника.
- Важливим є те, що під час мораторію не нараховуються штрафні санкції щодо боржника (пеня, неустойка).
- Також мораторій є підставою для припинення строку позовної давності та строку пред’явлення вимоги до поручителів.
- Якщо ж строк мораторію сплив, у сторін є можливість укласти договір про відстрочку, мета якого відтермінувати виконання забов’язання для боржника.
- Боржнику разом із кредиторами для проведення процедур реструктуризації необхідно скласти відповідний план, що являє собою виклад того, яким чином необхідно погасити заборгованості позичальником.
Загалом у плані реструктуризації необхідно викласти наступну інформацію:
- обґрунтування того, у зв’язку з чим боржник не може виконати забов’язання;
- відомості, що підтверджують майновий стан боржника, та джерела його доходу;
- процес здійснення виплат боржником та їх обсяг, порядок проведення контролю за виконанням складеного плану.
Завершення процедури реструктуризації:
Процедура буде вважатись завершеною у випадку:
- підписання сторонами плану реструктуризації.
- залучення незалежного експерта, який підтвердить відсутність перспектив боржника у здійснення підприємницької діяльності.
- звернення до секретаріату із заявою про те, що сторони не дійшли згоди щодо проведення реструктуризації.
- закінчення строку процедури
Отже, для того щоб забезпечити захист від колекторів та кредиторів, варто звернутись до професійних юристів, що допоможуть српостити процедуру виконання забовязання та забезпечити заист ваших прав та інтересів. Реструктуризація - дієвий інструмент, але поряд з цим досить складний, адже передбачає велику кількість особливостей та вимог щодо його застосування.