Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Подружжя, що перебуває у шлюбі протягом тривалого часу накопичує велику кількість речей, нерухомого майна грошових коштів.
- Якщо ж настає процес розлучення постає питання про рівний та правомірний поділ накопиченого майна.
- Поділити майно можна як під час шлюбу та в момент розірвання, так і вже після розлучення.
- Слід зазначити, що законодавство передбачає можливість здійснення поділу навіть для тих осіб, шлюб яких офіційно не зареєстрований.
- Загалом все майно, що наявне у подружжя можна поділити на дві основні групи: приватне та спільне.
1. До першої групи можна віднести майно, що належало одному із подружжя ще до укладення шлюбу, успадковане, або ж отримане у результаті укладення договору дарування, придбане за особисті кошти чоловіка, або дружини, приватизована нерухомість, або ж земельна ділянка, грошові кошти, які отримав один із подружжя у результаті продажу приватного майна (ст. 57 СКУ). Майно, що є особистою власністю не підлягає розподілу під час розлучення.
2. Спільна власність - це майно, яке було набуте подружжям під час шлюбу. До спільної сумісної власності також можна віднести грошові кошти у вигляді заробітної платні, пенсій, стипендій, тобто дохід, який отримувало подружжя, або один із них. Також до такого типу власності можна віднести майно професійного спрямування, яке було придбано чоловіком або дружиною.
Способи поділу майна подружжя:
1. Договірний порядок.
- Якщо при поділі майна між подружжям не виникає ніяких спорів та кожен з них готовий добровільно поділити порівну спільне майно, в такому випадку необхідно укласти відповідний договір.
- Якщо предметом договору є об'єкти нерухомості, він укладається в письмовій формі, та потребує нотаріального посвідчення.
- Такий спосіб не дивлячись на свою простоту, передбачає велику кількість наслідків, які можуть проявитися згодом у, якщо домовленість не була підкріплена документально.
- Тому нерідко пожружжю може знадобитися юридична допомога у розділі майна.
- Добровільно поділене майно все ще залишається у спільній власності, а отже зберігається вірогідність продажу вашої частки, повторного поділу, але вже через суд, або ж проблеми зі сплатою податків.
- Ці наслідки доводять важливість оформлення договорів у нотаріуса та ретельний аналіз всіх його умов.
- Переоформити право власності - це необхідність, якою не варто нехтувати. Укладення договору про поділ майна можливе як після розлучення, так і тоді, коли подружжя перебуває у шлюбі.
- Нерідко при одруженні, або вже під час шлюбу укладається шлюбний договір, і саме він багато в чому може допомогти при поділі майна.
- Такий договір буде регулювати майнові відносини між подружжям та визначати часту кожного при здійсненні поділу.
2. Судовий порядок.
- Якщо ж домовленості не було досягнуто, законодавство передбачено інший спосіб поділу майна, шляхом звернення до суду (ст. 71 СКУ).
- В першу чергу суд при вирішенні даних спорів виходить із принципу рівності часток у спільному майні подружжя.
- Береться до уваги майно, що належить чоловіку та дружині на праві приватної та спільної власності, а також борги, кредити, що були набуті ними під час шлюбу.
- Такі справи розглядаються судом в порядку цивільного судочинства.
- Позовну заяву варто подавати за місцем розташування майна. Якщо при поділі виявиться, що річ не підлягає рівному поділу між подружжям, то така річ присуджується одному з них.
- Другий же, може отримати іншу неподільну річ, компенсацію, або річ, що має меншу вартість та часткову компенсацію.
- Варто зазначити, що позовна давність, у разі наявності вимог щодо поділу майна не застосовується. Якщо є такі вимоги біди заявлені після розлучення, то передбачається загальна позовна давність строком на 3 роки (ст. 72 СКУ).
Юридична допомога при поділі майна:
Кожен із подружжя зацікавлений в тому, щоб здійснити поділ спільного майна у відповідності до закону. Забезпечити ефективність, захист прав та інтересів подружжя може юрист з поділу майна при розлученні. Якщо подружжя обрало договірний порядок поділу то завданням юриста є підготовка самого договору та контроль за тим, щоб він був належним чином засвідчений нотаріусом. У випадку судового процесу, адвокат по поділу майна підготує позовну заяву, в якій правильно викладе всі обставини справи, що підкріплятимуться доданими доказами.