Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Адреса юридичної особи - це один із ключових елементів в реєстраційних даних, що визначається за місцезнаходженням ведення підприємницької діяльності, або ж офісу з якого її здійснюють (ст. 93 ЦКУ).
Під час війни багато підприємців вимушені змінювати адресу власного бізнесу та пристосовуватися до нових обставин.
Для того щоб зміна юридичної адреси компанії з юридичної точки зору була правильною необхідно визначитися з тим, що всі зміни до реєстраційних даних юридичної особи повинні вноситися до ЕДР шляхом звернення до реєстратора, або ж нотаріуса.
Якщо мова йде про зміну адреси: ТОВ, ТДВ, АТ - то спершу необхідно внести зміни до статуту даних товариств, а вже потім звертатися до державного реєстратора.
- Відповідно до ст. 59 ЗУ «Про господарські товариства» всі зміни до статуту товариства можуть вноситися виключно загальними зборами його засновників.
- Важливість змін полягає в тому, що при здійсненні податкових перевірок та інших заходів контролю інспекція орієнтується на зареєстровану належним чином адресу.
- Варто зазначити, що не дивлячись на воєнний стан Міністерством юстиції забезпечується проведення нагальних реєстраційних дій і до їх переліку входить зміна юридичної адреси.
Стадії зміни юридичної адреси:
- Проведення загальних зборів. Якщо в статуті товариства містяться дані про її адресу та є потреба у внесенні змін, то першим що варто зробити - це скликати загальні збори засновників з метою узгодження питання про нову адресу, складення протоколу, що є необхідним документом вже на стадії реєстрації. Протокол зборів обов’язково підписується засновниками, що засвідчує їх згоду на зміну реєстраційних даних. Нова редакція статуту потребує нотаріального посвідчення. Бувають випадки коли у статуті товариства не міститься відомостей про його адресу. У такому разі проведення зборів не потребується. Згідно зі ст. 57 ГКУ в установчих документах не обов’язкво зазначати інформацію про місцезнаходження юридичної особи.
- Збір необхідних документів. Загалом для зміни адреси юридичної особи необхідно зібрати наступний перелік документів: заяву про внесення змін до ЕДР; протокол загальних зборів; квитанцію, що підтвердить сплату адміністративного збору (розміром 0.3 прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб); нотаріально завірений статут зі змінами. Якщо документи в електронному форматі, то вимагається підписання їх за допомогою електронного цифрового підпису.
- Реєстрація змін. Для здійснення цього етапу можна звернутися до ЦНАП або ж до нотаріуса, який вповноважений на зміну реєстраційних даних. Варто зазначити, що документи можна подавати як у паперовому, так і в електронному форматі. Прийнявши документи реєстратор протягом 10 днів забов’язаний внести зміни до ЕДР. Окремо повідомляти податкову в такому випадку не варто, адже оновлені відомості у реєстрі автоматично змінюються і них. Результатом реєстрації стане отримання витягу з реєстру, який можна отримати у реєстратора, або ж на онлайн-порталі «Дія».
- Повідомлення контрагентів, партнерів. Про зміну адреси варто повідомити тих, хто всіляко взаємодіє з вашим бізнесом, адже в деяких випадках це може вплинути на договірні відносини з ними. Такі повідомлення можна надіслати в електронному вигляду, або ж поштою.
Допомога юриста у зміні адреси юридичної особи:
- Юридичні послуги полягатимуть у зборі всіх необхідних документів та подачі їх до реєстратора.
- Підставою для здійснення юристом своїх повноважень є довіреність, що видається йому клієнтом, та додається до загального переліку поданих документів при реєстрації.
- Як вже зазначалося, неправильна реєстрація адреси юридичної особи може потягнути за собою проблеми податкового та договірного характеру, тому власники бізнесу нерідко користуються юридичними послугами.