Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Форс-мажорні обставини: ознаки, види, особливості
Форс-мажор - це обставина, за настанням якої слідують наслідки договірного характеру для забов’язаної та управненої сторони.
Загалом, визначення у договорі такої умови сприятиме захисту боржника від відповідальності за невиконання договірних забов’язань, в тому випадку, коли їх виконання було неможливим через непередбачені, надзвичайні події.
Відповідно до ст. 218 ГКУ господарсько-правова відповідальність за порушення забов’язання не настає, якщо порушник доведе неможливість його виконання через дію непереборної сили.
Варто зазначити, що до таких подій можна віднести: пожежі, повені, страйки, ембарго, державні обмеження економічного характеру, війну.
Якщо ж боржник не виконав свого забов’язання через відсутність товарів, або необхідної кількості коштів, дефолт, економічну кризу - це не буде визнано уповноваженими органами як факт настання форс-мажорних обставин.
Виходячи із практики договірних відносин та законодавчого регулювання можна виокремити основні ознаки подій непереборної сили:
- відбуваються незалежно від волі учасників договору
- мають надзвичайних характер
- невідворотні, тобто обставини настання яких є неминучим.
- у випадку настання, сторони договору не мають можливості виконувати свої забов’язання.
Вираження форс-мажорних обставин у договорі та їх офіційне визнання:
- В процесі розроблення договору з контрагентом варто дійти згоди щодо переліку форс-мажорних обставин та належним чином закріпити їх.
- Можна не обмежуватися декількома надзвичайними подіями, а вказати, що даний перелік не є вичерпним, це дозволить використати якомога ширший набір умов.
- Далі варто встановити, що саме визнається підтвердженням настання форс-мажору, тобто який саме орган, або установа зможе встановити наявність всіх ознак та підстав.
- Варто зазначити, що в процесі написання договору необхідною є детальна конкретизація самих обставин.
- Також в договір можна внести: обов’язок повідомлення про настання форс-мажорної обставини; терміни та форма, в якій необхідно надіслати таке повідомлення; можливість односторонньої відмови від договору, якщо форс-мажор діє протягом тривало часу, що викликало недоцільність подальших договірних відносин; перелік документів, які можуть підтвердити настання подій непереборної сили.
- Важливою деталлю є те, що форс-мажор не звільняє від виконання договірного забов’язання.
- Законодавством передбачено можливість відтермінувати його виконання, або ж не застосовувати штрафні санкції (пеня. неустойка).
- Відповідно до чинного законодавства, саме на торгово-промислові палати покладається функція видачі сертифікатів, що підтверджують факт настання форс-мажорних обставин.
- Отже, для того щоб прописане у договорі дійсно мало свою юридичну силу, необхідно подати заяву до територіальної ТПП. яка в свою чергу дослідить наявні обставини та протягом семи днів прийме рішення щодо видачі відповідного сертифіката.
- Також можна зазначити, що в більшості випадків ТПП звертатиме увагу на наступні умови: надзвичайних характер події, її непередбачуваність сторонами договору, невідворотність та найголовніше - причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажорною обставиною та неможливістю виконати забов’язання.
Війна - одна із форс-мажорних обставин:
Як вже зазначалося, умовою для визначення подій непереборної сили є причинно-наслідковий зв’язок між подією та невиконанням забов’язання і у випадку війни, така умова є ключовою.
Досить часто те, що є наслідками війни (економічна криза, інфляція, логістичні труднощі) сторони договору намагаються визнати форс-мажорними обставинами, але це неправильно. Застосування договірних застережень буде можливим тільки у разі безпосередньо впливу війни на самого контрагента, або ж на бізнес (мінування земельних ділянок, руйнування будівель, ведення бойових дій), що спричинив неможливість виконання забов’яазання.
Якщо ж забов’язана сторона пояснює своє порушення умов договору настанням форс-мажорних обставин, а саме воєнних дій, обов’язково необхідно збирати докази впливу військової агресії на виконання забов’язання.