Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Важливість засновницького договору для бізнесу:
- При створенні бізнесу одними із найважливіших аспектів є підготовка установчих документів.
- Якщо підприємство створюють двоє та більше осіб обов’язковим є розмежування їх компетенцій, визначення прав та обов’язків, та багато інших питань, які необхідно з’ясувати перед початком ведення підприємницької діяльності.
- Засновницький договір направлений на вирішення вищезазначених питань шляхом регулювання забов’язальних, корпоративних відносин між засновниками юридичної особи та визначення бажання спільно здійснювати підприємницьку діяльність.
- Важливість такого договору залежить від організаційно-правової форми вашого бізнесу, так як, наприклад, для командитного та повного товариства засновницький договір - це єдиний установчий документ, що потребується при їх створенні.
- Акціонерні товариства, ТОВ потребують формування статуту, але важливим є укладення і договору. Не варто плутати статут та установчий договір, адже в них різна правова функція та завдання.
Умови засновницького договору:
- Як вже зазначалося, засновницький договір регулює корпоративну діяльність бізнесу, а отже направлений на встановлення певних порядків та локальних норм, що будуть діяти в межах підприємства.
- Першим на що слід звернути увагу є участь засновників у створенні юридичної особи, тобто розподіл компетенцій шляхом формування порядку спільної діяльності на початковому етапі.
- Вкрай важливим є пункт, що стосується розподілу прибутків від діяльності бізнесу, визначення якого захистить самих учасників від подальших суперечок та неузгодженостей.
- Наступним вагомими питанням є визначення порядку формування статутного капіталу та встановити частки, які повинні внести засновники.
- Прописати необхідно і функції, права, обов’язки кожного із засновників у діяльності юридичної особи, тобто в чому полягатимуть завдання кожного та на що можна буде розраховувати вже під час безпосередньої підприємницької діяльності.
- Регламентації потребує і процес виходу з підприємства.
- Також не варто забувати і про істотні умови таких договорів, а саме визначення предмету, засобів забезпечення виконання забов’язань, строку дії договору.
- Засновницький договір укладається у письмовій формі, а у випадку створення акціонерного товариства фізичними особами необхідним є і нотаріальне посвідчення.
Процедура укладення засновницького договору:
- Першою є підготовча стадія, що полягає у виявленні бажання засновників у створенні юридичної особи та укладенні договору. На цьому етапі визначаються цілі, завдання, методи за допомогою яких бізнес буде досягати бажаних результатів.
- Формування робочої групи, яка займатиметься збором необхідних матеріалів та створенням проекту договору. Через те, що договір про заснування юридичної особи має важливе значення, то і підхід до його розробки повинен бути цілком виваженим та комплексним, тобто з урахуванням всіх особливостей ринку, обставин кожного із засновників, правового регулювання.
- Бажано перед стадією написання договору провести ряд консультацій з професійними юристами та бухгалтерами, що допоможе правильно сформувати його умови, які не порушували б законодавство та дійсно були ефективними для регулювання діяльності бізнесу.
- Оскільки договір регулює спільну діяльність засновників, то і укладення договору повинно відбуватись також спільно на установчих зборах. Метою зборів є визначення вищезазначених умов тобто питань організаційного характеру.
- Винесення рішення установчими зборами про заснування юридичної особи та укладення відповідного договору. Варто зазначити. що необхідним є ведення протоколу зборів, який підписується засновниками та засвідчує їх згоду на прийняття рішень.
Допомога юриста при укладенні договору:
Професійний юрист зможе визначити установчі документи, що необхідні для створення бізнесу, провести юридичний супровід починаючи від розроблення договору, закінчуючи його підписанням.
В залежності від організаційно-правової форми суб’єкта господарювання юрист встановить всі необхідні умови договору, що забезпечать ефективне та злагоджене регулювання підприємницької діяльності.